Odkryj 7 cudów świata

Reklama

wt., 06/01/2021 - 20:01 -- MagdalenaL

Kilka dni temu znajomy zagadnął mnie na temat 7 cudów świata i zdałem sobie sprawę, że chociaż niektóre z nich widziałem, nie znałem ich wszystkich i nawet nie wiedziałem, jak zostały wybrane. I założę się, że nie jestem jedyny! Aby więc zachęcić Was do podróży i trochę zaktualizować swoją wiedzę, postanowiłem napisać o nich krótki artykuł.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że „7 cudów starożytnego świata” zostało ostatnio zastąpione przez „nowe 7 cudów świata”. Powód jest prosty: z tych Siedmiu Cudów pozostała tylko Piramida Cheopsa w Egipcie. Inne, takie jak latarnia morska w Aleksandrii, mauzoleum w Halikarnasie czy wiszące ogrody Babilonu, niestety z czasem przestały istnieć.

7 cudów świata: co to właściwie jest?

Czy istnieje specjalne jury „7 cudów świata”, które decyduje, co warto zobaczyć, a co nie? Czy istnieje boska moc, która pewnego dnia postanowiła sporządzić listę najpiękniejszych miejsc na naszej planecie? Czy UNESCO zachęca zwykłych ludzi do głosowania? To z grubsza pytania, które zadawałem sobie, gdy zaczęła się rozmowa.

I w ten sposób dowiedziałem się, że to New Seven Wonders Foundation, prywatna organizacja specjalnie poświęcona 7 Cudom, stworzyła listę dwudziestu najpiękniejszych dzieł ludzkich rąk powstałych na naszej planecie i datowanych na różne epoki. Następnie zorganizowano debatę pomiędzy wybitnymi architektami z całego świata, biorąc pod uwagę następujące kryteria: historyczne znaczenie miejsca, architektoniczne osiągnięcie dzieła, ogólna estetyka, charakter sakralny i artystyczny.

W 2006 roku miliony internautów zaproszono do głosowania online, a latem 2007 roku ukazała się lista „Nowe 7 cudów świata”. Oto one:

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Brazylia

Wszyscy widzieli ten posąg na zdjęciu. Dominująca nad całym miastem 38-metrowa rzeźba stała się symbolem miasta. Jednak pomimo swojej legendarnej strony, należy zauważyć, że została zbudowana dopiero w ubiegłym wieku, a zatem jest stosunkowo nowa.

Tadż Mahal, Indie

W mieście Agra, na południe od Delhi, każdego roku miliony turystów przyciąga wyjątkowy zabytek. Jest to oczywiście niesamowite Tadż Mahal, zbudowane przez cesarza Mogołów Szachdżahana jako hołd dla jego zmarłej żony. To mauzoleum jest niesamowite nie tylko ze względu na swoją symetrię, ale także dzięki białym marmurom. Miejsce pełne emocji!

Wielki Mur Chiński, Chiny

Mówię oczywiście o tym, co trzeba zobaczyć w Chinach, ponieważ sam Wielki Mur jest wart podróży do Azji. Niemożliwym byłoby nie umieścić go na liście 7 cudów świata, choćby ze względu na jego historyczne znaczenie i wartość architektoniczną, którą reprezentuje. Jeśli jeszcze go nie widzieliście, wyobraźcie sobie mur o długości 6700 kilometrów, budowany przez dwa tysiąclecia. Jedno słowo: wow!

Koloseum w Rzymie, Włochy

Europa ma również prawo do swojego zabytku na liście 7 Cudów Świata. A czy jest lepszy sposób na reprezentację Starego Kontynentu niż wspaniałe Koloseum w Rzymie? To tutaj w okresie Cesarstwa Rzymskiego odbywały się święte rytuały, walki gladiatorów, przedstawienia teatralne, a nawet publiczne egzekucje. Tyle wystarczy, żeby stwierdzić, że z punktu widzenia historycznego ma on wielkie znaczenie. Mimo że czas i klęski żywiołowe go nie oszczędziły, Koloseum pozostaje jednym z najpiękniejszych rzymskich zabytków.

Machu Picchu, Peru

Dla mnie Machu Picchu to jedno z najbardziej mistycznych miejsc na naszej planecie. Cóż za niewiarygodne uczucie, gdy po wielu godzinach marszu docierasz do miejsca położonego na wysokości prawie 2500 metrów i częściowo zasłoniętego przez mgłę. Zamieszkana przed wiekami przez Inków wioska zbudowana w całości z kamienia zachowała dużą część otaczających ją tajemnic, zwłaszcza w odniesieniu do jej pochodzenia i praktykowanych tam rytuałów.

Petra, Jordania

Prawdziwe arcydzieło Bliskiego Wschodu, Petra jest jednym z najbardziej niesamowitych stanowisk archeologicznych na świecie. Wpisane na listę UNESCO miasto, wyryte w całości w skale, ma unikatową atmosferę. Zostało zbudowane ponad 2000 lat temu i zachowało swój pierwotny wygląd. Nic dziwnego, że jest to jeden z 7 cudów świata, ponieważ będąc tam zastanawiasz się, jak Nabatejczycy mogli zbudować taki obiekt bez dostępnych dziś narzędzi i maszyn.

Chichén Itzá, Meksyk

Aby zobaczyć ostatni cud, stanowisko archeologiczne Chichén Itzá, położone na półwyspie Jukatan w Meksyku należy udać się do ojczyzny Majów. To założone ponad 1000 lat temu miasto jest szczególnie rozpoznawalne dzięki centralnej piramidzie El Castillo, w której kiedyś odbywały się tajemnicze rytuały. Dziś to miejsce jest naładowane szczególnymi emocjami, mieszając tajemnicę z mistycyzmem.

Odkryj 7 cudów świata w prawdziwym życiu. Odkrywanie Siedmiu Cudów Świata to niezwykłe doświadczenie podróżnicze, ale nie oszukujmy się, ze względu na ich status często przejmują je zwiedzający. Oczywiście ich zobaczenie jest tego warte, ale jeśli chcesz uniknąć tłumów turystów, istnieją inne rozwiązania. Możesz na przykład odwiedzić Teotihuacan zamiast Chichén Itzá. Uważam, że Teotihuacan jest jeszcze bardziej imponujące niż drugie i zaskakująco rzadziej uczęszczane. Myślę, że inne zabytki zasługują także zasługują na miejsce w rankingu 7 cudów świata. Mówię o świątyniach Angkoru, posągach Wyspy Wielkanocnej, pałacu Alhambra w Hiszpanii i wielu innych.

Autor: 
Ryan Merabet / tłum. Paweł Ołoś

Reklama