Białoruś - Dawna Litwa - Ziemia Obiecana

Reklama

czw., 04/06/2017 - 17:33 -- zzz

BiałoruśRepublika Białorusi.  Graniczy z Polską (na zachodzie), Litwą, Łotwą (na północy), Rosją (na wschodzie) i Ukrainą (na południu). W odróżnieniu od swoich sąsiadów nie ma dostępu do morza. Jest to największe pod względem powierzchni państwo śródlądowe w Europie.

Białoruś jest członkiem założycielem ONZ i organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. WNP, EaWG, ZBiR i OBWE.

Białoruska SRR była członkiem założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych i członkiem 8 organizacji wyspecjalizowanych ONZ; obok Rosyjskiej FSRR i Ukraińskiej SRR była jedną z trzech republik radzieckich będących podmiotem prawa międzynarodowego. Od 1991 roku Białoruś jest państwem suwerennym.

Wpisany na listę UNESCO zamek w Nieświeżu.

Białoruś rzadko bywa celem podróży turystycznych Polaków. A szkoda, bo warto wyjść poza stereotyp, aby osobiście sprawdzić, jak wiele ma do zaoferowania nasz wschodni sąsiad zarówno pod względem walorów naturalnych, jak i historii, nierozerwalnie związanej z dziejami Polski. 

Foto: Shutterstock

 

Narachanski Park Narodowy, Białoruś

Polskie i ogólnie zachodnioeuropejskie wyobrażenia na temat Białorusi kształtowane są przez media, często traktujące temat pobieżnie i jednopłaszczyznowo. “Ostatnia dyktatura Europy”, “reżim Łukaszenki”, “biedny i uciśniony naród”, “łamanie praw człowieka” - to określenia, które najczęściej pojawiają się w kontekście hasła “Białoruś”. Resztę dopełnia wyobraźnia, która pojawia się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niewiedzą.

Zamek, Mir

To polskie i zachodnie media wykreowały fałszywe wyobrażenia o tym pięknym, zasobnym i schludnym kraju. Każdy turysta z Polski jest zaskoczony tym, jak autostrada do Mińska jest piękna, równa i szeroka,  jak ładnie, czysto i nowocześnie wygląda współczesna Białoruś.

Puszcza Białowieska

Foto: istock

Grodno

Foto: istock

Znalezione obrazy dla zapytania białoruś turystyka

Mińsk jest przepiękny, ale podobnie jak Warszawa był całkowicie zrujnowany i nie zachowało się w nim wiele zabytków. To powojenne miasto szczyci się chyba największym kompleksem zwartej zabudowy stalinowskiej, którą najlepiej oglądać wieczorem, gdy jest podświetlona. Zrekonstruowana zabytkowa zabudowa przedmieścia przypomina warszawską Starówkę - pełno tam wąskich uliczek, kawiarenek, zaułków. Warto też zobaczyć katedrę prawosławną i ratusz z XVI wieku. Historia Mińska - jednego z najstarszych miast Europy - doskonale łączy się ze współczesnością. Ciekawym akcentem ostatnich lat jest nowy budynek biblioteki państwowej, ponoć największej w świecie. Z tarasu widokowego na ostatnim piętrze gmachu roztacza się przepiękna panorama Mińska, najbardziej efektowna, gdy zapalają się światła, zresztą podobnie jak sam budynek biblioteki, który nocą przypomina diament. 

 

Znalezione obrazy dla zapytania mińsk

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

Youtube/Wikipedia

video: 

Reklama