Rady przy zakupie drewnianego jachtu

Reklama

wt., 12/21/2021 - 23:14 -- MagdalenaL

Zawsze znajdą się takie osoby, które będą woleli drewniane łodzie. Nawet jeśli wielu armatorów podąża za najnowszymi trendami przy wyborze samochodów, to jeśli chodzi o żeglarstwo, nigdy nie zamieniliby swojej drewnianej łodzi na jacht z laminatu, choćby nie wiem jak nowoczesny by był. Jest coś szczególnego w klasycznej drewnianej łodzi; i nieważne czy została zbudowana rok czy sto lat temu, jej urok jest ogromny, a jeśli jest do tego dobrze zadbana, to może okazać się fascynująca.

Na drewnianym jachcie przyjemność z żeglowania nabiera nowego znaczenia. Aby zrozumieć powody, dla których armatorzy wybierają ten rodzaj jachtu zamiast bardziej nowoczesnych, lekkich i wydajnych, wystarczy przejść się po marinie i zobaczyć jak na tle innych wyróżniają się drewniane jachty.

Ale jeśli mamy możliwość zobaczenia ich w akcji, podczas jednych z wielu regat jachtów klasycznych, to nawet lepiej; wówczas zapałamy do nich wielki uczuciem.

Aby stworzyć trwałą relację, a zwłaszcza jeśli myślimy o kupnie jachtu z drewna musimy być świadomi, że jest to decyzja, która nie powinna być podejmowana pod presją, powinniśmy ponadto skorzystać z usług profesjonalnych doradców. Możemy jednak dokonać pierwszej wizyty i sprawdzić kluczowe punkty, aby zadecydować, czy jest to kandydat do przyszłego związku; pokład, wnętrze, zęza... musimy słuchać co ma nam do powiedzenia łódź, tak jakby to była pierwsza randka.

Esencja drewnianych łodzi staje się jeszcze bardziej skoncentrowana, gdy nadchodzi czas Trofeum Puig na regatach Vela Clàssica w Barcelonie. Jest to idealne wydarzenie do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czym jest klasyczna łódź. Jest to wydarzenie, podczas którego zawody są jedynie pretekstem do połączenia elementów chemii, która łączy drewno, metale, tkaniny i ludzi.

 

Kupić drewniany jacht – Bakea

Pierwszy dzień wyścigu spędziłem z moim aparatem fotograficznym na pokładzie łodzi przeznaczonej dla prasy, a po powrocie spotkałem się z Mónicą Xufre, która zaprosiła mnie żebym pożeglował na jej czterdziestosiedmioletnim jachcie „Bakea”, keczu zbudowanym w stoczni Antoni Viudes w Barcelonie. Mónica jest jedyną sterniczką biorącą udział w regatach, a od ponad 20 lat pracuje jako pośrednik jachtowy, zajmujący się sprzedażą drewnianych łodzi (Infoser Nautic) żaglowych i motorowych. Przez lata pracowała również jako project manager do spraw renowacji, gromadząc ogromne doświadczenie na niezliczonych łodziach. Określa siebie jednak jako znawczynię drewna i konstrukcji oraz uważa, że istnieją doskonali fachowcy od mechaniki czy elektryczności.

To pewne, że na najbliższe dwa dni regat porzuciłem fotografię, by popływać na „Bakei" i zapytać Mónicę, jakie są najważniejsze punkty, które należy sprawdzić, oglądając drewnianą łódź po raz pierwszy. Ta pierwsza analiza posłuży do natychmiastowego określenia możliwości zakochania się lub powrotu z profesjonalistą, kimś w rodzaju rajfurki zdolnej do tworzenia związków.

 

Drewniane łodzie: rady od specjalistki

Diego Yriarte: Jaka jest twoja pierwsza rada dla kogoś, kto myśli o kupnie drewnianej łodzi?

Mónica Xufre: Przede wszystkim, niech ucieka od przyjaciół, którzy coś o tym wiedzą… Ludzie wierzą w różne rzeczy, które są nieprawdziwe. Na przykład, pierwsze co robią, to wyjmują łódź z wody, a drewniane łodzie tracą dużo przez ten ruch, w 90% przypadków można zobaczyć od wewnątrz to, co znajduje się na zewnątrz.

Kiedy wchodzisz do łodzi, musisz zacząć jej słuchać, nie musisz szukać, to jak pierwsza randka, na której pozwalasz drugiej osobie mówić i wówczas dowiadujesz się o niej. Ważne jest, aby wiedzieć, ile osób było w posiadaniu łodzi i jacy byli, ponieważ każdy stosuje swoją własną wiedzę i przekonania. Lepiej znaleźć ją zużytą, z ranami od upływu czasu, ale oryginalną. Ważne jest, aby poczuć łódź, dotknąć drewna, aby zobaczyć, czy jest wilgotne, czy nie; otworzyć szafę, dotknąć ubrań, obicia tapicerki, sufitów, obserwować. Dobrym objawem łodzi, która była dobrze utrzymana, jest otwarcie panelu elektrycznego i zobaczenie stanu wszystkiego, złączki powinny być złote i bez soli.

 

Zwróć uwagę na pokład!

Najważniejszą częścią i tą, na którą zwraca się dużą uwagę, jest pokład. Na nim znajdują się znaki, które informują nas, czy woda przeciekła do środka, czy nie. Nie ma potrzeby wchodzić do środka. Wystarczy zmoczyć pokład w słoneczny dzień i pozostawić do wyschnięcia. Wszystkie miejsca, w których proces suszenia trwa długo, są spowodowane tym, że do środka wsiąkła woda. Narożniki, płyty tekowe, zaślepki śrub. Śruby z brązu mogą mieć wysoki stopień skorodowania, są puste i przeciekają wodą, więc można przypuszczać, że ucierpiała góra pokładnika, złączona śrubami. Nie jest to łatwe do zobaczenia od dołu, w takim przypadku należy zidentyfikować miejsce i przejechać miernikiem, aby zobaczyć ile jest miejsca. Jest to jednak inwazyjne i trzeba zapytać o zgodę.

 

Nie wszystko złoto co się świeci

Uwaga na świeżo lakierowane łodzie, pod błyskiem może kryć się słabe drewno, a denniki w środku mogą być zardzewiałe.

Maszty mają swoją tajemnicę, ponieważ kleje, które były używane w przeszłości, nie są tymi używanymi dzisiaj i nie wiadomo ile lat wytrzymują. Bardzo ważne jest, aby kij nie był wyschnięty, o czym świadczy wygląd i kolor. Podobnie jak w przypadku gałęzi, które łatwiej złamać, gdy są suche. Nawilżanie drewnianego kija jest bardzo trudne, jest to możliwe przy użyciu lakieru alkidowego, który powinno się nakładać dwa razy w roku, aby ponownie nadać właściwości. Nawet jeśli kij jest lakierowany, to i tak wysycha, wilgotność jest niewystarczająca, a słońca jest za dużo. Drewniany kij to loteria, choć trzeba go sprawdzić, czy nie ma zardzewiałego osprzętu żeglarskiego. Zazwyczaj, gdy drewniany słup się łamie, dzieje się tak dlatego, że drut puścił, a nie z powodu samego drewna. Może być zaatakowany przez korniki.

 

 

Oznaki wilgoci

Jak w przypadku każdej łodzi, istnieją elementy, na które należy zwrócić uwagę wewnątrz i na zewnątrz. Sprawdzić wszystkie złącza i łańcuchy. Często okazuje się, że nie ma możliwości dostępu do wnętrza, bo stoi tam mebel, jest zasłonięte listwą itp. Czasami muszę założyć, że inna część jest zła.

Następnie idziemy do zęzy, aby obejrzeć wręgi, czy są tam płyty żelazne, sprawdzamy w jakim są stanie. Nity powinny być zielonkawe, ale bez soli wokół.

 

Zęza

Zęza z kilkoma warstwami farby daje złe wrażenie, często okazuje się, że farba jest szara, czyli oryginalna ze stoczni i to jest bardzo dobry objaw, bo oznacza, że poziom wysuszenia był poprawny i farba wytrzymała. Pękający, odpadający lakier świadczy o tym, że była wilgoć, a następnie przesuszenie lub bardzo gwałtowne zmiany temperatury.

Kil

W tym momencie musimy zwrócić uwagę na śruby stępki. Na drewnianych łodziach śruby są zazwyczaj wykonane z żelaza lub brązu, a nakrętka oraz gwint mogą wyglądać bardzo ładnie... ale kiedy przychodzi do demontażu balastu okazuje się, że śruba nie istnieje, skorodowała. Jak się trzymała? Nie wiem... wszystko działa w parze z czasem.

Oznaką, że stępka jest sprawna, jest to, że gdy statek płynie, nabiera wody. Jest tam dźwignia ciśnieniowa, otwierają się belki i do środka dostaje się woda. Ważne jest to, że po dopłynięciu do portu woda odpływa i wszystko wróciło na swoje miejsce.

Tak jak na każdej innej łodzi, należy sprawdzić kabestany oraz elementy metalowe. Problem polega na tym, że rdza z kabestanów przechodzi na otaczające je drewno.

Ale najważniejsze jest to, że ten, kto kupuje drewnianą łódź, powinien zdać sobie sprawę, że to bardziej filozofia życia niż przedmiot materialny.

Autor: 
Autor: Diego Yriarte / Tłumaczenie: Julia Śliwak

Reklama