Piramida Słońca - jedna z największych piramid na świecie

Reklama

sob., 02/13/2021 - 13:49 -- MagdalenaL

Fot. Ineuw (wikipedia.org)

Piramida Słońca jest jedną z największych i najstarszych piramid na świecie. Znajduje się ona w centrum Teotihuacán (obecnie centrum archeologiczne o tej samej nazwie) w Meksyku.

 Wraz z pobliską, mniejszą Piramidą Księżyca i Cytadelą tworzy religijne i kulturowe centrum miasta. Do dziś nie wiadomo, kto wzniósł ten monumentalny gmach. Naukowcy wskazują na ludy Nahua, Otomi lub Totonac.

Piramida jest znacznie młodsza od tych, które znamy z Egiptu, gdyż pochodzi najprawdopodobniej z I wieku n.e. Wymiary budowli to: 225×222 m u podstawy i 75 m wysokości. Niegdyś na jej szczycie wznosiła się świątynia, gdzie składano bogom ofiary, jednak nie zachowała się ona do naszych czasów.

Turyści zafascynowani piramidami po tym jak zobaczą te w Egipcie, powinni odwiedzić Mezoamerykę, w której również znajduje się wiele tego typu budowli. Ponadto dawne kultury tego regionu są równie ciekawe, co znane nam kultury basenu Morza Śródziemnego. Kiedy już naoglądacie się piramid w Egipcie, koniecznie odwiedźcie Mezoameryka, która jest równie ciekawa, co kultury basenu Morza Śródziemnego.

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Źródło: 

pl.wikipedia.org/wiki/Piramida_Słońca

Reklama