Lichtenstein: niezaprzeczalnie najpiękniejszy krajobraz w Europie

Reklama

czw., 02/21/2019 - 20:25 -- Anonim (niezweryfikowany)

Jeżeli możliwym byłoby opisanie stwierdzenia „małe jest piękne”, należałoby mówić o niewielkim alpejskim królestwie, Lichtensteinie. Ten zabawny mini-państwo między Austrią, a Szwajcarią ma do zaoferowania jeden z najpiękniejszych krajobrazów w Europie, z łąkami, bujnie zalesionymi stokami, srebrną wstęgą Renu i zamkami, jakby z bajki. Rozkosz do oczu to właściwie tylko początek - kraj kryje jedną z najważniejszych historii przemysłu na świecie, której korzenie sięgają epoki kamienia. Przy powierzchni zaledwie 160 km2, Liechtenstein, jako cel na mapie, łatwo można przeoczyć. Jednak raz zapamiętany, pozostaje w pamięci na zawsze.


Co warto zobaczyć

Chwalebną przeszłość tego kraju można dostrzec w urokliwej stolicy, Vaduz. Jej centralnym punktem jest zamek z XII wieku. To imponująca budowla nad brzegiem Renu. Spacer przez centrum starego miasta - Mitteldorf, gdzie wciąż można poczuć duchy przeszłości unoszące się nad malowniczymi winnicami to obowiązek każdego turysty.

W eleganckim budynku z XV wieku ulokowane zostało Muzeum Narodowe Liechtensteinu. Wizyta w nim to idealny sposób na poznanie historii narodu. Zobaczyć tam można m.in. neolityczne eksponaty i rzymskie artefakty z czasów Cesarstwa. Jedyny w kraju ośrodek sportów zimowych to miasto Malbun. Ta prawdziwa kraina śniegu z doskonałymi warunkami narciarskimi szczyci się jednym z najdłuższych sezonów w Alpach. Spojrzenie na kraj z innej perspektywy umożliwią niziny Księstwa. Małe miasteczka Nendeln i Eschen to nienaganna wizytówka artystycznej i kulturowej przeszłości kraju. Tutaj także znajdują się punkty początkowe i końcowe najpiękniejszych szlaków turystycznych regionu.

 

Kuchnia lokalna

Dzięki bliskości Austrii i Szwajcarii kuchnia Liechtensteinu jest mocno zdominowana przez oba, z odrobiną wpływów francuskich. Szczególnie popularne jest mięso z jelenia i dzika, a także ryby słodkowodne i wiele produktów mlecznych - zwłaszcza ser.

Narodową potrawą jest wątróbka wieprzowa z plackami ziemniaczanymi (niem. Rösti) i kremem z cebuli. Apetyt rośnie na sam widok innych potraw. Käseknöpfle to pierożki wypełnione mieszanką różnych serów. Natomiast riebel to tradycyjne danie zrobione z gotowanego ciasta, smażonego później na maśle i cukrze, podawane z musem jabłkowym. Pyszne, kruche ciastka, przyozdobione świeżymi, lokalnymi owocami można dostać w piekarni na każdym rogu.

 

Klimat
Liechtenstein, cieszy się umiarkowanym klimatem górskim z mroźnymi zimami i łagodnymi latami, w tym słynnym ciepłym wiatrem, fenem. Dla entuzjastów sportów zimowych najlepszy czas to okres od grudnia do kwietnia, przy dużej ilości śniegu i średniej temperaturze w styczniu około -1°C. Od kwietnia do listopada pogoda jest łagodna. Latem nie ma upałów, temperatura oscyluje wokół 21°C. Jest to idealny czas na wędrówki, czy wspinaczkę górską.

 

Dojazd do Lichtensteinu

Najbliższe międzynarodowe lotnisko znajduje się w sąsiedniej Szwajcarii, w Zurychu. Podróż z Niemiec trwa ok. 45 minut. Germanwings, airBerlin, Ryanair i easyJet oferują regularne przeloty ze wszystkich niemieckich lotnisk. Po wylądowaniu w Zurychu, dalszą trasę można pokonać, rezerwując niedrogi transfer. Z innych europejskich miast można dotrzeć się z przewoźnikiem Eurostar do przygranicznych miast - austriackiego Feldkirch, lub szwajcarskiego Sargans bądź Buchs. Aby później dostać się do Lichtensteinu, należy wcześniej zarezerwować transfer z dworca. Podróż trwa kwadrans.

Podróżujesz do Liechtenstein? Nie przegap!

  • Muzeum Sztuki Liechtenstein w Vaduz to mała, ale dobrze prosperująca galeria sztuki i centrum kulturalne Księstwa. Kolekcjonowane są tam dzieł sztuki od XIX w. do współczesności.

  • Zamek Gutenberg dominuje w otaczającym go krajobrazie. Doskonale zachowana forteca została zbudowana w średniowieczu. Tuż za nią rozciąga się imponująca panorama Alp.

  • Wiele szlaków turystycznych wciąż czeka na odkrycie. Proponujemy trasy wokół historycznego regionu Eschen, które wiją się wśród starożytnych ruin i prehistorycznych osad, zapewniając zapierające dech w piersiach widoki.

Autor: 
Dragana Ilic/Tłum. Katarzyna Paczka
Źródło: 

shuttledirect.com

Zagłosowałeś na opcję 'down'.

Reklama