10 podróży do pięknych miejsc i zmieniających świat kobiet.

Reklama

ndz., 03/14/2021 - 18:50 -- MagdalenaL

Na świecie jest już wystarczająco dużo pomników sławnych mężczyzn - najwyższy czas odwiedzić miejsca, w których pracowały wpływowe kobiety. Zwłaszcza, gdy miejsca te są tak piękne. 

Goethe, Gropius, Gauweiler? Przez tysiące lat mężczyźni pisali lub zapisywali historię, a kobiety były często pomijane. Jednak wciąż można natrafić na ślady wielkich kobiet. 

Kobiety aktywistki, artystki, poszukiwaczki przygód, pionierki i wiele innych, z których część jest nam znana, a część zbyt długo pozostawała niezauważona.  

Celebracją osiągnięć kobiet na przestrzeni wieków jest książka obrazkowa Lonely Planet In Her Footsteps - Journeys to Extraordinary Women. Służy jako „otwieracz oczu” na kobiece osiągnięcia, a także jako przewodnik po świecie. Pojawia się w nim Angela Merkel, Michelle Obama, Edith Piaf, Marie Curie i Nefertiti. Ale poznajemy też wpływowe kobiety i miejsca ich działalności, o których nigdy nie słyszeliśmy. „Kobiety w tej książce mają być dla nas wzorem do naśladowania. Inspirują i zachęcają nas do podążania własnymi ścieżkami w życiu” - czytamy we wstępie książki. Oto dziesięć celów podróży śladami inspirujących kobiet. 

 

  1. Frida Kahlo- Meksyk, Meksyk  

Artystka Frida Kahlo (1907-1954) stała się w ostatnich latach ikoną popkultury. Ale skąd ona właściwie się wzięła? Fani pielgrzymują do Casa Azul w Mexico City, bo w tym pięknym niebieskim domu urodziła się i tu też umarła. Spędziła tu prawie całe swoje życie wraz z mężem Diego Riverą. Dom jest obecnie muzeum i najbardziej wszechstronnym hołdem dla twórczości Fridy Kahlo, która była naznaczona wielkim bólem. Pod względem znaczenia już dawno wyprzedziła swojego sławnego męża. Jeden z jej autoportretów był pierwszym dziełem sztuki z Meksyku, które trafiło do paryskiego Luwru. 

  1. Paula Rego- Cascais, Portugalia 

Wieże w kształcie piramid, w których mieści się muzeum Casa das Histórias w portugalskim nadmorskim miasteczku Cascais, są odpowiednim tłem dla dzieł artystki Pauli Rego (ur. 1935). Jej prace opowiadają mroczne, feministyczne historie, w których przeplatają się nadużycia, morderstwa i bolesne kobiece doświadczenia. Paula Rego jest jedną z najbardziej znanych współczesnych artystek portugalskich. Rozwścieczona nieudanym referendum w Portugalii w 1998 roku, które miało na celu złagodzenie przepisów aborcyjnych, stworzyła serię o aborcji, aby zachęcić kobiety do obrony swoich praw. 

  1. Fatima al-Fihri- Fès, Marokko 

Kto założył pierwszy uniwersytet na świecie? To była pionierka edukacji Fatima al-Fihri w 859 roku! Po śmierci ojca postanowiła zainwestować swój spadek w budowę meczetu i instytucji edukacyjnej dla swojej społeczności w Fezie. Do pierwotnej medresy stopniowo dodawano przedmioty matematyczne, przyrodnicze, prawo, filozofię, astronomię i język arabski. W ten sposób Fatima al-Fihri stworzyła Uniwersytet al-Qarawīyīn, najstarszy istniejący, nieprzerwanie nauczający uniwersytet na świecie. Dopiero w 1088 r. w Bolonii powstał pierwszy uniwersytet w Europie. Meczet, jeden z największych w Afryce, jest otwarty tylko dla muzułmanów, ale przy odrobinie szczęścia można przez bramę zajrzeć na wspaniały dziedziniec z mozaikami, stiukami i cedrowymi ornamentami. 

  1. Murasaki Shikibu- Kyoto, Japan 

Pisarka i pionierka, Murasaki Shikibu ukończyła jedną z pierwszych powieści na świecie w 1012 roku Historia księcia Genji. Mając uprzywilejowaną pozycję damy dworu cesarzowej napisała swoją epicką opowieść w japońskim piśmie sylabicznym kana, a nie w chińskich znakach używanych przez męskich urzędników, co wskazuje, że adresowała swoją powieść do kobiecej publiczności. W opowieści ważną rolę odgrywa świątynia Kiyomizu-dera z 798 roku, położona na wzgórzach miasta. Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków miasta. Mieszkańcy Kioto pielgrzymują do niego od ponad 1000 lat. 

  1. Pussy Riot Sobór Chrystusa Zbawiciela- Moskwa, Rosja 

Feministyczny zespół punkrockowy Pussy Riot zasłynął z protestacyjnego performance 21 lutego 2012 roku z punkową modlitwą w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela. Nadieżda Tołokonnikowa, Maria Alokina i Jekaterina Samuzewicz w balaklawach na głowach błagały Matkę Boską, aby wybawiła je od Putina. Wybór katedry bezpośrednio sąsiadującej z Kremlem był dla zespołu posunięciem partyzanckim, które niektórzy krytykowali jako bluźniercze. Trzy członkinie zespołu zostały skazane na karę więzienia za zakłócanie porządku publicznego, w tym dwie młode matki, które zostały celowo uwięzione z dala od swoich rodzin. Mimo prześladowań ze strony państwa, kobiety nie ustawały w działaniach. 

  1. Kristine Tompkins- Parque Nacional Pumalín, Chile 

Była to największa darowizna ziemi w historii, kiedy Kristine Tompkins przekazała parki narodowe Pumalín i Patagonia państwu chilijskiemu w 2019 roku. Obecny patron ONZ ds. obszarów chronionych, były szef firmy Patagonia produkującej sprzęt outdoorowy, w głębi serca jest konserwatystą. W 1991 roku wraz z mężem założyła Projekt Pumalín, w ramach którego kupili teren o powierzchni 17 000 hektarów, aby uchronić lasy deszczowe przed wylesieniem. Dziś park o powierzchni 402.000 ha rozciąga się od Andów do wybrzeża Pacyfiku. Parque Pumalín i Parque Patagonia są najważniejszymi punktami na „Szlaku Parków” o długości ponad 2.700 kilometrów. Obszary chronione są dostępne dla wszystkich. 

  1. Margaret Sanger- New York, USA

Jej matka zmarła w wieku 49 lat po 18 ciążach i jedenastu porodach. Dlatego Margaret stała się zwolenniczką edukacji seksualnej i antykoncepcji. Chciała uczyć kobiety na temat kontroli urodzeń i zapewnić dostęp do środków antykoncepcyjnych. Sprzeciwiała się aborcji. W 1921 roku założyła Amerykańską Ligę Kontroli Urodzeń, z której wyłoniła się również niemiecka Pro Familia. Przez całe swoje życie Margaret walczyła o prawo kobiet do planowania rodziny na całym świecie. Budynek przy 17 West 16th St, w którym mieściła się jej Klinika kontroli urodzeń jest obecnie własnością prywatną. Fasada nadal istnieje, podobnie jak jej mieszkanie przy Perry St. 4 

  1. Greta Thunberg- Stockholm, Szwecja 

Nastolatka porusza świat: Przed budynkiem Parlamentu (Riksdagshuset) w Sztokholmie sławę zdobyła 18-letnia dziś Greta Thunberg, która w 2018 roku po raz pierwszy usiadła przed budynkiem ze znakiem protestu, by domagać się bardziej przyjaznej dla klimatu polityki, zgodnej z paryskim porozumieniem klimatycznym. Rozwinął się ruch Piątki dla przyszłości, globalny ruch na rzecz zmian klimatycznych. Thunberg otrzymała niezliczone wyróżnienia, w tym Alternatywną Nagrodę Nobla. Była już dwukrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. 

  1. Mirabai- Rajasthan, Indie 

Indyjska księżniczka, poetka i święta Mirabai (1498-1546) w młodym wieku została wdową, ale zamiast poddać się okrutnej tradycji palenia wdów i dołączyć do zmarłego męża w ogniu, żyła własnym życiem. Poświęciła go bogu Krysznie i napisała pochwalne hymny i wersety. Jej rodzina była przerażona, inni szukali jej życia. Mirabai cudem przeżyła całą tę wrogość. „Nie obchodzą mnie plotki” - powiedziała Mirabai. Na jej cześć, na terenie fortu Chittorgarh w Radżastanie około dziesięć godzin jazdy od legendarnego Tadż Mahal, który również został zbudowany na cześć kobiety, powstała niezwykle ozdobna Świątynia Meera. Jest to grobowiec Mumtaz Mahal. Dla niektórych słusznie najpiękniejszy budynek na świecie.  

  1. Mum Shirl- Sydney, Australia 

Colleen Shirley Perry, znana jako Mum Shirl (1921-1998) była aborygeńską kobietą z plemienia Wiradjuri. Mieszkała głównie w Redfern, aborygeńskiej dzielnicy Sydney. Kiedy jeden z jej braci znalazł się w więzieniu, zaczęła odwiedzać innych osadzonych Aborygenów, ponieważ zdała sobie sprawę, że w ten sposób może pomóc więźniom. Kiedy funkcjonariusze służby więziennej pytali ją jaki jest jej stosunek do więźnia odpowiadała: „Jestem jego mamą” - stąd jej przydomek Mama Shirl. Odegrała wiodącą rolę w tworzeniu Aboriginal Legal Service i Aboriginal Medical Service (organizacji prawniczych i medycznych) oraz w ambasadzie namiotowej wznoszonej przez protestujących Aborygenów na trawniku przed Old Parliament House w Canberze od 1972 roku. Mama Shirl otworzyła swój dom dla wszystkich potrzebujących i wychowała ponad 60 dzieci. Tablica na jej cześć w kościele katolickim St. Vincent de Paul w Redfern nosi słowa: „Aby uczcić życie mamy Shirl, czarnej świętej z Redfern, która dawała pomoc i pocieszenie wszystkim, którzy o to prosili”. 

 

Autor: 
Tłum.: Monika Ciesek
Źródło: 

Frauen-Power: Diese 10 Reiseziele lohnen sich gleich doppelt | BRIGITTE.de

Reklama