Festival de Patios w Kordobie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Reklama

pon., 04/23/2018 - 15:44 -- koscielniakk

Kordoba, usytuowana w Andaluzji każdego maja świętuje swój słynny Festival de Patios, czyli festiwal dziedzińców. Tradycja ta, od 2012 wpisane na listę UNESCO, na kilka dni otwiera przed swoimi gośćmi większość dziedzińców starego miasta, które w tym okresie wypełniają się aromatem jaśminu, kwiatu pomarańczy i rytmami flamenco.

Los Patios Kordoby są żywą tradycją, która swoje źródło ma w czasach rzymskich, kontynuowana pod panowaniem Arabów dotrwała do dzisiejszych czasów. Najbardziej znane kamienice wyróżniają się dziedzińcami o białych ścianach, na których wieszane są donice s kwiatami takimi jak bodziszek, jaśmin goździkowiec czy kwiat pomarańczy. Podczas festiwalu, większość dziedzińców starego miasta otwiera się na publikę, często organizując z tej okazji występy flamenco połączone z degustacją tapas i wina Montilla-Moriles.

Gdzie je znaleźć

Najbardziej popularnymi dzielnicami w których można odwiedzić niektóre z dziedzińców to Alcázar Viejo, między Alkazarem y katedrą San Basilio, a ponadto Santa Marina, Santa Magdalena i okolice San Lorenzo. Wiele zabytkowych dziedzińców o urzekającym wdzięku można także spotkać w dzielnicy żydowskiej, w okolicy La Mezquita Catedral.

 

Maj, miesiąc zabaw w Kordobie.

Poza Festival de Patios, w maju odbywa się w mieście wiele innych zabaw i imprez, co czyni z tego miesiąca doskonały czas na odwiedzenie miasta. Poprzedzającą Festival de Patios jest Fiesta de las Cruces de Mayo, czyli święto podczas którego ulice miasta ozdabiane są krzyżami z kwiatów. Następnie, wraz z festiwalem dziedzińców ma miejsce tzw. „konkurs balkonów i krat” (el Concurso de Balcones y Rejas), podczas którego to już całe ulice pokrywają się ozdobami wykonanymi z kwiatów. Na sam koniec odbywa się Feria de Córdoba, czyli karnawał, podczas którego miasto wypełnia się bryczkami ciągniętymi przez konie, muzyką flamenco i winem.

Odwiedzanie dziedzińców przez pozostałą część roku

Ci, którzy przybywają do Kordoby w innym okresie niż ten, w którym odbywa się festiwal, mogą skorzystać z możliwości zwiedzania dziedzińców, zapisując się na zorganizowaną wizytę poprzez stronę internetową:

https://www.turismodecordoba.org/seccion/visitar-patios-de-cordoba-patrimonio-de-la-humanidad

Autor: 
Igor Łukawczyk
Źródło: 

Spain.info

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama