Pobudź swoje zmysły w Alzacji

Reklama

sob., 08/20/2022 - 17:13 -- MagdalenaL

Alzacja to pożądany cel podróży dla wszystkich miłośników dobrych rzeczy o zróżnicowanych zainteresowaniach, dla tych, których ciekawią nowe odkrycia oraz tych, którzy podczas wakacji cenią odpoczynek. Przyjrzyj się bogactwu regionu zasługującego na bliższe poznanie.

Enologia

Dzięki wyjątkowemu położeniu geograficznemu, wina z Alzacji zawierają delikatne aromaty, pochodzące z 7 różnych odmian winorośli, które występują w 51 najwyższej jakości winach (tzw. grand cru) uznanych na całym świecie. Elastyczność pinot blanc spotyka się więc z napięciem rieslinga lub mocą gewurztraminera. Od lat 70. ubiegłego wieku, winiarze z Alzacji są pionierami biodynamiki, wcielając w życie prawdziwą filozofię życia, która opowiada się za poszanowaniem środowiska, ziemi, ludzi i za naturalną produkcją wina o ogromnej różnorodności. Przez całe lato, a także w okresie zbiorów we wrześniu i październiku, festiwale i targi są okazją do odkrycia owej szerokiej gamy win i zaspokojenia najbardziej wymagających podniebień. Stoły rozstawione są na ulicach, by w rytmie tradycji, muzyki i tańców ludowych stworzyć biesiadną atmosferę. Wzdłuż trasy winiarskiej przejdź przez 119 wiosek produkujących wino, aby spotkać ponad 900 jego producentów. 32% winnic w Alzacji jest certyfikowanych jako organiczne i biodynamiczne, znanych również jako „zielone winnice”, a których liczba nieustannie rośnie. W Pays de Barr w ofercie znajduje się poetycka kolacja z widokiem na winnice przy zachodzie słońca, podczas gdy Cave de Cleebourg zaprasza do zaskoczenia się musującym i schłodzonym winem crémant ice. Na dowód jakości swoich dóbr, Alzacja zdobyła złoty medal w Mondial des Vins Blancs 2022 w Strasburgu, z białym winem Steinstück 2021 AOC z maceracją ze szczepu gewurztraminer.

Odkrywanie miejsc

­Entuzjaści sportu mogą po prostu wskoczyć na rower i cieszyć się urokami krajobrazu wzdłuż trasy rowerowej winnic Alzacji. W sumie jest to trasa o długości ponad 130 km, która łączy wioski i miasteczka produkujące wino, oraz winnice o nieodpartym uroku. Innym sposobem na poznanie tych krajobrazów, z dala od zgiełku, jest wybór stałego ruchu. Wycieczka jest okazją do zatrzymania się w Gertwiller, stolicy pierników, w Ribeauvillé, aby podziwiać jego średniowieczne dziedzictwo lub, dla bardziej wysportowanych, do udania się na alzacką stronę masywu Wogezów, wspinając się na szczyt Grand Ballon, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Riquewihr, nazwany „małą perłą Alzacji”, ujawnia architekturę pochodząca z czasów średniowiecza i renesansu. Na koniec nie sposób nie pospacerować ulicami Bergheim, wybranego w tym roku jako ulubioną miejscowość Francuzów w programie France 3. To winiarskie miasteczko liczące 2 tys. mieszkańców jest naprawdę malowniczym miejscem, które skrywa tajemnicę swojego średniowiecznego dziedzictwa. Jego brukowane uliczki, domy z muru pruskiego i wino Grand Cru Altenberg stanowią o atrakcyjności Bergheim, które można zwiedzać pieszo lub na rowerze.

Niecodzienne zajęcia

Poszukujesz wakacji pełnych wrażeń? Alzacja obfituje w niezwykłe propozycje, dzięki którym można zabawić się w turystę w nieco inny sposób i oddać się czemuś nowemu. W Mont Saint-Odile, z GPS-em w dłoni, podążaj ścieżkami winnicy, aby odnaleźć małe skrzynki zawierające tajemnicze skarby. Wszystko to w sielankowej scenerii, pośród winnic z widokiem na katedrę na horyzoncie. W Zellenbergu, możliwa jest zabawa między klastrami na żyroskopie – maszyna jest na tyle wolna, że można cieszyć się każdą chwilą, ucząc się ją opanować. Na mecie, na wspinaczy czeka równie obiecująca degustacja. Aby wczuć się w rolę winiarza, warto jest wybrać się na warsztaty winobrania wraz z niezależnymi winiarzami Alzacji i odkryć ten kluczowy etap, będąc wyposażonym w wiadro, sekator i fartuch. Procesy usuwania liści, cięcia i sortowania nie będą miały dla Ciebie już żadnych tajemnic, a  degustacja, która po nich nastąpi, będzie tym lepsza. Na zakończenie warto udać się do zamku Kaysersberg, który przywita Cię na szczycie swoich 122 stopni. Z góry piękno tej okolicy jest równie zawrotne, jak smaki lokalnego grand cru.

Taka podróż to coś, co pozwoli oderwać się od codzienności, aby wrócić z naładowanymi bateriami i głową pełną wspomnień.

Autor: 
Autor: Tiphaine Lévy-Frébault / Tłumaczenie: Natalia Chmielewska

Reklama