„Zabytki Samarkandy (Uzbekistan)”

Reklama

wt., 07/17/2018 - 16:23 -- koscielniakk

Samarkanda to skarbiec kultury narodów Wschodu,gdzie do naszych czasów zachowały się unikalne pod względem pięknej formy architektonicznej zabytki średniowiecznego budownictwa. Współczesna Samarkanda bardzo się różni od tej średniowiecznej:miasto się zmieniło,ale kopuły,wieże i ozdobione mozaikami łuki wspaniałych budowli wciąż błyszczą w słońcu i przyciągają wzrok.Zabytki i osobliwości Samarkandy słusznie zajmują miejsce na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jak stronice starej księgi opowiadają historię rozwoju i kształtowania się Samarkandy-miasta łączącego kultury.

Symbol Samarkandy,którego wizerunek najczęściej można zobaczyć na pocztówkach,plakatach i ulotkach to plac Registan, gdzie znajdują się 3 medresy:Uługbeka,Szerdor i Tilla-Kori. To historyczne miejsce odzwierciedla osiągniecia budowniczych XV-XVII w., z nim związane są nazwiska wybitnych ludzi Wschodu.

Setki lat przed tym,jak w Agrze szach Dżachan na cześć ukochanej zbudował słynny Tadż Mahal,w Samarkandzie pojawił się meczet Bibi Chanum-monumentalna budowla,którą Amir Timur poświęcił swojej żonie.Meczet zbudowany jest z dużym rozmachem,trudno nie zauważyć jego rozmiarów i wyjątkowego architektonicznego wykończenia. Jego kopułę porównywano do sklepienia niebieskiego,łuk portalu-do Drogi Mlecznej. Niedaleko meczetu Bibi Chanum położony jest kompleks Szachi Zinda,który powstał obok gęsto zabudowanej dzielnicy mieszkalnej i z czasem rozrósł się,wchłonąwszy mieszkańców sąsiednich domów.

Inny ważny zabytek Samarkandy to mauzoleum Gur-Emir,luksusowa nekropolia Timurydów,gdzie spoczywa sam założyciel dynastii Amir Timur. Warto też zwiedzić tajemne mauzoleum proroka Daniła,miejsce,które na przestrzeni wielu lat stało się tematem hipotez i legend.

Najpopularniejsze zabytki Samarkandy:

Plac Registan to jeden z najpiękniejszych placów świata,nazywany jest perłą Azji Środkowej. Plac zyskał sławę dzięki unikalnej średniowiecznej zabudowie Wschodu,otaczającej go w postaci pieknego zespołu architektonicznego medres:Uługbeka (1417-20),Szer-Dor (1619-1636),Tilla-Kori (1646-47).

 

Mauzoleum Gur-Emir to rodzinne miejsce pochówku Amir Timura i jego następców,wzniesione w1404 r. w południowo-zachodniej części miasta. To mauzoleum było pierwowzorem dla znanych zabytków architektury światowej:grobowca Humajuna w Delhi i Tadż Mahal w Agrze.

 

Mauzoleum Ruchabad zostało zbudowane nad mogiłą muzułmańskiego mistyka,szejka Burchandina Saharadży,zmarłego w XIV w. i szczególnie szanowanego przez ówczesnych,znajduje się na północ od Gur-Emir.

 

 

Meczet Bibi Chanum to meczet katedralny,który,wg legendy,otrzymał nazwę na cześć ukochanej żony Amira Timura.Okazałe niebieskie kopuły meczetu to niezwykły widok.

 

Kompleks Szachi-Zinda jest jednym z najbardziej zagadkowych i niepowtarzalnych zabytków Samarkandy,położonym niedaleko od meczetu Bibi Chanum.kompleks składa się z wyjątkowego zespołu 11 grobowców.

 

Stara osada Afrasiab (VII-II w.p.n.e.) znajduje się na wysokich wzgórzach przy wjeździe do Samarkandy od strony północnej.Co ciekawe,nigdy nie było tu miasta Afrasiab.Mieszkańcy nazwali to miejsce,wierząc w legendę o istnieniu wielkiego miasta,założonego przez Turana.W rzeczywistości jest to osada z czasów przedmongolskich.

 

Mauzoleum proroka Daniła znajduje się na krańcach osady Afrasiab.Na wysokim zboczu wzgórza położony jest rozległy,5-kopułowy budynek mauzoleum,a u podnóża płynie rzeka Siab.

 

Obserwatorium Uługbeka zostało zbudowane na wzniesieniu Kuhak,na obrzeżach Samarkandy w latach 1424-28,zapisało się w historii jako jedno z najsłynniejszych obserwatoriów średniowiecza.

 

Hudżum-fabryka dywanów jedwabnych,gdzie można obserwować bezpośrednio proces tkania dywanów,zobaczyć wyjątkowe wzory wyrobów i zamówić jeden z nich.

 

 

 

Autor: 
Tłum. Natalia Wójcik
Źródło: 

advantour.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama