Kwarner, poznajcie swój cel podróży w Chorwacji

Reklama

czw., 07/30/2020 - 14:08 -- AleksandraJ

 

Kwaterę na Kwarnerze można znaleźć na lądzie lub na jednej z najpopularniejszych wysp, takich jak: Pag, Lošinj czy Krk. Wybór kwater prywatnych w apartamentach i domach w robinsonowskim stylu jest ogromny. Możecie znaleźć wszystko w odległości około stu metrów od morza. Prawie każde zakwaterowanie jest klimatyzowane i ma w ofercie prywatną łazienkę. Pozycja Kwarneru jest znacząca, ponieważ z jednej strony powiązany jest z Chorwacją Kontynentalną (wnętrze kraju i stolica), a z drugiej wychodzi na morze, będąc upiększonym przez kilka wielkich chorwackich wysp. Kwatera na Kwarnerze, którą możecie zarezerwować, zwykle jest typu standardowego: apartamenty, kawalerki i pokoje oraz róże luksusowe hotele z widokiem na morze.

Wróćcie na wybrzeże, gdzie pierwsi turyści odkryli piękno Morza Adriatyckiego. Pozwólcie opatijskiemu szlakowi spacerowemu tchnąć podmuch romantyczności w wasz wypoczynek. Odświeżcie swoją wiedzę historyczną na festiwalach, które czynią Kwarner atrakcją średniowieczną. Podczas letnich dni Kwarner uwiedzie Was wykwintnym smakiem szampana, który wydobywa się z morskich głębin.

 

Historia chorwackich liter zapisana w nazwie Kwarner

Spędźcie wakacje w Opatii, mieście, które nazwą Kwarner ozdobiło najstarszy chorwacki hotel. Stańcie się częścią austro-węgierskiej baśni w składzie z manifestacją Kaisernacht, a Kwarner przeniesie Was w czasie, który na opatijskich fasadach zostawił największe ślady. W Rijece czekają na Was schody trzcinowe, które prowadzą do najstarszego sanktuarium maryjnego w Chorwacji – Trsat. Miasto Senj wetchnie w Was ducha Uskoków podczas waszego wypoczynku między murami Nehaju, niepodbitej twierdzy, która ochraniała beztroskie tereny tego miasta. Odwiedźcie miejsce narodzin chorwackiego piśmiennictwa, wyspę Krk, gdzie Kwarner od 1100 roku przechowywał najbardziej znaczący pomnik – Baščanska Ploča.

Tajemniczy Kwarner w sercudziewiczej przyrody

Zapomnicie o czasie w samym sercu niezwykłej wyspy Cres i poznajcie sępy płowe, które Kwarner chroni w swoim eko-centrum Caput insulae. Przespacerujcie się wybrzeżem wyspy Lošinj, a zobaczycie atrakcję jego ścieżki spacerowej – dobrego delfina. Jeżeli zapragniecie chodzić po górach, Kwarner zachwyci Was Parkiem Narodowym Risnjak, górskim bogactwem, które otrzymało nazwę po ciekawym rysiu. Jeśli macie ducha poszukiwacza, Kwarner zaprowadzi Was w odwiedziny do Parku Narodowego Północny Velebit, gdzie się znajduje najgłębsza chorwacka jaskinia. Niezapomniany dzień spędzicie, zwiedzając 16 jezior plitwickich, najczęściej odwiedzanego parku narodowego. Zrelaksujecie się z szumem wodospadów, których naturalne piękno uznało również UNESCO.

Kvarner serwuje gastronomiczne delicje z kieliszkiem morskiego szampana

Kwarner na Krku zaoferuje Wam nieoczekiwane orzeźwienie z głębin – Valomet, jedyny szampan, który dojrzewa na dnie morza. Na wyspie Rab zostaniecie powitani najsmaczniejszymi przysmakami, takimi jak rabski tort, którego przepis jest tajemnicą dawnych lat. Kamienne cesarstwo wyspy Rab porwie Was aromatycznym smakiem paszkiego sera, przysmakiem, który wpisał Kwarner na gastronomiczną mapę Chorwacji.

Letnie wydarzenia i Kwarner przepełniony tradycją

Historyczny wypoczynek zapewni wam na Rabska Fjera, swoimi rycerskimi grami i turniejem rabskich łuczników. Wypełni wasze dni teatralno-folklorystycznym latem w średniowiecznym dworze Kraljevice należącym do Frankopanów. Kwarner was zadziwi w Senju największym letnim karnawałem Chorwacji. Weźcie udział w tańcu i grach Ružicy Vinodola, festiwalu Novi Vinodolski, który pielęgnuje obyczaje starych winnic. Jeśli jesteście żądni zabawy do rana, sprawdźcie, dlaczego plaża Zrće na Pagu nazywa chorwacką Ibizą.

 

Uskokowie:  chrześcijańscy zbiegowie, którzy „uskoczyli” w XVI i XVII wieku z terenów Bośni i Serbii przed wojskami tureckimi i schronili się blisko wybrzeża Adriatyku w niedostępnych górach Welebitu. Uskokowie pełnili rolę pogranicznej ludności o charakterze wojskowym, która walczyła z Turkami także w trakcie pokoju.

Autor: 
Karolina Dopierała
Źródło: 

Adriatic.hr

Reklama