Maribor – miasto pełne wina. Enoturystyka w Słowenii

Reklama

wt., 09/15/2020 - 12:37 -- MagdalenaL

Enoturystyka to podróżowanie do miejsc związanych z winem i tradycją winobrania. W Europie podróżnicy mają do wyboru wiele miast związanych z taką formą turystyki. Francja i Włochy to popularne kierunki, obfitujące w regiony związane z uprawą winorośli, jednak w innych krajach europejskich również można spotkać się z tradycją produkcji wina. Jednym z takich państw jest Słowenia, a położony na północnym wschodzie kraju Maribor, jest miastem słynącym z najstarszej winorośli na świecie.

Maribor to duże miasto, pełniące ważne funkcje gospodarcze w kraju. Chociaż pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XII wieku, to największy rozwój rozpoczął się w średniowieczu. Wzdłuż rzeki Drawy powstawało coraz więcej nowych budynków mieszkalnych i  robotniczych. Z czasem w Mariborze zaczęły powstawać winiarnie, a produkcja wina zaczęła górować w mieście. Wino jest symbolem miasta do dziś, a atrakcje związane z enoturystyką są tu mocno wyszczególnione. Mieszkańcy Słowenii, dumni ze swojej winnej tradycji, zachęcają do odwiedzin swojego kraju zwłaszcza we wrześniu i październiku, kiedy odbywają się zbiory.


Kościół nad Drawą (fot. Natalia Szafraniec)

Prawdopodobnie najpopularniejszym zabytkiem w Mariborze jest najstarsza winorośl na świecie. Stara winorośl została uwieczniona na obrazach z 1657 i 1681 roku, co potwierdza jej tytuł. Z jej winogron wciąż wytwarzane jest wino, jednak w niewielkich ilościach. Co roku winem wyprodukowanym z tej niezwykłej winorośli zostaje obdarowana osoba o wyjątkowych zasługach. Stara winorośl została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.


Pola winorośli (fot. Natalia Szafraniec)

Niezwykle ciekawym zabytkiem w Mariborze są piwnice z winem z XIX wieku, zwane vinag, które znajdują się na Placu Wolności. Nieco dalej znajduje się zamek z XV wieku. Zlokalizowany jest w centrum starówki miasta i pełni dziś rolę muzeum. Fani historii znajdą tu wiele zabytków o różnych stylach architektonicznych. Można podziwiać średniowieczne umocnienia i obiekty sakralne, ślady kultury żydowskiej, a także park miejski z XIX wieku. Spacer po mieście tak pełnym historii to wielka przyjemność.

W Mariborze odnajdą się również miłośnicy turystyki aktywnej. Znajduje się tu wiele tras rowerowych i szlaków górskich. Jeden z nich prowadzi przez pasmo górskie Pohorje, nazywane płucami Mariboru. Największą popularnością masyw cieszy się zimą, kiedy otwierany jest stok narciarski na szczycie Rogla. Mniejszym wzniesieniem jest Piramida – wzgórze o wysokości 386 m.n.p.m., które jest popularnym miejscem na spokojne spacery i wycieczki piesze. Swoją nazwę wzgórze zawdzięcza kamiennemu obeliskowi w kształcie piramidy, który został zbudowany na miejscu wcześniej rozebranego tam zamku. Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na Maribor. Piramida jest doskonałym miejscem, by poczuć niezwykły klimat enoturystyki – po drodze mijamy rozległe pola winorośli. Całość robi imponujące wrażenie zwłaszcza przy wschodzie i zachodzie słońca.


Widok na Maribor i pola winorośli (fot. Natalia Szafraniec)

Maribor warto odwiedzić zwłaszcza jesienią, kiedy odbywa się tu Old Vine Festiwal. Podczas wydarzenia, w mieście organizowane są różne akcje promujące Słowenię i Maribor. Prezentowane są lokalne produkty, a także przedstawiana jest kultura i tradycja kraju. Jest to doskonała okazja, by spróbować wina produkowanego w mieście, zobaczyć tradycyjne stroje, a także skosztować regionalnej kuchni.

Autor: 
Natalia Szafraniec

Reklama