Gangkhar Puensum, o wysokości 7570 m, jest jedynym szczytem na świecie, którego nie zdobył człowiek.
Zdobycie Everestu mogło być wyczynem kilka dekad temu. Dzisiaj jednak wspinaczka górska jest aktywnością szeroko praktykowaną na świecie, nawet w ramach międzynarodowej ekoturystyki. Poza szczytem świata, jedyną górą, która wciąż pozostaje nieokiełznana jest Gangkhar Puensum, w paśmie Himalajów.
Położona w Bhutanie, Gangkhar Puensum zajmuje 45. miejsce wśród najwyższych gór świata. Osiąga wysokość 7570 m i jest uważana za ostatnią z gór, na którą jeszcze nie wspiął się człowiek.
Ostatnia niezdobyta góra świata
Gangkhar Puensum położona jest między granicą Bhutanu i Chin. Z tego powodu, ma znaczenie kulturowe dla mieszkańców obu krajów. Pod koniec XX wieku, w latach 1983-1994, Bhutan pozwolił na wspinaczkę na górę, jednak w 2004 roku próba wejścia na szczyt została całkowicie zakazana, z szacunku do religijnych tradycji mieszkańców.
Mieszkańcy sądzą, że szczyt jest zamieszkany przez duchy. (Zdjęcie: Getty Images)
Miejscowi uważają, że w pobliżu góry mieszkają duchy, których spokoju nie można zakłócać. Ograniczenia te uwydatniają się, gdy ludzie próbują przekroczyć 6 tysięcy metrów wysokości, ponieważ im wyżej - tym ziemia jest świętsza.
W rezultacie, oba kraje nałożyły ograniczenia prawne na wizyty obcokrajowców, które uniemożliwiają turystykę oraz sport. Postawienie stopy na szczycie Gangkhar Puensum staje się zatem odległym marzeniem dla zainteresowanych.
Nadal mają miejsce kontrowersje polityczne
Oprócz tego ograniczenia, dotarcie na szczyt jest wyzwaniem ze względu na lokalizację Gangkhar Puensum. Fakt, że znajduje się na granicy dwóch różnych krajów utrudnia stwierdzenie, do którego narodu należy. Istnieje powszechne przekonanie, że są obszary należące do Chińczyków, podczas gdy inne pozostają po stronie Bhutanu.
Te kontrowersje pozostają nierozwiązane od dziesięcioleci, utrudniając uzyskanie pozwolenia przez turystów i wspinaczy, którzy chcą zwiedzić okolice. Co więcej, Bhutan nie wyróżnia się jako kraj, w którym wspinacze znajdą infrastrukturę niezbędną do wykonywania swojej aktywności.
W latach 80-tych, szczyt został na krótko otwarty dla wspinaczek górskich oraz wizyt o niereligijnym charakterze. Aby zdobyć najwyższy punkt, zorganizowano aż cztery wyprawy w latach 1985-1986. Jednakże, każda z nich zakończyła się niepowodzeniem.
Od tego czasu, każda podjęta próba zakończyła się fiaskiem. Nawet w 1998 roku, zespół Japończyków ponownie spróbował wspiąć się od strony tybetańskiej za specjalnym pozwoleniem. Jednak pozwolenie, które zostało im przyznane, ostatecznie cofnięto z powodu sporów granicznych. Do dziś, Gangkhar Puensum pozostaje nie do zdobycia.