Wenecja w Portugalii – miasteczko Aveiro

Reklama

czw., 10/15/2020 - 16:27 -- MagdalenaL

Miasto nazwane „Wenecją Portugalii” to poprzecinane kanałami, pełne ciasnych uliczek, kolorowe Aveiro, które staje się coraz popularniejszym miejscem wśród turystów odwiedzających Porto, a także północ i zachód kraju. Miejscowość zlokalizowana jest 75 km od Porto, co sprawia, że odwiedziny Aveiro to doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę.

Historia Aveiro rozpoczyna się w X wieku. Do XI wieku nad miastem panowali Maurowie, czyli arabsko – berberyjska ludność, której wpływy do dziś można podziwiać w sztuce Portugalii i Hiszpanii. Kiedyś Aveiro pełniło ważne funkcje dla całego kraju – rozwijał się tam handel, produkcja soli, a ze względu na położenie przy rzece Vouga, było ważnym centrum rybołówstwa. Miasto rosło w potęgę aż do XVI wieku. Wskutek wielkiego sztormu Aveiro zostało odcięte od oceanu, a utworzona Laguna Aveiro zmieniła losy miasta na zawsze. Wody laguny miały niekorzystny wpływ na zdrowie mieszkańców, a odcięcie od oceanu tylko pogorszyło sytuację gospodarczą w Aveiro. Mieszkańcy miasta nie poddali się – rozwinęli produkcję soli i zgłębili uprawę wodorostów, co znacznie poprawiło sytuację gospodarczą. W XIX wieku został wykopany kanał, który ponownie połączył Ocean Atlantycki z Aveiro. Dziś ogromną funkcję w mieście pełni port, przemysł i rozwijająca się turystyka.

Wyjątkowo budynki z XIX wieku, które wybudowali Portugalczycy wracający z Brazylii, do dziś zdobią Aveiro. Historyczne centrum miasta obfituje w szereg zabytkowych obiektów. Warto zwrócić uwagę na Klasztor Jezusa z XV wieku, który pełni dziś także funkcję muzeum. Turyści mogą podziwiać Katedrę Sé w Aveiro, pełną barokowych akcentów, która od XVI wieku przeszła wielokrotne przebudowania. Ciekawą atrakcją turystyczną są schody udekorowane w ogromny napis „I love Aveiro”. Na uwagę zasługują piękne ogrody i zielone parki w mieście, powalające odpocząć podczas spaceru po zabytkowych ulicach Aveiro.


Charakterystyczne rysunki na łodziach rybackich w Aveiro (fot. Natalia Szafraniec)

Miasteczko słynie również z azulejos – ceramicznych płytek, które dekorują większość budynków w Aveiro. Spacerując po ulicach miasteczka, sztukę utworzoną z kolorowych płytek można zobaczyć praktycznie wszędzie, jednak Aveiro posiada inny charakterystyczny element. Moliceiros to piękne łodzie rybackie, o żywych i jaskrawych barwach, ozdobione komicznymi, często frywolnymi rysunkami. Niegdyś służyły do połowu wodorostów, których uprawę opatentowali mieszkańcy Aveiro w trakcie kryzysu po XVI wieku. Molica to rodzaj wodorostu wodnego, od którego pochodzi nazwa łodzi. Dziś moliceiros używane są głównie w celach turystycznych – spływ kolorową łodzią wzdłuż kanałów miasta, to świetny pomysł na zwiedzanie Aveiro.

Ciekawą aktywnością pozwalającą zaobserwować życie codzienne w portugalskiej Wenecji jest poranny targ rybny. Oprócz stoisk z rybami, na targu pojawiają się także stoiska z rękodziełami i pamiątkami z Aveiro. Podróżując po Portugalii w sierpniu, warto skierować się w stronę Aveiro, by wziąć udział w Święcie Ujścia Rzeki. Organizowane są wtedy różne ciekawe wydarzenia w mieście, a także wyścigi w spływie moliceiros, czy pokazy lokalnych grup tanecznych i muzycznych.

Autor: 
Natalia Szafraniec

Reklama