„Kiedy najlepiej wybrać się na Sri Lankę?”

Reklama

ndz., 01/27/2019 - 21:07 -- koscielniakk

Na Sri Lance kluczowe są dwie monsunowe pory, a ponieważ się wzajemnie przeplatają, wyspa ta to idealne miejsce na wakacje o każdej porze roku.

Przy południowych brzegach Indii między Zatoką Bengalską a Morzem Lakkadiwskim, leży tropikalna wyspa Sri Lanka. Jest to 25-ta co do wielkości wyspa na świecie posiadająca linię brzegową usłaną drzewami palmowymi, tak daleko, jak tylko okiem sięgnąć. To, w połączeniu z temperaturami wahającymi się w okolicach 27°C dzięki sąsiedztwu równika, sprawia, że Sri Lanka ma dużo do zaoferowania osobom kochającym morze i miłośnikom słońca – wtedy kiedy nie pada, oczywiście.

Na Sri Lance kluczowe są dwie monsunowe pory, a ponieważ się wzajemnie przeplatają, wyspa ta jest idealnym miejscem na wakacje o każdej porze roku. Kiedy serfowanie na wschodnim wybrzeżu w Zatoce Arugam staje się zbyt niebezpieczne, zachodnie wybrzeże w okolicach Kalpitiyi ze swoimi płetwalami błękitnymi jest idealną alternatywą. Mówiąc krótko, zawsze znajdzie się jakieś miejsce, gdzie można stąpać suchą nogą, ale warto tak zaplanować swój urlop, aby uniknąć ulewy w czasie pobytu na plaży.

W skrócie – najlepszy czas na wyjazd na zachodnie i południowe wybrzeże Sri Lanki oraz jej górzystą część to miesiące od grudnia do marca. Natomiast najlepsza pogoda na wschodnim wybrzeżu to czas od kwietnia/maja do września.

Potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu wycieczki na Sri Lankę? Red Dot Tours oferuje 14-dniową wycieczkę „Classic Island Tour” - szczegóły poniżej.

Od października do marca – najlepszy czas na odwiedzenie zachodniego i południowego wybrzeża

 

Na trasie: Chilaw na zachodzie, Galle na południu i stolica Colombo na południowym zachodzie.

Mimo że temperatury są raczej stałe i cały rok utrzymują się w okolicach 27°–29°C, od kwietnia do września na region ten ma wpływ pora monsunowa Yala. W tym czasie najbardziej deszczową porą jest kwiecień, maj i czerwiec. Większość hoteli umiejscowionych na plaży znajduje się właśnie w tym rejonie.

Jeśli planujesz spędzić czas na plaży, warto tu przyjechać w okresie od października do marca, co gwarantuje najlepszą pogodę – chociaż nie można wykluczyć ulewy.

Jeśli chcesz zanurkować w morzu, warto przyjechać tu w miesiącach od stycznia do marca, kiedy morze jest spokojne. Dodatkowym atutem jest to, że w tym czasie można spotkać płetwala błękitnego i kaszalota.

Turyści spragnieni imprez powinni tu przyjechać w kwietniu na noworoczny festiwal Sinhala & Tamil Nadu. Kończy on sezon zbiorów na Sri Lance wśród ludności Sinhalese. Festiwal tradycyjnie trwa około tygodnia i składa się z szeregu towarzyskich i kulinarnych wydarzeń.

W lipcu rozpoczynają się tradycyjne festiwale Esala, z których pierwszy ma miejsce w Kataragma. Festiwale te poświęcone są pierwszym naukom Buddhy. Uczestnicząc w festiwalu w Kataragmie można usłyszeć odgłosy biczów, zobaczyć słonie, bębniarzy Hewisi i szczudlarzy Borukakul Karayo.

Z kolei w sierpniu odbywa się drugi festiwal Esala, tym razem w regionie Kandy. Ten festiwal trwa dziesięć dni i podobnie jak w Kataragmie, występują tutaj tancerze, żonglerzy, muzycy, połykacze ognia i bogato zdobione słonie. Warto spróbować tutejszych specjałów, m.in. kwiatów Okra i kwiatów bananowca.

Warto wspomnieć, że szkoły na Sri Lance są w pełni drugiego semestru właśnie w maju, czerwcu i lipcu, dlatego jeśli ktoś planuje spokojne wakacje, bez obecności tamtejszych dzieci wkoło, jest to najlepszy czas na realizację tego planu.

Marzec – najlepszy czas na wizytę Wyżyn Centralnych.

 

Na trasie: Kandy, Nuwara Eliya i Botaniczne Ogrody Peradeniya

Wyżyny Centralne to górzysty teren zlokalizowany w południowo-centralnej części Sri Lanki. Trójkątny kształt tego górzystego terenu osiąga miejscami 300 m wysokości i zajmuje około 20 procent całego terenu wyspy.

Z powodu swej lokalizacji i ukształtowania terenu Wyżyny Centralne są chłodniejszym rejonem, z temperaturami ok. 15°C. Pora od stycznia do marca to czas najbardziej słoneczny i raczej bez opadów deszczu. Najbardziej deszczowo jest tutaj w październiku i listopadzie.

Czas od kwietnia do września – najlepszy czas, aby przyjechać we wschodnie i północne regiony.

Na trasie: Eravur, Passikudah i Trincomalee na wschodzie oraz Vavuniya na północy.

Pora monsunowa Maha nawiedza wschodnie i północne tereny w czasie mniej więcej od listopada do marca, przy czym listopad i grudzień to najbardziej deszczowe miesiące. Dlatego, aby tego uniknąć, najlepiej przyjechać tutaj pomiędzy kwietniem a wrześniem.

Sierpień i wrzesień to raczej suche miesiące i najbardziej odpowiednie na rodzinne wakacje, jednak bywa wówczas bardzo gorąco, a zdarzające się o tej porze deszcze są krótkie i intensywne.

Uwaga: Przyjedź tutaj w czasie trwania roku szkolnego (od stycznia do kwietnia), kiedy jest znacznie spokojniej. Październik i listopad to okres między monsunami.

Okres między monsunami jest dosyć niestabilny, jeśli chodzi o deszcz i poważne powodzie oraz burze mogą występować w każdym miejscu i o każdej porze. Plusem tego okresu jest to, że występuje poza sezonem i nie ma wówczas tylu turystów. Trzeba tylko liczyć się z niespodziewanymi ulewami.

Festiwal Deepavali (Diwali) w tłumaczeniu oznacza „festiwal światła” i ma miejsce w październiku lub w listopadzie zależnie od indyjskiego kalendarza księżycowego. Jest to piękne wydarzenie, gdzie można podziwiać świecące domy przygotowane przez mieszkańców, spróbować lokalnej kuchni i odwiedzić Kandaswamy Kovl, jedną z najbardziej podziwianych indyjskich świątyń na Sri Lance.

Wybierz się w 14-dniową podróż po Sri Lance

Red Dot Tours przez cały rok organizuje wycieczkę „Classic Island Tour” na Sri Lankę, która rozpoczyna się w kręgu kulturowym w centrum wyspy. Można tutaj zwiedzić lwie skały Sigiriyi, Buddyjskie Świątynie Dambulla ukryte w jaskiniach i starożytne królestwo Polonnaruwa. Wycieczka obejmuje również wyjazd w tereny uprawy herbaty, do Parku Narodowego Yala na południowym wschodzie i na sielankowe piaszczyste plaże w Galle. Koszt wyjazdu już od 2204,87 funtów za osobę.

Autor: 
Ellen Budgell-Price/Tłum.: Agata Brzezińska
Źródło: 

The Travel Magazine

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Reklama