Kopaonik

Reklama

pon., 01/04/2021 - 17:29 -- MagdalenaL

Nowoczesne i atrakcyjne turystyczne centrum na wysokości 1770 m n.p.m, pod trzema najwyższymi szczytami wielkiego, górskiego masywu Serbii, pokryte śniegiem od listopada do maja i oświetlone słońcem przez 200 dni w roku.

Takie warunki klimatyczne, doskonałe tereny narciarskie, sieć 21 wyciągów i kolejek linowych, komfortowe hotele z licznymi i różnorodnymi udogodnieniami oraz bogate życie rozrywkowe sprawiły, że Kopaonik pozostaje wyjątkowym centrum narciarstwa, które dzięki swoim atutom klasyfikuje się do czołowych międzynarodowych ośrodków narciarskich. Oczekiwać będą na was sprawdzone atrakcje: wysokiej jakości śnieg, komfortowe zakwaterowanie, domowe jedzenie i bogate życie rozrywkowe.

Narodowy park Kopaonik znajduje się w centralnej Serbii, 230 km od Belgradu. Do Kopaonika można przybyć od strony Jošaničkoj Banji lub Brusa.

Terytorium Narodowego Parku obejmuje 11,810 hektarów w gminach Raška i Brus. Istnieją plany o poszerzeniu terytorium Narodowego Parku o gminę Leposavić. Okoliczne strefy ochronne zapewniają integralność parku.

Ośrodek Narciarski Kopaonik 1,770 – 2,017 m n.p.m (Paničićev vrh)

- Łączna długość tras zjazdowych dla alpejskiego narciarstwa to 55 km, łączna długość tras dla narciarstwa klasycznego to 18 km.,

- 17 niebieskich tras, 9 czerwonych stras, 7 czarnych tras.

- Ilość kolejek górskich i wyciągów – 24, włączając w to dziecięce narciarskie przedszkole (13 wyciągów narciarskich, w tym 10 wyciągów typu kotwiczno-płytowego oraz 3 wyciągi łącznikowe; 11 kolejek górskich w tym 1 sześcioosobowa, 7 czteroosobowych, 3 dwumiejscowe)

- Łączna przepustowość wyciągów – 33,000 narciarzy na godzinę, maksymalna różnica wzniesień – 512m.

- Najdłuższa trasa 3,5 km Bela Reka, długość oświetlania trasy w nocy Malo jezero – 450m.

- Trzy trasy według standardu FIS dla slalomu: slalom gigant, slalom super gigant i zjazd.

- Na miejscu istniejącej 4-osobowej kolejki krzesełkowej na grzbiet Karaman postawiono nową 6-osobową kolej krzesełkową z przepustowością 3000 narciarzy na godzinę. Zwiększa to przepustowość kolejki o dodatkowe 600 narciarzy na godzinę, a kolejka górska w miejsce stałej, która była do tej pory, będzie przełączana, co oznacza, że będzie szybsza od istniejącej kolejki na grzbiet Karaman. Wygląd zewnętrzny stacji wejściowej i wyjściowej będzie przypominał istniejącą kolejkę Pančićev vrh. Początkowa stacja kolejki górskiej będzie niżej, czyli bliżej istniejącego odjazdu Pančića.

- Istniejąca kolejka na grzbiet Karaman jest przenoszona na miejsce kolejki Sunčana dolina.

- Obok tych dwóch kolejek, które odjeżdżają z tzw. „Doliny Sportu” w pobliżu narciarskiego przedszkola, budowana jest nowa stała czteroosobowa kolejka górska Krst o przepustowości 2000 narciarzy na godzinę, która będzie wyjeżdżać ze strefy doliny sportu i mieć stację wyjściową w pobliży bufetu narciarskiego Krst. Wraz z nową kolejką będą budowane dwie niebieskie trasy, które będą jej towarzyszyć.

- Istniejący system sztucznego naśnieżania będzie zmodernizowany i obejmie trasy: Karaman, Marine vode, Mali Karaman, Kneževske bare, powiązujące trasy od kneževskog bara do Duboki, Krčmar, Dolina Sportova, dwie nowe trasy na Krstu i Sunčanoj dolini. W sumie daje to 20 km nowych, ośnieżonych tras.

- 70% objętości narciarskiego centrum jest pokryta systemem sztucznego naśnieżania.

Park Narodowy Kopaonik

Narodowy Park został założony w 1981 i jest zarządzany przez spółkę publiczną Narodowy Patk Kopaonik. Ochronę parku zapewnia ustawa o ochronie przyrody i o parkach narodowych, a także szereg konwencji międzynarodowych.

KOPAONIK – największy górski masyw Serbii. Rozciąga się od północnego zachodu do południowego wschodu przez około 75 km, osiągając szerokość około 40 km w środkowej części.

Najwyższą częścia jest przestronna powierzchnia Ravni Kopaonik, wokół którego wznosi się Suvo Rudište ze szczytem Pančića (Mediolanowym) szczytem (2017m), na którym znajduje się mauzoleum Pančića, Karaman (1934m), Gobelja (1834m) i inne. Na południowy wschód od Suvog Rudišta grzbiet Kopaonika jest zwężony i podzielony na kilka wzniesień: Čardak (1590 m), Šatorica (1750 m) i Oštro koplje (1789 m), pomiędzy którymi są szerokie przepaście.

Na Kopaoniku najbardziej rozpowszechniona jest strefa leśno-pastwiskowa w centralnej Serbii.

W wyższych częściach rosną iglaste świerki i jodły a po bokach lasy bukowe i dębowe.

Hodowla jest głównym zajęciem tutejszej ludności a w nowej historii górnictwo i turystyka. Kopaonik już w średniowieczu był obszarem górniczym, z tego okresu zachowało się wiele wykopalisk, nazw i narzędzi górniczych. Wydobywanie zostało ostatnio wznowione zwłaszcza w Trepči.

Dzisiaj na Ravnom Kopaoniku jest wielkie turystyczne centrum, z licznym zakwaterowaniem, systemem tras narciarskich i kolejkami i inną infrastrukturą. Drugi taki kompleks powstaje w pobliżu wsi Brzeća na wschodnim zboczu, gdzie znajduje się około 1000 miejsc noclegowych w hotelach, apartamentach i domach.

Po zachodniej stronie od szosy Ibar, prowadzą dwie drogi Ravnog Kopaonika, jedna z Biljanovca wzdłuż rzeki Jošanički, a druga z Rudnicy; a po wschodniej stronie od Kruševaca i Toplicy przez Brzeće.

Od Ravnog Kopaonika oddziela się jego wschodnia odnoga na zejście na przełęcz Mramor (1140m), następnie wspina się w kierunku Velikoj Ogledni (1359m) i falistego brzegu Vraty (1072m), Po

ar (1163m) kończy się na szczycie Javaroca Žurlu (869m), schodząc stromo w wąwóz Jankov, który oddziela go od góry Jastrebac.

Kopaonik jest ulubionym zimowym centrum młodych ludzi z powodu dobrej rozrywki i bogatego życia nocnego. Rodziny z dziećmi mogą korzystać z różnych atrakcji snowparku – saneczkarstwa, łyżwiarstwa. Dla najmłodszych i początkujących, którzy stawiają swoje pierwsze kroki, powstał zabezpieczony teren „przedszkola narciarskiego” z taśmociągiem ułatwiającym opanowanie podstawowych umiejętności narciarskich.

Każdy kto szuka wspaniałej zabawy i aktywnego wypoczynku na śniegu jest we właściwym miejscu. Kopaonik jest znany ze wspaniałej rozrywki, która trwa od wczesnych godzin porannych, w jednej z wielu kawiarni, barów, dyskotek, klubów i restauracji turystycznego centrum.

Obiekty MK Mountain Resort-a, hotel Grand****, hotel Angella****, kompleks apartamentów Konaci suncani vrhovi***, który znajduje się w turystycznym centrum (1770 m n.p.m.) i swoim gościom oferuje bezpośredni dostęp do stoków narciarskich grzbietu Karamana i kolejki liniowej Pančić express.

Dojazd i odległość od Belgradu:

Belgrad – Batočina – Kragujevac – Kraljevo – Josanička banja – Kopaonik (290km)
lub
Belgrad – Pojate – Kruševac – Brus – Kopaonik (300 km)
Dojazd i odległość od pozostałych miast z regionu:
Nowy Sad – Belgrad – Kopaonik (370km)
Niš – Kopaonik (118km)
Ljubljana – Zagrzeb – Belgrad – Kopaonik (870km)
Skopje (autostradą E 75, wykluczając Grdelica) –Prokuplje – Brus – Kopaonik (300km)

Autor: 
Tłum. Hubert Domański
Zagłosowałeś na opcję 'down'.

Reklama