Birma : kompleks świątyń w Królestwie Paganu na liście UNESCO

Reklama

śr., 08/14/2019 - 14:38 -- izabela.szkatula

Wyjątkowo ważne miejsce kulturowe Paganu, w Azji Południowo-Wschodniej jest uważane za birmański Angkor.

Kompleks buddyjskich świątyń w Królestwie Paganu, stolicy pierwszego imperium birmańskiego, niedawno został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, podczas zgromadzenia organizacji w Baku, stolicy Azerbejdżanu.
Miejsce, które obejmuje ponad 3500 kurhanów świątyń, klasztorów i innych budowli zbudowanych między XI a XIII wiekiem, od dawna stanowi mocny punkt turystyki w Birmie.

Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych, międzynarodowe stowarzyszenie specjalistów zajmujących się ochroną zabytków, zaleciło ten zapis, podkreślając, że Birma przyjęła nowe prawo dotyczące dziedzictwa i planuje ograniczyć rozwój wszelkiej turystyki wokół tego miejsca. 

Kandydatura Paganu do statusu Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1995 r. została finalnie odrzucona. Rządząca wówczas krajem junta wojskowa, została skrytykowana za ignorowanie rad specjalistów od zabytków.  
Teren osłabiony jest przez trzęsienia ziemi. W 2016 r. około 200 świątyń zostało uszkodzonych w wyniku trzęsienia ziemi o sile 6,8.

Autor: 
Patrycja Puszkar
Źródło: 

lefigaro.fr

Reklama