Podróż przez historię

Reklama

śr., 08/21/2019 - 11:40 -- izabela.szkatula

Te siedem miejsc zakwalifikowanych jako Światowe Dziedzictwo Kultury nie powinno ujść waszej uwadze.

41 niemieckich nietuzinkowych budynków oraz  miast o historycznym znaczeniu znajduje się obecnie na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wkrótce zostaną do niej dopisane trzy obiekty dziedzictwa przyrodniczego. Nie wszystkie z nich są jednak znane. Przedstawiamy siedem szczególnie interesujących:

Stare miasta Stralsundu i Wismaru
Domy handlowe i magazyny z cegły są charakterystyczne dla średniowiecznych miast hanzeatyckich. Wyobraźcie sobie zgiełk panujący w portach, kiedy statki sprowadzały towary z odległych krajów.

Huta Żelaza w Völklinger 
Huta Żelaza w Völklinger to gigantyczny relikt przemysłu stalowego. Przemierzając przez korytarze i hale, w których wciąż czuć zapach metalu i żużlu, wyobraźcie sobie hałas pracujących maszyn. Warto wspiąć się na platformy widokowe umieszczone na dawnych wielkich piecach. Program multimedialny opowiada poruszającą historię huty, którą zamknięto w 1986 roku.

Rezydencja w Würzburgu
W ciągu zaledwie 24 lat pod kierownictwem nadwornego architekta Balthasara Neumanna zbudowano jeden z najbardziej spektakularnych zamków w Europie. Barokowy kompleks z XVIII wieku mieści 300 pokoi umeblowanych z przepychem. Jednak największą atrakcja czeka na was na klatce schodowej: zadzierając głowę w górę dojrzycie największe na świecie spójne zestawienie fresków autorstwa Giovanniego Battisty Tiepolo. Warto poświęcić trochę więcej czasu na przyjrzenie się szczegółowo wykonanym, alegorycznym przedstawieniom kontynentów.

Katedra w Akwizgranie
Katedra w Akwizgranie była pierwszym zabytkiem w Niemczech, który w 1978 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W kościele z VIII wieku można podziwiać tron Karola Wielkiego, jednego z najpotężniejszych władców ówczesnego świata.

Park górski Wilhelmshöhe
Największy park górski w Europie świadczy o gigantomanii hrabii. Masy wody zlewają się skałami, kamiennymi schodami i kaskadami by w końcu wystrzelić w w powietrzu w formie pięćdziesięciometrowej fontany. Nad wszystkim czuwa pomnik Herkulesa.

Klasztor Maulbronn
XII-wieczny klasztor cystersów jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych klasztorów. Dzięki budynkom mieszkalnym i handlowym, szkołom, oddziałom i pięknym ogrodom klasztor przez wieki funkcjonował jak niezależne miasto.

Miejsca pamięci Lutra w Eisleben i Wittenberdze
Co skłoniło Martina Luthera do jego reformatorskich pomysłów? Odpowiedzi można znaleźć w jego domu rodzinnym w Eisleben. Również Augusteum i Melanchthonhaus mieszczące się w Wittenberdze są związane z reformatorem.
 

Autor: 
Sabine Buchwald/Tłum. Katarzyna Paczka
Źródło: 

deutschland.de

Reklama