Zlatibor to nie tylko rynek główny i bloki: wieś Dobroselica skrywa nieprawdopodobny klejnot

Reklama

sob., 08/20/2022 - 20:46 -- MagdalenaL

ŹRÓDŁO: RINA

To, że góra Zlatibor to nie tylko rynek główny i budynki  zbudowane dookoła, pokazuje prawdziwy klejnot przyrody umieszczony u podnóża południowego krańca Ravnego Tornika.

Jaskinia Prerast,  wśród ludźmi znana jako Šupljica, położona jest w malowniczej wsi Dobroselicy.  Od wieków ukrywa się w lesie i opiera próbie czasu. Jest oddalona od Zlatiboru o 23 km, a droga do niej prowadzi przez Vodice, potem przez przełęcz Preseda, skąd schodzi do południowego otworu Prerasty położonego na wysokości 900 m.n.p.m.

 B92.net

ŹRÓDŁO: B92.NET

„Jaskinia na stronie południowej i północnej posiada dwa otwory oddalone od siebie o ok. 50 m, podczas gdy jej średnia wysokość wynosi ok. 15 m. Przez jaskinię, niegdysiejsze zapadlisko, przepływa strumień, który prawdopodobnie miał na nią erozyjny wpływ”, mówią w Organizacji Turystycznej Zlatibor.

 B92.net

ŹRÓDŁO: B92.NET

Naturalny most z kamieni we wsi Dobroselice na południowym krańcu góry Zlatibor to jedyny taki geomorfologiczny obiekt w zachodniej części Serbii; został zaklasyfikowany do listy dziedzictwa narodowego. Zalicza się także do sześciu największych kamiennych mostów naturalnych w Serbii  o długości 48 m, szerokości 12 m, wysokości górnego wejścia 12 m, a wyjścia – 16 m.

 B92.net

ŹRÓDŁO: B92.NET

  „Ten naturalny most to prawdziwa rzadkość i dlatego przyciąga wyjątkowo dużą uwagę turystów, przede wszystkim alpinistów. Także nie pomija się jego znaczenia dla nauki”, przekazują z lokalnej Organizacji Turystycznej.

Autor: 
RINA | Tłumaczenie: Joanna Karbownik

Reklama