Antica Focacceria San Francesco: tradycja, smak i legalność

Reklama

pon., 12/05/2016 - 20:43 -- Anonim (niezweryfikowany)

W 1834 roku, około trzydzieści lat przed proklamowaniem Królestwa Włoch, Sycylia była jeszcze zarządzana przez królewską rodzinę Burbonów. W tym właśnie roku, na przełomie dwóch epok, narodziła się w Palermo Antica Focacceria San Francesco.

 

Antica Foccaceria San Francesco, która od ponad 180 lat jest jednym z najpopularniejszych lokali w Palermo, była pomysłem Salvatore Alaimo. Powróciwszy do ojczystej ziemi po 25 latach służby na dworze pewnej arystokratycznej rodziny z Królestwa Obojga Sycylii, młody Sycylijczyk zdecydował się otworzyć lokal, który nakarmiłby najbiedniejszych obywateli. W ten sposób, u wejścia do sprofanowanej kaplicy usytuowanej w historycznym centrum Palermo, zawisła mała drewniana tabliczka z napisem „Focacceria”. W mig stała się sukcesem.

 

Zamężna focaccia

Kilka lat później Alaimo delikatnie zmodyfikował składniki tak zwanej focacci schietty (czyli niezamężnej), jednego z najstarszych dań w kuchni sycylijskiej, dodając śledzionę i płuca, mniej cenione części cielęciny. Przepis ten, który Alaimo przechrzcił jako focaccia maritata (czyli zamężna), nie tylko pozwolił biednej ludności Palermo skosztować mięsa, ale w konsekwencji wszedł na listę dań najbardziej typowych oraz wyszukanych palermitańskiego street foodu. Wielu chwali charakterystyczny smak focacci maritaty. Historycznej kanapki ze śledzioną kosztował również Giuseppe Garibaldi (który zatrzymał się w Palermo w 1860 roku), dramaturg Luigi Pirandello, pisarz Leonardo Sciascia i malarz Renato Guttuso. Antica Focacceria San Francesco stała się pewnego rodzaju kawiarnią literacką, miejscem spotkań najwybitniejszych przedstawicieli kultury palermitańskiej ówczesnych czasów.

 

Smak czasu

Na początku XX wieku, oprócz słynnych focacci, do menu dołączyły nowe „stare” potrawy, wśród których były popularne arancini, panelle (małe racuchy z ciecierzycy) i cazilli (smażone krokiety z ziemniaków). Wszystkie te dania należą do gastronomicznej kultury sycylijskiej, rozwijającej się poprzez wieki z różnych kultur i są przygotowywane według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Także dziś, 182 lata od otwarcia, można w Antica Focacceria San Francesco spróbować ulicznych potraw i smakołyków typowych dla tradycji Palermo, smaków czasu, by delektować się nimi w towarzystwie. Świadczy o tym fakt, że każdego roku lokal odwiedzają nie tylko liczni turyści, ale także sami palermitańczycy.

 

Antica Focacceria San Francesco dzisiaj

W 1984 roku bracia Conticello, ostatni spadkobiercy Salvatore Alaimo, przejęli lokal w swoje ręce, aby przenieść smaki tradycji palermitańskiej poza Sycylię i rozpowszechnić smak focacci maritaty w całych Włoszech. Dzisiaj Antica Focacceria San Francesco jest obecna w Rzymie, gdzie mieszczą się dwie restauracje oraz w Mediolanie, odnosząc sukces.

 

Konkrente zaangażowanie

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Antica Focacceria San Francesco (anticafocacceria.it), właściciele lokalu nie tylko angażują się w podtrzymywanie tradycji kulinarnej z przeszłości, ale również promują takie wartości jak sprawiedliwość i solidarność przeciwko organizacjom mafijnym, które próbują kontrolować firmy działające na terytorium Sycylii. „Postawa obywatelska, dbałość o składniki, przejrzystość i uczciwość. Docenienie dziedzictwo historycznego, aby lepiej je uczcić i zaoferowac naszym gościom”. Antica Focacceria San Francesco wzięła również udział w projekcie „Pago chi non paga”, w kampanii organizowanej przez stowarzyszenie Addiopizzo (www.addiopizzo.org), która uwrażliwia opinię publiczną, od producenta po konsumenta, na wybór lokali i sklepów, które zdecydowały się nie ulegać, często na własne ryzyko, naciskom oraz szantażom mafii. Poszanowanie tradycji, zaangażowanie obywatelskie i walka przeciwko wymuszeniom wyróżnia od zawsze Antica Focacceria San Francesco – lokal, który promuje, poza dobrym jedzeniem, również kulturę legalności.

Autor: Filippo Camagni

Tłumacz: Paulina Lampkowska

Źródło: Italia. Mi piace!

Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama