Historia karnawału w Rio de Janeiro – od walk ulicznych do samby i frevo

Reklama

śr., 02/17/2021 - 14:15 -- MagdalenaL

unsplash.com

Zdecydowanie najpłynniejsze i najhuczniej obchodzone uroczystości karnawałowe na całym świecie mają miejsce w Rio de Janeiro w Brazylii. Z powodu pandemii COVID-19, kolorowa parada na ulicach Rio de Janiero nie odbyła się w lutym 2021 roku. Organizatorzy nie potwierdzają kolejnego terminu karnawału, jednak warto przypomnieć sobie, skąd wzięła się tradycja tych uroczystości w Brazylii.

Historia słynnych uroczystości rozpoczyna się w XV wieku, w Portugalii, gdzie karnawał odbywał się w ramach imprez ulicznych. Karnawałowe tradycje, które odbywały się na cztery dni przed Popielcem, szybko przeniosły się do Brazylii, która była wtedy kolonią portugalską. W XVIII w. uroczystości karnawałowe obchodzono już hucznie w całej Brazylii. Początkowo, na wzór karnawału w Portugalii, były to walki uliczne – obrzucano się woskowymi kulami wypełnionymi wodą lub oblewano się kolorowym atramentem. Na początku XIX wieku imprezy na ulicach brazylijskich miast miały już formę balu, a woskowe kule zastąpiono konfetti i serpentynami. Pierwszy bal maskowy odbył się w 1840 roku w Rio de Janeiro. Stroje tancerzy na ulicach Rio de Janeiro stały się skąpe dopiero z biegiem lat – początkowo, w 1890 roku, skandalem było zatańczenie francuskiego kankana w Brazylii.

Podczas brazylijskiego karnawału parady odbywają się w całym mieście, jednak główna i najbardziej popularna odbywa się w Sambadromie. To właśnie tam można zobaczyć kolorowe, wyszukane stroje tancerzy i ciekawe choreografie taneczne, które opierają się głównie na krokach z tańców takich jak samba, frevo czy batucada.

Nie tylko mieszkańcy Brazylii hucznie obchodzą karnawał. Na paradzie można spotkać turystów z całego świata, którzy zafascynowani kolorową paradą, energiczną muzyką i niezwykłymi pokazami tanecznymi, co roku, w ogromnej liczbie pojawiają się w Rio de Janeiro, by wspólnie celebrować te uroczystości. Co ciekawe, mieszkańcy Rio de Janeiro wolą spędzić ten czas w spokojniejszych miejscach, z daleka od głośnych imprez, kolorowych parad.

Nie ważne, czy oglądamy brazylijski karnawał przez ekran telewizorów, czy na żywo - w Sambodronie. Kolorowe imprezy na ulicach Rio wprawiają w pozytywny nastrój i zdumiewają. Nic więc dziwnego, że w 2004 roku na Listę Rekordów Guinnessa wpisany został Karnawał w Rio de Janiero, jako największa tego typu impreza na świecie.

Autor: 
Natalia Szafraniec
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama