Dziedzictwa kultury Indii

Reklama

sob., 07/20/2019 - 17:54 -- koscielniakk
Indie mają bogatą historię, początki sięgają 3300 roku p.n.e. Rozbudowana kanalizacja, łazienki w domach wydają nam się czymś oczywistym, ale nie na czasy starożytności. Indie pod wieloma względami wyprzedzały czasy europejskie. Cywilizacja indyjska dała nam system dziesiętny czy jogę. Religia, która była i nadal jest podstawą życia Indii ukształtowała architekturę Indii, którą możemy teraz podziwiać.
 
Tadż Mahal

Jest to najsłynniejsza budowla nie tylko Indii, ale i świata. Obiekt jest symbolem miłości Szahdżahan, z dynastii Wielkich Mogołów do Mumtaz Maral. Budowa rozpoczęła się w 1631 roku, po śmierci żony i trwała dwadzieścia lat, a przy jej tworzeniu pracowało ok. 20 tysięcy robotników. Zanieczyszczenie powietrza sprawiło, że marmur nie jest już taki biały jak przedtem, władze wprowadziły zakaz lokalizowania obiektów przemysłowych w promieniu 50 km od zabytku Indii.

Położenie: Północna część Indii w stanie Uttar Pradeś na Nizinie Hindustańskiej, nad rzeką Jamuna.

 

Świątynia Słońca w Konaraku

Według mitologii świątynia została wzniesiona przez syna Kryszyny dla boga słońca, Surji jako podziękowanie za uleczenie trądu. Budowla została wzniesiona w XIII wieku przez króla Narasimha- Dewę, poświęcona temu bóstwu. Świątynia jest zwrócona w stronę wschodu słońca, przedstawia rydwan Surji z końmi. Płaskorzeźby oraz rzeźby wykonane są z piaskowca i chlorytu, który nadaje świątyni rudo-zieloną barwę. Konak został wpisane na listę UNESCO w 1984 roku.

Położenie: wschodnia część Indii w stanie Orisa, nad Zatoką Bengalską w delcie Mahanadi.

 

Dworzec kolejowy Czatrapati Sziwadżi

Frederick William Stevens brytyjski architekt zaprojektował obiekt, który stał się symbolem Bombaju jako głównego międzynarodowego portu handlowego w Indiach. W 1878 roku rozpoczęła się budowa dworca. Budowla posiada kamienną kopułę, wieżyczki, ostre łuki, nieregularny plan parteru, co jest bliskie tradycjom indyjskiej architektury pałacowej.

Położenie: zachodnia część Indii nad Morzem Arabskim, na wyspie Salsette, południowa część miasta Bombaj.

 

Grobowiec Isa Khan
Grobowiec z XVI wieku był pierwszym grobowcem ogrodowym na subkontynencie indyjskim. Pochowano w nim ponad 150 członków rodziny Mogołów. Prace konserwatorskie prowadzone na obiekcie koncentrują się na wykorzystaniu tradycyjnych materiałów, narzędzi budowlanych i technik w celu odzyskania autentyczności

 

Autor: 
Olga Szumilas
Źródło: 

Cuda Kultury UNESCO

Reklama