Przybrzeżne słone bagna “zaprojektowane” do walki ze zmianami klimatu

Reklama

ndz., 11/14/2021 - 01:32 -- MagdalenaL

Źródło: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/5619/production/_121514022_mediaitem121514021.jpg

Naukowcy twierdzą, że ponowne zalewanie przybrzeżnych terenów podmokłych może być okazją do „pracy z naturą” i wykorzystania podnoszenia się poziomu mórz do walki ze zmianami klimatu.

Trwające badania bagien przybrzeżnych w Szkocji wykazały potencjał blokowania emisji dwutlenku węgla w błocie.

Odcinek rezerwatu Skinflats RSPB w pobliżu Falkirk został odrestaurowany w 2018 roku.

„Teraz jest prawie nie do odróżnienia od słonych bagien, które istniały tu od setek lat” - powiedziała Allison Leonard z RSPB.

„Zanim to zrobiliśmy, przeprowadziliśmy wiele ankiet i badań, ale kiedy faktycznie doszło do przełamania falochronu, jest to naprawdę całkiem proste."

 

Źródło: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/A439/production/_121514024_mediaitem121514023.jpg

 

Gdy woda trafiła do środka, Leonard wyjaśniła, że „natura po prostu zrobiła swoje”.

„Rzeczywiście widzimy, jak dzikie zwierzęta reagują” – powiedziała.

Profesor William Austin z University of St Andrews, który badał naturalną odbudowę tego miejsca, wyjaśnił, że „pozwolenie na powrót morza” stworzyło siedlisko i możliwość przechowywania tego, co jest znane jako niebieski węgiel.

„To węgiel zmagazynowany w roślinach i glebie” – wyjaśnił. „[słone bagna] to miejsca, w których gromadzą się zapasy węgla, które w przeciwnym razie występowałyby w atmosferze jako gaz cieplarniany.

„Możemy tutaj policzyć gatunki roślin i zwierząt, spojrzeć na brodzące ptaki, które zaczynają przychodzić i korzystać z tego miejsca” – powiedział BBC News.

 

Źródło: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/75BD/production/_121514103_mediaitem121514102.jpg

 

„Jednak oprócz pozytywnych zmian w naturze zaczynamy dostrzegać w glebie akumulację materiału organicznego, bogatego w węgiel. Dlatego te siedliska są dla nas tak bardzo interesujące.”

Pod koniec szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow zasugerował, że ochrona, odbudowa, a nawet stworzenie nowego siedliska na mokradłach, może być cenną częścią wysiłków Szkocji na rzecz osiągnięcia zerowej emisji netto.

„Te miejsca pochłaniają dla nas część tego gazu cieplarnianego. Musimy więc współpracować z naturą, aby osiągnąć równowagę zerową netto” – powiedział. „Ale oczywiście musimy w międzyczasie zredukować nasze emisje”.

Autor: 
Autor: BBC / Tłumaczenie: Natalia Stawicka

Reklama