Baćinska jezera — Jeziora Baćińskie — skarb doliny Neretwy

Reklama

pt., 06/05/2020 - 17:42 -- moderator2

Fotografia: Stefano Merli, flickr.com

Fotografia tytułowa — Ultraview Admin, flickr.com

 

Baćinska jezera to grupa jezior znajdująca się w niewielkiej odległości od małej miejscowości Ploča (Plocza) w dolinie rzeki Neretwy. Są one stosunkowo niewielkie, natomiast uchodzą za jedne z najciekawszych zjawisk hydrograficznych procesów krasowych.

Pojezierze składa się z sześciu łączących się ze sobą jezior i jednego odrębnego, w następującej kolejności: Voćuša, Trniševo, Podgora, Sladinac, Vranjak, Vitanj i Plitko jezero.

Pod względem powierzchni, największym jest Voćuša, a najgłębszym Trniševo. Jeziora te są słodkowodne, ale częściowo łączą się bezpośrednio z morzem. Na terenie Klokuna przy jednym z jezior (Plitko jezero) znajduje się źródło, które zaopatrza słodką wodą miasto Ploče i okolicę.

Jeziora te są kryptodepresyjne, co oznacza, że są położone wyżej względem poziomu morza, poza tym mają 3 wysepki i 2 tunele. Te małe jeziora, ale niezwykle istotne, mają też wartość przyrodniczą, ponieważ żyje na ich terenie mnóstwo gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną, a nawet występujących tylko na tym terenie. Temperatura wody jest średnio o 3 stopnie cieplejsza niż temp. morza, a dogodne są zarówno do kapieli jak i do pływania statkami czy do surfingu.

 

Co tam można robić?

Jeżeli jesteście fanami jeżdżenia na rowerze, 15 kilometrowa ścieżka rowera, która łączy wszystkie 7 jezior napewno zaspokoi wasz apetyt. Wycieczki Stand Up Paddle zapewniają wyjątkowe przeżycia w świecie przyrody, cieszenie się florą i fauną oraz wakacje w Dolinie Neretwy.

Mieszkańcy Baćiny i okolic dostrzegają potencjał jezior coraz bardziej, jak również innych skarbów natury swojego regionu. Postanowili zapewnić turystom w czasie pobytu wyjątkowe wrażenia, w otoczeniu jezior i blisko morza. Domowa atmosfera, najwyższej jakości jedzenie i prawdziwe rybne specjały przywitają każdego w okolicznych restauracjach. Jeśli szukasz jeszcze bardziej aktywnej formy wypoczynku, w pobliżu znajduje się góra Biokovo. Masz możliwość połączenia morza, gór i wakacji za jednym razem.

 

Autor: 
Katarina Dropulić / tłum. Anna Nowakowska

Reklama