Andaluzja: były bar może być dawną synagogą

Reklama

pon., 03/01/2021 - 13:46 -- MagdalenaL

Opuszczony, XIV-wieczny budynek jest prawdopodobnie częścią dziedzictwa społeczności żydowskiej

W wąskiej uliczce w centrum Utrery, miasta w Andaluzji, na południu Hiszpanii, stoi budynek o pokrytych grzybem murach. Ma on długą i różnorodną historię: początkowo służył jako szpital, potem sierociniec w końcu za restaurację i bar -opowiada Sam Jones, madrycki korespondent Guardiana. Możliwe, że jeszcze wcześniej budynek był synagogą licznej, nieistniejącej już, społeczności żydowskiej.

Po miesiącach badań, ekipa ekspertów zatrudniona przez władze miasta rozpoczęła wykopaliska. Ma ona nadzieję odkryć jedną z ostatnich średniowiecznych synagog które przetrwały i jedną z największych w Hiszpanii.

W starych dokumentach można odnaleźć opis synagogi znajdującej się w centrum miasta.  W 1492, budynek zamieniono na szpital w momencie wygnania z Hiszpanii żydowskiej społeczności przez króla Ferdynanda i królową Izabelę I Katolicką.

Według Miguela Ángela de Dios, jednego z archeologów pracujących nad tym projektem, budynek przetrwał dzięki swoim pięknym kolorowym wnętrzom oraz dzięki temu, że był cały czas używany. W Hiszpanii po tym, jak zrobiono z nich kościoły, wiele synagog było dostosowywanych do różnych innych celów. Aby potwierdzić swoje przypuszczenia, badacze mają nadzieję odnaleźć pozostałości mykwy, zbiornika z wodą służacego do rytualnego obmycia bądź Menory.

Burmistrz Utrery, José María Villalobos, ma nadzieję, że odkrycie synagogi przyciągnie turystów: „Myślę, że to mogłoby pozwolić nam lepiej zrozumieć przeszłość Utrery, miejsca gdzie różni ludzie, pochodzący z różnych kultur żyli obok siebie”. W tym właśnie duchu w 2015, parlament hiszpański przegłosował ustawę o przyznaniu hiszpańskiego obywatelstwa potomkom wypędzonym w 1492 Żydom. W cztery lata (program zamnknięto w 2019) zgłosiło się 130 000 osób.

Autor: 
Autor: Nina Pareja, tłumaczenie: Bazyli Chara
Źródło: 

slate.fr

Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama