Lista rzeczy do zrobienia: odwiedzić Motowun

Reklama

pt., 06/05/2020 - 17:23 -- moderator2

Fotografia: Shadowgate, flickr.com

 

Nie macie planów na wyjazd weekendowy, a desperacko chcecie wyjechać z miasta? Odwiedziny czarującej Istrii i miasta cudów was zachwyci. Motowun to małe , pełne pięknych widoków miasteczko na wzgórzu, których miłośnicy fotografii nie mogą przegapić.

Jeżeli jedziecie z Zagrzebia, droga zajmie ok. 3 godziny. My byliśmy na Istrii na jeden weekend i spędziliśmy cały dzień na zwiedzaniu. Co robić i co zobaczyć? Zobacz naszą listę kilku miejsc do odwiedzenia.

Rowerem przez Parenzanę

Trasa Parenzana prowadzi do malowniczych obszarów Motowuna, Grožnjana i Buje. Dziś służy jako strefa dla rowerzystów i pieszych, a za czasów panowania Monarchii Habsburgów szła tędy linia kolei wąskotorowej. Po upadku Imperium było kontrolowane przez nowych okupantów Włoch i Istrii.

Jeśli pogoda dopisze, wybierzcie właśnie tą trasę do Motuwuna. Choć samochód to często dobre wyjście awaryjne, najlepszą przygodę przeżyjecie właśnie spacerując. A i wy, rowerzyści, będziecie mieli co podziwiać.

 

Obiad z najpiękniejszym widokiem

Jak już odczujecie zmęczenie po spacerowaniu lub kręceniu pedałami, najlepiej usiąść do obiadu. W sercu Motowuna, na wzgórzu, otoczeni starym rdzeniem miasta, roślinami i kwiatami, mamić was będą liczne restauracje.

 

Uwielbiamy kuchnię istryjską, więc trudno było nam się skoncentrować i zdecydować na tylko jedno danie. Już samo spojrzenie na menu powoduje, że na pytanie: co chcesz zamówić? - odpowiecie: wszystko. Trufle, zupa maneštra, fuži, dziczyzna i szparagi, wzbogacone kroplami Kozlović lub Matošević sprawiają, że czujesz się tak zrelaksowany i wypoczęty, co prowadzi nas do następnego punktu - relaksu w spa!

Fotografia: Shadowgate, flickr.com

 

Czas dla siebie

 

Ludzie mówią, że to bardzo ważne by w trakcie dnia znaleźć chwilę dla siebie. Hotel Kaštel uruchomiło świetną ofertę, zawierającą usługi wellness i zabiegi SPA. Wielkie czyste baseny, Kąpiel Kleopatry, pakiety oczyszczające organizm, peeling twarzy i ciała lub masaże gorącymi kamieniami. Cokolwiek wybierzecie, nie będziecie żałować.

 

Sundance fest na Istrii

 

Mamy również własnego konia do wyścigu, którym jest coraz bardziej popularny, czyli Motovun Film Festival, który co roku gromadzi imponującą liczbę zarówno profesjonalnych pracowników ze świata filmowego, jak i fanów.

 

Motowun staje się na kilka dni mekką filmową i turystyczną. Festiwal zwykle odbywa się na przełomie lipca i sierpnia. Filmowe hity, zapach trufli, lato i urok tego miasta zapraszają do zabawy.

 

Ucieczka od cywilizacji

 

Bardzo kochamy naturę i zawsze staramy się znaleźć zielony kącik na odpoczynek w pełni, łącząc się z nim i oddychając świeżym powietrzem. Las ochronny Motowun jest ukryty w pobliżu naturalnych wód leczniczych. Europejskie dęby, które dominują w tym lesie, były wcześniej wykorzystywane do produkcji beczek z winem i do budowy statków, a las był zasilany przez dopływ Mirny od wieków.

 

Najlepiej odwiedzić go w okresie od połowy lata do jesieni. W tym czasie będziecie mieć okazję zobaczyć kwitnącą roślinność, magiczne i jasne letnie kolory, a jesień zachwyci was swoim wyglądem.

 

Motowun i poszukiwanie trufli

 

Zwiedzanie Motowuna nie może zakończyć się bez szukania mniejszych i większych, nieco niepozornych, ale pysznych i aromatycznych trufli. Dęby europejskie są ich siedliskiem, a wielu mieszkańców miasta Motowun i okolic oferuje zbieranie trufli.

 

Ciekawostka

Największa trufla w historii, biała, została odkryta przez Giancarlo Zigante, a w zasadzie, jego psa.

 

Możecie znaleźć oferty na turystycznej tablicy miasta, w Internecie i wybrać termin, który najbardziej wam odpowiada. Sezon trufli przypada na jesień, więc umówcie się na czas. Dla ekspertów od polowań i ich psów jest to ulubione zajęcie każdej jesieni i możecie przeżyć tę samą przygodę, jeśli do nich dołączycie. Bo kto wie? Możecie być w stanie zagrozić samemu Zigante. Tak czy inaczej, przygoda jest gwarantowana.

Blisko Motuwuna znajduje się Hum. Czy już odwiedziliście najmniejsze miasto na świecie?

 

Autor: 
Katarina Dropulić / tłum. Anna Nowakowska
Zagłosowałeś na opcję 'down'.

Reklama