7 Cudów Świata Nowożytnego - podróż bez wychodzenia z domu!

Reklama

pt., 11/27/2020 - 11:34 -- MagdalenaL

Chichén Itzá, Koloseum, Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Wielki Mur Chiński, Machu Picchu, Petra i Tadż Mahal - możesz zwiedzić na odległość wszystkie 7 Nowych Cudów Świata, dzięki wirtualnym wycieczkom i technologii 360.

W 2007 roku odbyło się publiczne międzynarodowe głosowanie, zorganizowane przez firmę prywatną celem wyznaczenia siedmiu reprezentatywnych zabytków świata nowożytnego. 7 Cudów Świata Starożytnego posłużyło jako inspiracja dla tego przedsięwzięcia na skalę światową. Ponad 100 milionów głosów i 75 półfinalistów wzniesionych ludzką ręką, jednak to Chichén Itzá, Koloseum, Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Wielki Mur Chiński, Machu Picchu, Petra i Tadż Mahal otrzymały miano 7 Cudów Świata Nowożytnego.

Wieża Eiffla oraz Wieża w Pizie znajdowały się bardzo blisko podium, a Giralda z Sewilli była najczęściej wybieranym zabytkiem hiszpańskim. Chociaż każdy ma własną opinię w tej kwestii, to nie podlega wątpliwości, że siedmiu bohaterów tego artykułu jest bezsprzecznym niezbędnikiem dla wszystkich miłośników podróży.

Jeśli do tej pory nie udało ci się osobiście ich zwiedzić ani nie bardzo wiesz, kiedy znajdziesz na to czas, przedstawiamy kilka wirtualnych opcji, które zbliżą cię do tych cudownych miejsc, bez konieczności wychodzenia z domu. Z pewnością dzięki tym cyfrowym doświadczeniom tylko utwierdzisz się w przekonaniu, że koniecznie musisz kiedyś tam pojechać!


Stanowisko archeologiczne Chichén Itzá, prekolumbijskie miasto Majów
(Roberto Ruiz)

Chichén Itzá, Meksyk

Chichén Itzá to bez wątpienia najbardziej znany ośrodek Majów na Jukatanie (Meksyk). Jednakże, prawdą jest, że cały półwysep obfituje w stanowiska archeologiczne, każde równie niesamowite. Podróż w te rejony powinna obejmować wizytę w Tulum, Cobá, Ek Balam, Uxmal, Edzná czy Calakmul. Ta wirtualna wycieczka do Chichén Itzá pomoże ci spakować walizki. Dzięki niej, zrozumiesz, dlaczego koniecznie musisz poznać Świątynię Kukulkana wraz z oplatającymi ją kamiennymi wężami i 360 stopniami prowadzącymi na szczyt. Google Arts & Culture i The British Museum (https://artsandculture.google.com/story/XgVRzyGZVmF20Q?hl=es) oraz Poly (https://poly.google.com/u/0/view/2nTUz9VAAmR) zabiorą Cię do Meksyku!

Koloseum, Włochy

Amfiteatr Flawiuszów, bardziej znany pod nazwą Koloseum, jest chyba najbliżej położonym i najłatwiej dostępnym z Cudów Świata Nowożytnego. Ale nawet jeśli nie możemy się tam udać osobiście, jest to miejsce, które musimy poznać, choćby wirtualnie. Dawniej odbywały się tam najważniejsze rozgrywki świata z czasów rzymskich. Dziś, jest to niezbędnik dla miłośników podróży i kultury. Aby zobaczyć go z bliska, możemy skorzystać z Google Art & Culture (https://artsandculture.google.com/story/colosseum/WQLi5E4TA1p9IQ), z Google Street View, ale także z AirPano (https://www.airpano.com/360photo/italy-rome-colosseum/) czy oglądając filmik ProWalk Tours (https://www.youtube.com/watch?v=eJeF7hDB0UA).

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Brazylia

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro (Brazylia) miała otwarcie w październiku 1931 roku. Jej budowa trwała około 5 lat. Mierzy 30 metrów wysokości i znajduje się 710 m n.p.m., na szczycie góry Corcovado. Aby obejrzeć statuę z bliska należy wspiąć się po 200 stopniach, ale można zaoszczędzić sobie wysiłek fizyczny i wybrać drogę wirtualną: YouVisit (https://www.youvisit.com/tour/brazil) bądź Google Street View (https://www.google.es/maps/@-22.9519099,-43.2103846,2a,75y,255.55h,127.24t/data=!3m6!1e1!3m4!1sJ6shwExk-jvfXw8IlcOkSw!2e0!7i13312!8i6656?hl=es). Jednak doświadczenie na własnej skórze widoku z góry, jednocześnie u stóp mając barwne Rio jest czymś, co warto przeżyć choć raz w życiu!


Wielki Mur Chiński (pixabay.com)

Wielki Mur Chiński, Chiny

Być może spacer wirtualny po Wielkim Murze Chińskim nie jest w tym przypadku najlepszym wyjściem, ale zdecydowanie jest sposobem na oszczędzenie sobie kilometrów marszu. Zwiedzanie z domu umożliwia biuro podróży z siedzibą w Pekinie, The China Guide (https://www.thechinaguide.com/es/destination/great-wall-of-china). Dzięki niemu możliwe jest wirtualne przemierzenie odcinka od Jinshaning do Simatai. Chociaż zwiedzanie ma charakter raczej podstawowy, nie pomija opcji wejścia do jednej z wież strażniczych ani podziwiania muru pokrytego śniegiem. Doświadczenie bazuje na fotografiach 360 stopni, ale istnieje możliwość widoku z lotu ptaka, wybierając AirPano (https://www.airpano.com/360photo/China-Great-Wall/).

Machu Picchu, Peru

Nic nie jest w stanie równać się osobistej wizycie w Machu Picchu. Udać się tam o wschodzie słońca i widzieć, jak chmury ustępują miejsca, odkrywając cudo inkaskiego świata... Nie istnieje spacer wirtualny, który by dorównał temu przeżyciu! A jednak, dopóki nie uda nam się spełnić marzenia, zawsze może oczarować nas wizyta „przez ekran”. Nie brakuje opcji. Dzięki machupicchu360.com (https://www.machupicchu360.com/) możemy zobaczyć z bliska każdy ważny punkt. Wirtualne zwiedzanie oferuje nam także YouVisit (https://www.youvisit.com/tour/machupicchu?pl=f) oraz Google Arts & Culture (https://artsandculture.google.com/project/wonders-of-machu-picchu).


Skarbiec Faraona, Jordania

Petra, Jordania

W Petrze możesz odbyć jedną z najlepszych wycieczek wirtualnych w dzisiejszych czasach. Kompletna i idealnie zaaranżowana, dydaktyczna, która przeniesie cię do serca Jordanii, gdzie Nabatejczycy zbudowali ten autentyczny cud wykuty w skale. Przejdźmy się po zaginionym mieście od początku do końca: zacznijmy od Siq, kończąc w Klasztorze. Oczywiście po drodze przejdziemy obok majestatycznego Skarbca Faraona. Możemy wspomagać się nagraniami, efektami dźwiękowymi, mapami oraz tekstami informacyjnymi, aby wykorzystać wizytę w pełni. W tym celu, skorzystajmy z Google Street View Adventures (https://www.google.es/maps/about/behind-the-scenes/streetview/treks/petra/).

Tadż Mahal, Indie

Nieważne, ile razy już zwiedziłeś Tadż Mahal na zdjęciach, filmach dokumentalnych czy nawet dzięki wizytom wirtualnym. Kiedy ujrzysz ten namacalny dowód miłości na własne oczy, oczaruje cię jego piękno i perfekcja w każdym calu. Znajdujemy się przed najpiękniejszym pomnikiem grobowym na świecie. Został wzniesiony w latach 1631-1654 w mieście Agra. Twórcą jest cesarz Shah Jahan, który w ten sposób chciał otoczyć opieką zmarłą żonę Mumtaz Mahal, on sam również tam spoczywa. Możesz uzyskać świetną perspektywę dzięki AirPano (https://www.airpano.com/360photo/Taj-Mahal-India/), a także skorzystać z wirtualnych spacerów Google Street View (https://www.google.es/maps/about/behind-the-scenes/streetview/treks/taj-mahal/).

Autor: 
Roberto Ruiz, Tłum. Renata Czop

Reklama