Profil kraju Czad

Reklama

śr., 04/21/2021 - 13:45 -- MagdalenaL

Czad, w dużej mierze półpustynny kraj, jest bogaty w złoto i uran i może skorzystać na niedawno uzyskanym statusie kraju eksportującego ropę.

Historia Czadu po odzyskaniu niepodległości była naznaczona niestabilnością i przemocą wynikającą głównie z napięć między arabsko-muzułmańską północą a przeważnie chrześcijańskim i i animistycznym południem. Czad stał się krajem produkującym ropę w 2003 roku, po ukończeniu rurociągu o wartości 4 miliardów dolarów łączącego jego pola naftowe z terminalami na wybrzeżu Atlantyku. Jednak cierpi z powodu nieodpowiedniej infrastruktury i konfliktów wewnętrznych. Bieda jest powszechna, a warunki zdrowotne i społeczne wypadają niekorzystnie w porównaniu z innymi regionami.

Prezydent Idriss Deby

Idriss Déby doszedł do władzy w 1990 roku po obaleniu dyktatora Hissene Habré. Po sześciu latach urzędowania ustanowił pierwszy wielopartyjny system polityczny w Czadzie i wygrywał kolejne wybory. W 2018 roku parlament przyjął kontrowersyjną zmianę w konstytucji, która wzmocniła uprawnienia prezydenta Déby'ego, pomimo ostrzeżeń opozycji, że osłabi to demokrację. Zginął nagle w kwietniu 2021 roku, biorąc udział w operacji wojskowej przeciwko grupie rebeliantów. Rada wojskowa kierowana przez jego syna Mahamata Idrissa Déby Itno ma rządzić aż do wyborów pod koniec 2022 roku.

 

Media

Radio jest głównym medium, ale kontrola państwa nad wieloma stacjami radiowymi pozwala na niewiele odmiennych opinii. Jedyna stacja telewizyjna, Tele-Tchad, jest własnością państwa a jej zasięg faworyzuje rząd. Reporterzy bez Granic kilkakrotnie potępiali aresztowanie dziennikarzy w Czadzie, w tym wydawcę prywatnej gazety w październiku 2015 r.

Oś czasu

Niektóre kluczowe daty w historii Czadu:

1883-93- Sudański poszukiwacz przygód Rabih al-Zubayr podbija królestwa Ouadai, Baguirmi i Kanem-Bornu, położone na terenie dzisiejszego Czadu.

1900- Francja pokonuje armię al-Zubayra, kończąc jej podbój w 1913 roku. Czad staje się kolonią.

1960- Czad uzyskuje niepodległość, a prezydentem zostaje chrześcijanin z południa, Francois - później Ngarta - Tombalbaye.

1963- Wykluczenie partii politycznych wywołuje gwałtowny sprzeciw na muzułmańskiej północy, na czele z Chadian National Liberation Front, czyli Frolinat; trzy lata później ta rewolta przekształca się w pełnoprawną wojnę partyzancką.

1973- wojska francuskie pomagają stłumić bunt na muzułmańskiej północy.

1977- Libia aneksuje północny pas Czadu Aouzou i wysyła wojska w 1980 r., Aby wesprzeć prezydenta Goukouni Oueddei

1990- Lider puczu Hissene Habré obalony przez byłego sojusznika Idrissa Déby'ego.

2021- Prezydent Déby umiera podczas operacji wojskowej przeciwko grupie rebeliantów.

Autor: 
BBC / Tłumaczenie: Oliwia Starzyńska
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama