Venerina Padina

Reklama

wt., 01/12/2021 - 17:20 -- MagdalenaL

Specjalny rezerwat przyrody Venerina Padina znajduje się w południowo-wschodniej Serbii, na lewym brzegu rzeki Zvonačka, czyli na południowo- wschodnim zboczu Titevej Glavy, 1051 m n.p.m.

Należy do gminy Babušnica, oraz znajduje się blisko hotelu „Mir” w Zvonačkej banji.

Rezerwat obejmuje amfiteatralne zagłębienie na tarasie Bigrena, czyli skały powstałej jako wynik naturalnych procesów sedymentacji Bigra ze źródeł termalnych Zvonačkej Banji.

Ten rezerwat przyrody jest jedynym siedliskiem roślin włosów Wenery na terytorium Serbii, którą uważa się za przyrodniczą rzadkość. Włosy Wenery to wieloletnia zielona roślina z grupy paproci. Jest bardzo dekoracyjna, dlatego często uprawia się ją jako roślinę doniczkową. Często na wybrzeżu jest spotykana w osadach, gdzie znajdują się stare studnie, mury i wokół fontann, gdzie występuje wysoka wilgotność.

W przyrodzie włosy Wenery znajdują się na mokrych skałach, obok źródeł i strumieni, zwykle z różnymi rodzajami mchu. Ten gatunek paproci jest szeroko rozpowszechniony na tropikalnych i subtropikalnych obszarach, natomiast na Bałkanach zamieszkuje głownie obszary śródziemnomorskie i rzadziej sub-śródziemnomorskie. W siedlisku w pobliży Zvonačkej Banji zbiorowisko włosów Wenery zajmuje powierzchnie 20m2. Znaczenie tego znaleziska polega na tym, że znajduje się daleko od obszaru śródziemnomorskiego.

Bliskość ciepłych źródeł i korzystna wilgotność siedliska złagodziły kontynentalność lokalnego klimatu i umożliwiły przetrwanie tej paproci.

Autor: 
Tłum. Hubert Domański
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama