Co warto zobaczyć na wyspie Pag?

Reklama

pt., 06/05/2020 - 17:05 -- moderator2

Jeżeli nigdy nie byliście na Pagu, to musicie wiedzieć, że znajduje się zaledwie 3 godziny drogi od Zagrzebia. Decydując się na podróż drogą lądową, przez most lub promem, nieopisane piękno, przyroda, ale również jedzenie, sprawią, że tą destynację będziecie częściej odwiedzać.

 

Paški most, czyli most na Pagu

Most portowy wykonany z żelbetonu łączy wyspę z lądem na wysokości drogi nr D106. Dopuszczony do eksploatacji w 1968 roku, o długości równej 301 metrów i szerokości  9 metrów.

Widoczny na zdjęciu widok kamienistego brzegu zobaczycie podczas przejazdu przez most, a możecie zatrzymać się i zrobić zdjęcia. Fotografie będą przepiękne, ale uważajcie na Burę na Pagu. Jeżeli nie ważycie za wiele, możliwe, że przestraszy was jej siła, więc przytrzymajcie się kogoś lub czegoś.

Oliwka europejska kolejne dobro naturalne wyspy Pag

 

Drzewa oliwne z niemal 1 500 letnimi oliwkami. Jest ich ok. 80 tysięcy, wysokich do 8 metrów. Ścieżki gruntowe o długości 17 kilometrów wzywają wręcz do spacerowania.

W informacji turystycznej, w małych kamiennych domach, możecie dowiedzieć się wiele na temat oliwek i produkcji oliwy z oliwek. Oczywiście możecie i próbować i zakupić domowe wyroby.

 

Novalja

Piękne wybrzeża i małe ukryte plaże, bogate życie nocne czy bezlik restauracji z przepysznym domowym jedzeniem to wystarczające powody by dowiedzieć Novalję.

 

Miasto Pag

 

Miasto soli morskiej. W nim wciąż możecie zobaczyć wyrób soli pierwotnymi metodami, poprzez osuszanie w małych, gliniastych basenach. Jest to atrakcja dla wielu turystów, a pewnie spodoba się i wam.

 

Oprócz soli, miasto jest znane i ze swojej autentycznej, unikalnej koronki, a można ją odnaleźć na uliczkach miasteczka.

 

Każdego lata organizowany jest karnawał letni, który z roku na rok przyciąga coraz więcej ludzi, jak mieszkańców, tak i turystów.

 

 

Zatoka Zrće

 

Kto nie słyszał o tej sławnej party destynacji na wyspie Pag? To jeden z powodów dlaczego każdego lata robią się korki na nadbrzeżu promu relacji Prizna – Žigljen.

 

Plaża światowej sławy, potocznie Zrće, dziesiątkom tysięcy młodych i żądnych dobrej zabawy oferuje właśnie to i wiele więcej. Natura, morze, kluby przy plaży i cudowna muzyka to wystarczające zachęta do całodziennej imprezy. Jeśli tego właśnie szukacie, kierunek Zrće.

Paški trokut

Na północ od Novaljii znajduje się fenomen przyrodniczy, Trójkąt Paški, megalityczny odcisk o kształcie trójkątów równoramiennych w kamieniu. Tak więc mówi się o przybyciu UFO na teren Pagu.

 

Plaże Pagu

Pag to wyspa oczarowująca świeżą urodą, tradycyjną koronką i serem, najpiękniejszymi zachodami słońca, ale i wyspą, na której znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż Chorwacji.

 

Plaża Ručica w miejscowości Metajna, Čista w miejscowości Kolan, Caska blisko Zrća, oczarują was pięknem, czystością i krystalicznie niebieskim morzem. Oprócz tych najpopularniejszych, macie też okazję odwiedzić i inne, które wiążą się z miejscami na wyspie. Pytajcie mieszkańców, napewno dowiecie się czegoś nowego. A ukrytych zatok jest wiele.

 

Galeria koronki

 

Znajduje się w Pałacu książęcym, na parterze. Wyrób koronki to wielowiekowa tradycja wyspy, a uznaje się, że początek swój miała w XV wieku. Korzenie sięgają starego greckiego miasta Mykeny. Nie istniały ani szablony ani szkice, umiejętności były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 

Ciekawostka

Wiedzieliście, że wyspa Pag jest w dwóch żupanjach jednocześnie? Północna część wyspy należy do Ličko-senjskoj županiji, a południowa, w której jest miasto Pag, gmina Povljana i Kolan przynależą do Zadarskiej županiji.

Najbardziej słoneczna wyspa w Chorwacji? To niewątpliwie Hwar.

Autor: 
Katarina Dropulić / tłum. Anna Nowakowska

Reklama