10 największych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych

Reklama

czw., 03/11/2021 - 12:12 -- MagdalenaL

 

Stany Zjednoczone to duży kraj, więc nic dziwnego, że są tu aż 62 parki narodowe. Zostały stworzone, aby chronić naturalny krajobraz oraz dać florze i faunie miejsce na spokojny rozwój i rozkwit. Jednocześnie odwiedzający mogą bezpiecznie cieszyć się piękną okolicą. Niektóre z tych parków okazują się wyjątkowo duże. Które to są? Tutaj znajdziesz 10 największych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. 

10. Everglades, Floryda – 6 106,50 km² 

Park narodowy Everglades mieści się na Florydzie, gdzie czeka na ciebie tropikalna dzicz. Znajdziesz tu bagna oraz lasy. Nie tylko ptaki wodne czują się tu jak w domu, ale także pantery, krokodyle i manaty. Jest to niezwykle ważne miejsce dla różnych gatunków zwierząt przez co trzeba było dobrze zabezpieczyć ten teren. Dziś to park chroniony oraz wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

9. Kobuk, Alaska – 7 084,90 km² 

Ten park narodowy znajduje się w odległym miejscu na Alasce, około 50 kilometrów od koła podbiegunowego. W związku z tym nie można tam dojechać zwykłą drogą. Ludzie chcący odwiedzić to miejsce udają się tam samolotem. Poza tym muszą także zabrać ze sobą dużo sprzętu – od sprzętu kempingowego po nawet sanki. Ponad milion karibu – gatunek wielbłąda – sprawił, że ten park narodowy stał się ruchliwym miejscem, ponieważ wiosną migrują one na północ, a jesienią ponownie na południe. Dodaj do tego rzeki, wydmy, formacje skalne i skamieniałości, a będziesz miał do odwiedzenia unikatowy park. 

8. Yellowstone, Wyoming / Montana / Idaho – 8 983,20 km² 

Yellowstone to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych parków narodowych w Ameryce a zarazem najstarszy w kraju. Otworzył go w 1872 roku prezydent Ulysses Grant. Szczególnie gejzery i gorące źródła sprawiają, że to wyjątkowe miejsce, ale można tutaj również podziwiać wodospady, jeziora oraz rzeki. W parku znajduje się największy wulkan w Ameryce Północnej – kaldera Yellowstone. 

7. Lake Clark, Alaska – 10 602 km² 

Ten park narodowy również mieści się na Alasce. Tutaj znajdziesz aktywne wulkany, lodowce, rzeki i niezliczone dzikie zwierzęta. Przykładowo, niedźwiedzie brunatne polują na łososie w rzekach, dzięki czemu stosunkowo łatwo je dostrzec. Niestety dotarcie do parku pozostaje utrudnione, gdyż może cię tam zabrać wyłącznie łódka lub wodnosamolot. 

6. Glacier Bay, Alaska – 13 044,60 km² 

Kolejny park narodowy, który znajduje się na Alasce. Jest to miejsce, w którym mieści się największa ilość lodu lodowcowego na świecie. W tym białym krajobrazie można zobaczyć jelenie, kozy, niedźwiedzie, a nawet wieloryby. Nie bez powodu park znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Glacier Bay to gratka nie tylko dla miłośników przyrody, ale także dla sportowców, gdyż to dobre miejsce na rafting. 

5. Death Valley, Kalifornia – 13 793,30 km² 

Na granicy Kalifornii i Nevady znajduje się Park Narodowy Doliny Śmierci. Tutaj odkryjesz ośnieżone szczyty górskie, kolorowe, warstwowe formacje skalne, wąwozy z rzekami i wydmy, które wydają się zatrzymywać. Są tu przeróżne doliny oraz pustynie, które razem tworzą niepowtarzalny i wszechstronny krajobraz. Park narodowy zawdzięcza swoją nazwę grupie podróżników, którzy zgubili się w tym miejscu w XIX wieku. Tylko jeden z nich zginął, ale pozostali od początku myśleli, że ten park wiąże się ze śmiercią. 

4. Katmai, Alaska – 14 870,30 km² 

Alaska ma najwyraźniej bogatą przyrodę, ponieważ ten park narodowy również mieści się na jej terenie. Okolica znana jest z dużej ilości wulkanów, z czego najbardziej imponujący z nich dał parkowi swoją nazwę. Góra Katmai sięga 2047 metrów wysokości i składa się z trzech do czterech mniejszych wulkanów. Ptaki, niedźwiedzie grizzly i łosie czują się tutaj jak w domu. Możesz podziwiać tu wodospady, fiordy i lasy. W parku narodowym obowiązuje zakaz polowania, więc zwierzęta czują się bezpiecznie. 

3. Denali, Alaska – 19 185,80 km² 

Najwyższym punktem tego parku, jak i całej Ameryki Północnej jest Mount McKinley. Góra ma nie mniej niż 6194 metrów wysokości i pozostaje prawdziwym wyzwaniem dla alpinistów. Park ma bogatą historię, ponieważ można tutaj nawet znaleźć skamieniałości. Lodowce są również dużą częścią krajobrazu. Zwierzęta takie jak niedźwiedzie grizzly, niedźwiedzie brunatne, karibu, owce, łosie i różne ptaki mogą się swobodnie poruszać, gdyż mają wiele przestrzeni. Ten park narodowy pozostaje również dobrym miejscem do uprawiania sportów zimowych, np. do malowniczych przejażdżek psim zaprzęgiem. 

2. Bramy Arktyki, Alaska – 30 448,10 km² 

Nazwa mówi wszystko. Bramy Arktyki leżą daleko na północy i są najbardziej wysuniętym na północ parkiem narodowym w całych Stanach Zjednoczonych. Nie ma dróg, co czyni go jednym z najmniej odwiedzanych w kraju. Najważniejsza jednak jest ochrona tego obszaru, aby zachować specjalny, naturalny ekosystem. W parku znajdziesz sześć rzek, tajgi, pasma górskie i imponujące klify, które prowadzą do Oceanu Arktycznego. 

1. Wrangell-St. Elias, Alaska – 33 682,60 km² 

Nic dziwnego, że największy park narodowy w Stanach Zjednoczonych mieści się również na Alasce. Znajdziesz tu bogaty krajobraz, w którym niedźwiedzie, wilki, żubry i łosie mają swoje własne, specjalne miejsce. W morzu żyją duże ławice łososi, a także lwy morskie oraz foki. Wulkany pokryte warstwą śniegu dopełniają pięknego widoku. Park narodowy jest częścią większego parku położonego zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Kanadzie. Pozostaje on chroniony ze względu na duży lodowiec oraz żyjące tam niedźwiedzie grizzly, karibu oraz owce. 

Autor: 
alletop10lijstjes.nl, tłum: Julia Gortat 
Źródło: 

alletop10lijstjes.nl/10-grootste-nationale-parken-van-de-verenigde-staten/ 

Reklama