Imotska Krajina bije rekordy. 30-procentowy wzrost liczby turystów!

Reklama

ndz., 10/13/2019 - 18:32 -- Anonim (niezweryfikowany)

Imotska Krajina nadal notuje zawrotny wzrost liczby turystów. W tym sezonie zanotowano już 93 000 noclegów, a do końca roku, według rezerwacji, będzie ich ponad 95 000, przez co ten sezon turystyczny będzie nawet o 30% lepszy niż ubiegły. To świetny powód do rozmowy z Luką Kolovrat, dyrektorem Izby Turystycznej.

Dobra synergia

- Chociaż nie osiągnęliśmy magicznej liczby 100 000 noclegów, jesteśmy bardzo zadowoleni - mówi Kolovrat, zauważając, że kiedy weszli do branży turystycznej w 2006 roku, zanotowano tylko 2000 noclegów. - Kiedy mieliśmy pięć tysięcy noclegów po pięciu latach w 2011 roku, wydawało nam się to niezwykle wielkie osiągnięcie. Na pewno będziemy mieli 100 000 noclegów i biorąc pod uwagę nasz rozwój możemy to osiągnąć w najbliższej przyszłości - uważa Kolovrat. Region Imotski z wakacyjnymi willami z basenami stał się hitem na rynku turystycznym. - Ministerstwo Turystyki zapewniało dobrą synergię z Powiatową Radą Turystyczną, która udzielała dotacji. Nasi najemcy, którzy przystąpili do budowy i remontu domów, otrzymali kwotę 3–4 mln HRK, a jednostka samorządu terytorialnego zadbała o to, aby do najbardziej oddalonych domów można było dostarczyć oprócz prądu i wody również dobry internet, ponieważ w dzisiejszych czasach często jest wymagany przez gości. Oczywiście należy również wspomnieć o wsparciu Izby Turystycznej - dodaje Kolovrat.

Obecnie na obszarze objętym przez Izbę Turystyczną Imotskiej znajduje się 319 nieruchomości do wynajęcia. - Mogliśmy tylko pomarzyć o tej liczbie kilka lat temu, ale po początkowym sukcesie co roku mamy wzrost. Oczywiście współpracujemy z wieloma agencjami. Nastąpił wzrost zainteresowania i jest to klucz do sukcesu. Oczywiście budowa autostrady do Zagvozd i tunelu św. Eliasza przez Biokovo pomogły w rozwoju i uprościły dojazd - podkreśla Kolovrat. Na najbliższe lata planowane jest zbudowanie 13 ścieżek rowerowych. - Do tej pory zbudowaliśmy dwie, a do przyszłego sezonu turystycznego wierzę, że wszystkie zostaną skończone. 13 ścieżek rowerowych ma mieć 375 kilometrów długości. Będą okrągłe, każdy szlak zaznaczony będzie na mapie oraz będzie miał własną nawigację mobilną - zapowiada Kolovrat.

Wzmacnia się także infrastruktura publiczna związana z jeziorami, której Imotska Krajina zawdzięcza dużą część swojego piękna. Oprócz Błękitnego i Czerwonego Jeziora inne atrakcje Imotskiej Krajiny to na przykład stadion Gospin Dolac. Region Imotski zdecydowanie wkroczył na rynek turystyczny i poważnie przygotowuje się do pozostania na nim.

 

Strategia rozwoju do 2025 r.

- Jesteśmy obszarem turystycznym o powierzchni 700 kilometrów kwadratowych. Dokładnie przeanalizował sytuację i możliwości, które powinniśmy podjąć. Należą do nich Geopark, szlaki rowerowe, edukacja, szlaki edukacyjne ... Jest wiele do zrobienia, ale jesteśmy przekonani, że do 2025 r. osiągniemy nasz cel- podsumowuje Kolovrat.

Autor: 
Tłum. Michał Kuszczyński
Źródło: 

lokalni.hr

Reklama