Hum: jeżeli szukacie afrodyzjaku, spróbujcie Biskę

Reklama

pon., 06/08/2020 - 19:51 -- moderator2

Jak wspaniale, gdy zbyt wcześnie zjeździe się z głównej drogi. Ma się wtedy okazję odkryć piękną przyrodę i idylliczny krajobraz, odnaleźć małe wioski czy pochłonąć piękno górzystego regionu Istrii. Właśnie to doprowadziło nas do miejscowości Hum, najmniejszego miasta na świecie.

 

Kierując się drogowskazami, zbyt wcześnie zjechaliśmy z głównej trasy, po tym, jak minęliśmy Lupoglav. Gdybyśmy pojechali dalej, droga poprowadziłaby nas do Alei Glagoljaša, najsłynniejszej drogi do miasta Hum. Ale nawet małe drogi mogą doprowadzić do celu.

 

Ciekawostka
Według legendy, Hum powstał, gdy giganci budowali miasta w dolinie rzeki Mirny. Z pozostałych kamieni zbudowali właśnie Hum.

 

Hum, najmniejsze miasto na świecie

          Będąc w Humie, wkracza się w inne czasy.

Mnóstwo jest tam opuszczonych kamiennych budynków, które są w bardzo kiepskim stanie. Jednakże, jest i bezliku przepięknych starych domków, z których kwiaty dosłownie wyciekają z okien. Przed nimi, w słońcu, wylegują się koty na ugrzanych uprzednio kamiennych ławkach. Wszystko jest przepełnione pięknym widokiem pozostawionych starych przedmiotów, które nie są już w użytku.

Fotografia: Przejście przez miejski pałac, w którym znajdują się liczne, kamienne inskrypcje w głagolicy

 

Na miejscu znajduje się kilka sklepów z pamiątkami, zdominowanych przez różne przedmioty ozdobione pismem głagolickim. Hum wraz z Ročem stanowią centrum głagolicy od IX wieku. Głagolica była używany w Humie do początku XX wieku. Możesz także kupić różne produkty z truflami, domowym miodem, różnymi oliwami z oliwek, domowymi winami i oczywiście biskę.

Biska to tradycyjna istryjska rakija wytwarzana z ziół leczniczych, która rzekomo ma właściwości afrodyzjaku. I podobno obniża ciśnienie krwi. Przepis ma około 2000 lat i sięga czasów Celtów, którzy wówczas mieszkali w Istrii. I ktoś kiedyś napisał ten przepis w głagolicy, więc nawet dziś biska jest robiona według oryginalnej receptury.

Wycieczka do Huma

Odwiedziliśmy Hum podczas jednodniowej wycieczki w czerwcu 2019 r. Tego dnia było w nim wielu obcokrajowców, którzy przyjechali zorganizowaną wycieczką autobusową, aby zwiedzić Hum.

Ciekawą rzeczą w mieście Hum jest to, że pozostało nietknięte od XI wieku. Po dziś dzień pozostał otoczony murami, pierwotnie zbudowanymi. Ściany otaczają prostokątną powierzchnię o długości około stu metrów i szerokości nieco mniejszej niż 40 metrów. Bardzo niewiele zbudowano poza murami.

Hum kilkakrotnie uległ zniszczeniom podczas różnych grabieży i ataków zbrojnych. Poszczególne części miasta zostały rozebrane lub zniszczone, a później odbudowane. Ze względu na to, że Hum znajduje się na szczycie wzgórza, można podziwiać piękny widok na okolicę w historycznych murach. Jeśli doskwierać wam będzie głód w Humie, udajcie się do tradycyjnej istryjskiej tawerny, w której po spróbowaniu biska, można skosztować tradycyjnych dań z Istrii. W drodze powrotnej minęliśmy wspomnianą już Aleję Glagoljaša. Jest to droga łącząca Hum i Roč, przy której znajduje się 11 pomników poświęconych głagolicy.

Autor: 
Jana Maršić Ilijašić / tłum. Anna Nowakowska

Reklama