Numea, Nowa Kaledonia

Reklama

czw., 05/13/2021 - 21:06 -- MagdalenaL

Numeę, stolicę Nowej Kaledonii, otacza ocean. Liczne zatoki z pięknymi plażami i punktami widokowymi rozciągają się wzdłuż miasta. Oprócz walorów przyrodniczych Numea proponuje turystom, którzy tam się udadzą, odkrycie swojej urzekającej strony kulturalnej.

Zachwycające zatoki i wspaniałe wysepki

Zwrócona ku lagunie stolica Nowej Kaledonii jest jak Pacyfik - miasto pozwala na spokojne życie i przechadzanie się wzdłuż wybrzeża. Zatoka, która tak oczarowała pierwszych przybyszy z Europy, że się tam osiedlili w 1853 roku, zachowała cały swój urok. Dowodem na to jest piękna plaża zatoki Baie des citrons lub Anse Vata. Naprzeciwko tych zatok z oceanu wyłaniają się wyspy îlot Maître i îlot Canard, do których dostać się można w kilka minut drogą morską. Obie stanowią idealny cel wypraw, gdzie można spędzić cały dzień, odkrywając nowe zakątki lub relaksując się.

Numea stawia na kulturę

Numea zbudowała swoją oceaniczną tożsamość na połączeniu kultur i stylów. Można doświadczyć tej różnorodności kulturowej, próbując lokalnych dań, podziwiając architekturę i biorąc udział w innych atrakcjach, które oferuje. Numea jest prawdziwym centrum artystycznym kraju, znajduje się tu wiele muzeów, galerii sztuki, teatrów i kin. W ten sposób można zanurzyć się w dziedzictwo kulturowe tego miasta.

Obecnie domy z epoki kolonialnej można spotkać rzadziej, lecz niektóre z nich zostały wspaniale odrestaurowane jak np. dom maison Célières, zamek Château Hagen lub dawny ratusz Numei, w którym mieści się obecnie muzeum miasta (fr. musée de la Ville).

Miasto licznych przyjemności

Miasto liczy 100 000 mieszkańców i proponuje szeroki wachlarz atrakcji, który zachwyca swoją różnorodnością. Ponieważ Numea jest zwrócona w stronę morza i otoczona przez plaże oraz wyspy, można tam uprawiać sporty na świeżym powietrzu przez cały rok, takie jak: marsz, snorkeling, windsurfing, kitesurfing, jak również golf, tenis i oczywiście pływanie.

W tym radosnym mieście można odwiedzić kilka barów, dyskotek i dwa kasyna, jeśli ma się ochotę na imprezowanie, po czym - dlaczego nie - spędzić dzień robiąc zakupy w butikach w centrum miasta i dzielnicy Anse Vata. Warto udać się w trzy miejsca : na ulicę rue de l’Alma, ulicę rue de Sébastopol i na Promenadę.

DODATKOWE INFORMACJE

To właśnie do Numei docierały drogą morską konwoje ze skazanymi lub deportowanymi. Pierwsze 250 przetransportowanych osób (ogół wysłanych tam skazańców oszacowano na ok. 21 500 osób) dotarło na wyspę 9 maja 1864 roku na pokładzie statku Ifigenia. Większość skazanych została osadzona w ośrodku penitencjarnym na wyspie Nou (która później stała się półwyspem Nouville).

Udanie się do tych miejsc w celu poznania ich historii jest możliwe, jednak zachowały się tylko nieliczne budynki (kaplica, siedziba komendanta, piekarnia, wieża ciśnień i bulwar zbrodni!). Silne emocje gwarantowane.

Autor: 
tłum. Monika Kunsztowicz

Reklama