Rumunia

Reklama

pon., 01/04/2021 - 20:59 -- MagdalenaL

Rumuni uważają swój kraj za ziemię Boga. Mają niziny, góry, wielkie i małe rzeki, oraz jeziora. Wierzą, że ich ułożenie nie może być przypadkowe. Kraj jest bogaty kulturowo i ma znaczenie historyczne, którego większość ludzi nie jest świadoma. Oto wybrane ciekawostki o Rumuni:

1. Nazwa „Rumunia” pochodzi od łacińskiego słowa „Romanus” które oznacza „obywatel Cesarstwa Rzymskiego”.

2. Ogromny pałac parlamentu Bukaresztu ukończony w 1997 r. ma 240 metrów długości, 270 metrów szerokości, 86 metrów wysokości (12 pięter), a jego budowa kosztowała aż 3 miliardy euro (2,5 miliarda funtów szterlingów).

3. Timisoara stała się pierwszym miastem Europy, które w 1889 roku wyposażyło się w elektryczne oświetlenie ulic.

4. Zamek Peles był pierwszym europejskim zamkiem całkowicie oświetlonym prądem elektrycznym. Elektryczność była wytwarzana przez własną elektrownię. Zbudowany w 1888 roku zamkowy system centralnego ogrzewania funkcjonuje do dziś.

5. Inspiracją dla dwóch bardzo znanych powieści była Rumunia: „Zamek w Karpatach” Julesa Verne’a i „Dracula” Brama Stokera.

6. Język rumuński ma ponad 1700 lat.

7. Nowoczesny silnik odrzutowy został wynaleziony przez Bukareszteńczyków. Wynalazł go Henri Coanda w 1910 roku.

8. Kraj zajmuje 16. miejsce pod względem spożycia wina.

9. Klasztor Woronetów w Mołdawii nazywany jest rumuńskim odpowiednikiem Kaplicy Sykstyńskiej.

10. Rumunia jest znana z jednej z największych populacji cygańskich w Europie.

11. Rumuńskie Muzeum Astry w Sibiu jest drugim co do wielkości muzeum plenerowym na świecie. Znajduje się tu ponad 300 budynków, a także młyny wodne i wiatraki, kuźnie hydrauliczne i wiele innych.

12. Rumunia posiada 7 obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO.

13. Największa populacja niedźwiedzi brunatnych w Europie żyje w Rumunii.

14. Statua Decebala w Orszowie jest największą rzeźbą skalną w Europie.
W pobliżu małego miasta Orszowa, w południowo-zachodniej Rumunii, leży 55-metrowa skalna rzeźba przedstawiająca Decebalusa, ostatniego króla Dacia. 

15. Złote Muzeum w małym rumuńskim mieście Brad, znane również jako Kolekcja Mineralogiczna Brada, jest jedynym tego typu muzeum w Europie. Galeria zawiera niesamowitą kolekcję ponad 2000 sztuk złota zgromadzonych z całego świata.

16. Rumunia jest najbogatszym krajem Europy pod względem zasobów złota.

17. W Bukareszcie znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarni na świecie. Zawiera ponad 10 000 książek, 5000 albumów i płyt DVD.

18. Bukareszt nazywany jest także „Małym Paryżem”. Łuk Triumfalny został zbudowany w 1935 roku i wzorowany na Łuku Triumfalnym w Paryżu.

19. Najstarsze rysunki jaskiń w Europie Środkowej i Wschodniej znaleziono w rumuńskiej jaskini Coliboaia. Odkryte przypadkowo podczas rutynowej wyprawy w bardzo odległej okolicy Apuseni National Park, 13 rysunków, które przedstawiają zwierzęta takie jak nosorożce, bawoły, konie i koty mają około tysięcy lat.

20. Rumunia jest siedzibą drugiego co do wielkości podziemnego lodowca w Europie. Jaskinia Scărișoara, znajdująca się na wysokości 1165 metrów w malowniczych Górach Apuseni, chroni lodowiec Scărișoara.

21. Wewnątrz starych Kopalni Soli Turda w Transylwanii, w Rumunii, znajduje się największe na świecie muzeum kopalni soli.

22. Z powierzchnią 238 391 km kwadratowych Rumunia jest największym krajem Europy Południowo-Wschodniej.

23. Po I wojnie światowej Rumunia zdobyła teren Siedmiogrodu, ale zmieniła stronę II wojny światowej, dołączając do hitlerowskich nazistowskich Niemiec. W 1944 r. w zamachu stanu przeprowadzonym przez króla Mihaja obalono rząd. Następnie Rumunia zmieniła strony, aby przyłączyć się do sojuszników przeciwko Niemcom.

24. Czarny kościół w Brașovie jest największym kościołem gotyckim pomiędzy Wiedniem a Stambułem.

25. Sieć transportu zbiorowego w Bukareszcie jest czwartą co do wielkości w Europie.

26. W średniowieczu z tego obszaru wyłoniły się dwa główne księstwa: księstwo mołdawskie i księstwo wołoskie. W 1500 roku zostały podbite przez Imperium Osmańskie, aby w 1859 roku ponownie zjednoczyć się pod przywództwem Aleksandra Cuzy.

27. Rumuński parlament składa się z dwóch izb: Senatu i Izby Deputowanych. Członkowie obu komisji są wybierani w wyborach, które odbywają się co cztery lata.

28. Rumunia posiada znaczne zasoby naturalne – ropę naftową, gaz ziemny, węgiel, żelazo, miedź i boksyt. Przemysł metalowy, petrochemiczny i maszynowy to główne gałęzie przemysłu.

29. Narodowym sportem jest gimnastyka. 

Autor: 
Karolina Przewoźniak

Reklama