Jezioro Garda

Reklama

pon., 09/07/2020 - 10:12 -- MagdalenaL

Jezioro Garda ze swoim mitycznym klimatem i perfekcyjną temperaturą wody, przypomina morze, znajdujące się pomiędzy Alpami i niziną Padańską. Jezioro jest otoczone przez palmy, oleandry, drzewa oliwne i przez swoją wielkość rozpościera się w 3 regionach: Lombardia, Trentino Alto Adige i Veneto. Wszystko dookoła tworzą malownicze wioski, zatoki i porty, duże centra pełne witalności oraz parki i naturalne rezerwaty. Jezioro Garda jest miejscem idealnym na wakacje zarówno dla amantów natury czy pasjonatów sportu, jak i dla tych, którzy chcą odkryć miejsca bogate w historię i kulturę.

Co zwiedzić?
Kiedy odwiedza się wybrzeże, można zobaczyć bardzo bogaty dobytek kulturalny i historyczny, który wyróżnia wioski, zamki, monastery oraz antyczne pozostałości pełne monumentów i muzeów. Amanci historii nie mogą przejść obojętnie obok prehistorycznych pozostałości Valtenesi i wzgórza Monte Baldo oraz pozostałości willi romańskich Desenzano i Toscolano. Interesującymi są również średniowieczne zamki i pozostałości skalne Scaligere, takie jak wieże: Torri del Benaco lub Sirmione, które dominują wysokością. Sztukę sakralną odzwierciedlają kościoły romańskie Maderno, Sirmione i Bardolino oraz parokie neoklasyczne Bardolino i Cassone. Ostatnim punktem pielgrzymek są natomiast sanktuaria: Madonna del Frassino, Madonna di Montecastello i Madonna della Corona. Spośród tylu pałaców z ogrodami, uwagę przyciąga majestatyczny Vittoriale, dwór Gabriele d’Annunzio, który powstał w Gardone Riviera, krainie bogatej w architekturę. Tam powstał Ogród Bataniczny André Heller z ponad 2000 gatunkami roślinności. Nie można przeoczyć zwiedzenia Sirmione, miejsca termalnego z charakterystycznym centrum historycznym, gdzie znajdują się odkrycia archeologiczne: Grotte di Catullo i zamek Scaligero z XIII wieku.

Co robić?
Na jeziorze można uprawiać każdy rodzaj sportu, przede wszystkim pływanie i żeglarstwo, następnie chodzenie po górach, jazda na rowerze górskim, trekking, jazda na koniu, lotniarstwo oraz rafting. Na wybrzeżu południowo- zachodnim, które prowadzi od Sirmione do Limone, porty Bogliaco, Campione i Limone są ulubionym miejscem dla żeglarzy i surferów. Również północne wybrzeże: trentino, jest królestwem dla żeglarzy i dla surf, dzięki ciągłym wiatrom. Tutaj znajdują się główne turystyczne lokalizacje: Riva del Garda i Nogo-Torbole. Wyszczególnia się również region, który prowadzi od Malcesine i Peschiera w prowincji Verony, słynny jako „Riviera Oliwna”- „ Riviera degli olivi”. Mówimy tutaj o 50 km charakterystycznych plaż, dobrze wyposażonych i miejsca sportu, od aktywnego wypoczynku do wakacyjnej zabawy. Tutaj powstało Gardaland i inne parki rozrywki. Dla tych którzy wolą odpocząć, służą centra termalne spa znajdujące się w Sirmione i Lazise oraz inne resorty, takie z pięknymi polami golfowymi.

Ciekawostki
Pierwszą osobą zafascynowaną jeziorem Garda był latynoski poeta Catullo, którego rodzina miała villę w Sirmione. Później poeci i pisarze każdej epoki wychwalali to jezioro: Dante Alighieri, Goethe, Ugo Foscolo, Lord Byron i Henry Stendhal. Nie możemy zapomnieć o: Giosuè Carducci, Gabriele D'Annunzio, który mieszkał przez swoje 17 ostatnich lat życia w Vittoriale, James Joyce, Ezra Pound oraz Franz Kafka który pomiędzy 1909 a 1913 rokiem, mieszkał w Desenzano i Malcesine.

Autor: 
Agenzia Nazionale Turismo Italia; Tłumaczenie: Joanna Sarbak
Źródło: 

italia.it

Reklama