Hum ̶ najmniejsze miasto świata

Reklama

pon., 09/21/2020 - 14:42 -- MagdalenaL

Miasto Hum położone jest w środkowej Istrii i dzisiaj liczy tylko 20 mieszkańców. Oddalony od Umaga tylko godzinę przyjemnej jazdy, która może zamienić waszą wycieczkę do Huma w piękną opowieść o miastach Istrii…Ta ukryta część Istrii jest wyjątkowo przyjazna dla przypadkowych turystów. W Humie zawsze można znaleźć miejsce do parkowania nawet w szczycie sezonu letniego, bo tłumy tu to rzadkość.

Taki mały! Czy to naprawdę miasto?

Kryteria, według których klasyfikuje się miejsce jako miasto różnią się w zależności od państwa. Ludzie myślą, że Watykan to najmniejsze miasto na świecie. Tak naprawdę Watykan to współczesne państwo. Hum jest jednym z nielicznych zachowanych przykładów urbanizacji wyłącznie w obrębie murów miejskich.

Pochodzenie i zwyczaje

Według legendy Hum powstał, gdy olbrzymy budowali miasta w dolinie Mirna,  na obszarze w środkowej Istrii, która obejmuje piękne miasta na wzgórzach, takie jak Motovun, Roč i Bale i ostatecznie zbudowali Hum z kamieni, które im zostały. Mimo tak małej liczby mieszkańców, w Humie do dzisiaj zachował się zwyczaj „wybierania župana na letnie dni”, kiedy wszyscy mężczyźni z gminy w miejskiej loży (ratuszu) wybierają sołtysa, rzeźbiąc swoje głosy w kawałku drewna

Co można zobaczyć i zrobić w mieście Hum?

Poza tym, Hum jest znane z jako najmniejsze miasto na świecie, ale również jest ostatnio znany jako miasto Biski. Biska to rodzaj wywodzącej się z półwyspu Istria chorwackiej nalewki ziołowej przygotowywanej na bazie rakiji, Charakterystyczna dla Biski jest dodatek jemioły. Z tej okazji co roku, pod koniec października w tym mieście odbywa się Festiwal Rakiji, na którym rywalizują producenci tego alkoholu z całego regionu. Warto połączyć jednodniową wycieczkę do Hum, ze zwiedzaniem niektórych sąsiednich miasteczek na wzgórzach, takimi jak Draguć, Grožnjan lub Motovun i delektować się spokojnym posiłkiem w miłej tawernie.

Warto również zobaczyć małą malowniczą wioskę Kotle, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Humu, do której życie powoli wraca po tym, jak wioska została całkowicie wyludniona. Znana jest z młynów i wodospadów.

 

Autor: 
Tłum. Patrycja Szcześniak
Zagłosowałeś na opcję 'down'.

Reklama