Najpiękniejsze miejsca na wyspie Gozo

Reklama

czw., 10/22/2020 - 18:58 -- MagdalenaL

Gozo to niewielka maltańska wyspa, która kryje w sobie wiele pięknych krajobrazów i cudów natury. Sama nazwa w języku maltańskim – Għawdex, oznacza radość, a spacerując wśród sielskich widoków w tym miejscu, radość i spokój to główne uczucia towarzyszące przybywającym tu podróżnikom. Niezwykłe krajobrazy, zachwycające formacje skalne, piękna flora i fauna, a także wspaniałe zabytki to mocne strony wyspy, która sprawiają, że jest to coraz popularniejsze miejsce na mapie świata. Oto 10 najpiękniejszych miejsc na wyspie Gozo.

1.Miejscowość Gharb

Gharb to niewielkie miasteczko o ciekawej zabudowie – budynki o grubych murach w kolorze piasku to charakterystyczna forma budownictwa na Gozo i Malcie. Najsłynniejszym obiektem w miejscowości jest Sanktuarium Najświętszej Marii Panny z Ta’ Pinu. Jest to niewątpliwie najpiękniej zlokalizowany budynek na całym archipelagu Wysp Maltańskich – majestatyczne sanktuarium, w którego tle rozciąga się sielski widok na pola i wzgórza Gozo, to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania wyspy.

2. Klify Ta’ Ċenċ i klify Sanap

Gozo warto zwiedzić spacerując. Najpiękniejsze trasy spacerowe można znaleźć wzdłuż masywnych klifów, o które rozbijają się morskie fale. Oprócz wspaniałych widoków, w pobliżu klifów Ta’ Ċenċ odkryto pozostałości z czasów prehistorycznych.

3. Panwie solne Xwejni

Niesamowite miejsce związane z panowaniem Cesarstwa Rzymskiego na terenach dzisiejszego archipelagu Wysp Maltańskich. Miejsce służy głównie mieszkańcom Gozo, którzy zbierają stąd sól do swoich gospodarstw. Formacje skalne o ciekawych kształtach i niewielkie baseny z salinami wykute przy brzegu tworzą nietuzinkowy krajobraz.

4. Zatoka Dwejra

Prawdopodobnie najpopularniejsze miejsce na Gozo. Na turystów czekają tu malownicze krajobrazy i ciekawe formacje skalne. Jedna z formacji nazywa się Fungus Rock (Skalny Grzyb) i znana była już setki lat temu. Podobno rosła tu tajemnicza roślina, nazywana „grzybem maltańskim”, słynna z niezwykłych właściwości leczniczych, między innymi tamowała ciężkie rany, które maltańscy rycerze odnieśli podczas walk. Roślina była na tyle cenna, że każda próba kradzieży kończyła się śmiercią lub wieloletnią karą w więzieniu. Inną ciekawą atrakcją w zatoce jest Blue Hole (Błękitna Dziura), którą szczególnie upodobali sobie nurkowie. Ta podwodna jaskinia pełna jest niesamowitej flory i fauny.


Klify na Gozo (fot. Natalia Szafraniec)

5. Stanowisko archeologiczne Ġgantija

Zabytek z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kompleks świątyń z okresu neolitu, liczących około 5800 lat, które prawdopodobnie były miejscem kultu płodności w czasach prehistorycznych. Niesamowite miejsce, które szczególnie zafascynuje fanów historii i archeologii.

6. Victoria (Rabat)

Stolica Gozo, największe miasto na wyspie. Do 1897 miejscowość znana była jako Rabat. Mimo iż Victoria to oficjalna nazwa miasta, do dziś używane są oba nazewnictwa. Najsłynniejszym obiektem w stolicy jest zlokalizowana na wzgórzu cytadela, z której można podziwiać niesamowitą panoramę wyspy. Victoria to miasto pełne charakterystycznej dla Gozo architektury - budynków w kolorze piasku o kolorowych okiennicach, a także wąskich i urokliwych uliczek.

7. Inland Sea

Zatoka Inland Sea niegdyś stanowiła punkt obowiązkowy dla każdego turysty przybywającego na Gozo, a to za sprawą Azure Window – słynnego formacji skalnej, która popularność zawdzięczała serialowi Gra o Tron. Skała zawaliła się w 2016 roku, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu, jednak zatoka Inland Sea nadal jest bardzo popularna przez swoje malownicze położenie.

8. Wąwóz Wied il Ghasr

Wąwóz morski zlokalizowany przy stromych ścianach skał na Gozo. Błękitny kolor niewielkiej zatoczki wspaniale kontrastuje z masywnymi klifami, sprawiając, że to miejsce jest wyjątkowe. Wąwóz nie jest najpopularniejszym miejscem na Gozo, a osoby unikające tłumów i spragnione piękna natury, zdecydowanie powinny dopisać Wied il Ghasr do obowiązkowych punktów zwiedzania wyspy.


Wąwóz Wied il Ghasr (fot. Natalia Szafraniec)

9. Ramla Bay

Zatoka z najpiękniejszą plażą na Gozo, słynna z piasku o czerwonym kolorze, któremu zawdzięcza swoją nazwę Ramla il-Ħamra (Plaża Czerwonego Piasku). Błękit morza w połączeniu z czerwonawym piaskiem tworzą niezwykły krajobraz. W pobliżu znajduje się również Jaskinia Kalipso, gdzie według mitologii zamieszkiwała nimfa Kalipso i Odyseusz.

10. Rotunda w Xewkiji

Kościół Świętego Jana Chrzciciela, inaczej Rotunda w Xewkjii to obiekt, którego nie można pominąć podróżując po Gozo. Świątynia niewątpliwie góruje nad całą wyspą, ponieważ można ją dostrzec z wielu miejsc i punktów widokowych. Masywna rotunda wybudowana pod koniec XX wieku dominuje w miejscowości Xewkjia, jednocześnie kontrastując z niewielkimi domami i mieszkaniami zlokalizowanymi dookoła obiektu.

Autor: 
Natalia Szafraniec

Reklama