SYRIA: DAMASZEK - ŚWIECKIE MIASTO TOLERANCJI I NIEZWYKŁYCH ZABYTKÓW (VIDEO)

Reklama

ndz., 05/31/2020 - 15:49 -- zzz

Wielu Polaków, a właściwe cały świat ma wypaczone wyobrażenie o Syrii na skutek izraelsko-amerykańskiej fałszywej propagandy. Al-Asad nie był i nie jest żadnym krwiożerczym dyktatorem. To media zachodnie: USA, EU i Izrael wykreowały al-Asada na sadystę – dyktatora.

Syria przed wybuchem wojny domowej sprokurowanej przez Izrael i Zachód była krajem dostatnim i jak na standardy arabskie panował spokój i swoista demokracja. Damaszek – stolica Syrii kwitła. Kawiarnie, restauracje były wypełnione do ostatniego miejsca, a w nich także kobiety palące fajki wodne. Po ulicach spacerowały piękne kobiety ubrane po europejsku – burka czy nikab były rzadkością. Zycie nocne w Damaszku kończyło się nad ranem, a kluby nocne nie były rzadkością. W centrum Damaszku był również park, w którym spotykali się homoseksualiści.

Tolerancja religijna

Osobiście byłem w kościele chrześcijańskim i w meczecie. Świątynie były usytuowane bardzo blisko siebie. Nie było żadnych prześladowań religijnych – o to właśnie dbał al-Asad.

Przypadkowo trafiłem na film "Przez świat na Fazie - Damaszek | Syria", który potwierdza moje spostrzeżenia sprzed 15 laty, kiedy byłem w Damaszku. Syria zbiedniała na skutek wojny, ale jak widać mentalnie i kulturowo przetrwali, bo to wielki i dumny naród.

Damaszek – stolica oraz drugie co do wielkości (po Aleppo) miasto Syrii – 1,71 mln mieszkańców (XII 2009), cały zespół miejski – 4,36 mln mieszkańców (2007). Leży w południowo-zachodniej części kraju, w oazie nad rzeką Barada u podnóża gór Antyliban, na skraju Pustyni Syryjskiej. Jest to największy ośrodek przemysłowy i naukowy w Syrii, a od 1268 siedziba prawosławnego Patriarchatu Antiochii, znaczący ośrodek handlowy. Aglomeracja Damaszku stanowi wydzieloną jednostką administracyjną Syrii.

Damaszek jest jednym z najstarszych ciągle zamieszkanych miast na świecie (pierwotnie zasiedlonym w III tysiącleciu p.n.e.), jak również kulturalnym i religijnym centrum orientu. W Syrii nazywany jest Damaszek często ‏الشام‎ (aš-Šām), w pozostałych państwach arabskich nazwa ta kojarzona jest bezpośrednio z Syrią. Historycznie zaś odnosi się do większego regionu, mianowicie całego Lewantu.

 

Damaszek to jedno z najstarszych miast rejonu Morza Śródziemnego znane już od XV wieku p.n.e. z inskrypcji egipskich (uważa się je za najstarsze nieprzerwanie zamieszkane miasto na świecie – pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z III tysiąclecia p.n.e.).

Na przełomie II i I tysiąclecia p.n.e. stolica niezależnego państwa aramejskiego. W 732 p.n.e. Damaszek został zdobyty przez Asyryjczyków, potem krótko należał do Babilonii, a następnie dostał się we władanie perskie (był stolicą satrapii). Jak całe imperium perskie znalazł się w państwie Aleksandra Wielkiego, a w okresie hellenistycznym na zmianę należał do państwa egipskich Ptolemeuszy lub państwa Seleukidów. W 64 p.n.e. wszedł do rzymskiej prowincji Syrii. Po podziale imperium w 395 stał się częścią Bizancjum. W 635 Damaszek zajęli Arabowie. Do 750 był stolicą kalifatu umajjadzkiego, a po przeniesieniu stolicy pozostał jednym z najważniejszych miast świata arabskiego.

W X wieku podbity na krótko przez egipską dynastię Fatymidów, zdobyty następnie przez Turków seldżuckich w 1076. W czasie wypraw krzyżowych wielokrotnie oblegany pozostał niezdobyty i przekształcił się w centrum oporu przeciw najeźdźcom i został stolicą Saladyna i dynastii Ajjubidów. W XIII wieku ponownie pod wpływami władców Egiptu, tym razem dynastii mameluckiej. W 1401 miasto zdobyli i prawie całkowicie zburzyli mongołowie pod przywództwem Tamerlana.

W XVI wieku zdobyty przez Turków osmańskich pozostawał w ich rękach do I wojny światowej podczas której został zajęty przez arabskich sojuszników Wielkiej Brytanii. Po wojnie stał się stolicą Syrii (pozostającej wówczas pod francuską administracją) i status ten zachował do dziś.

Autor: 
ZZZ
Źródło: 

plportal.pl

video: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama