Marrakesz – miasto kolorów

Reklama

wt., 09/08/2020 - 15:31 -- MagdalenaL

W zachodnim Maroku, w niedalekiej odległości od majestatycznych gór Atlas znajduje się najbardziej kolorowe miasto kraju – Marrakesz.  Podzielone murem na starą i nową część, zachwyca nowoczesną i tradycyjną architekturą, a także połączeniem tradycyjnych berberyjskich obyczajów ze współczesną kulturą.  

 

Historia miasta sięga XI wieku, a mury miejskie z XII wieku można podziwiać do dziś. To im Marrakesz zawdzięcza swój przydomek „czerwonego miasta” – głównym budulcem murów jest materiał z czerwonej gliny zwany tabia. To miejsce, które obfituje w zabytki, przyciąga turystów z całego świata. Marrakesz promowany jest od 1985 roku, kiedy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO została wpisana jego starówka, znana w Afryce Północnej jako medyna.

Niezwykle popularnymi zabytkami w mieście są meczety. Meczet Księgarzy to największy tego typu budynek w Marrakeszu, a jego budowę rozpoczęto w 1147 roku.  Klasyczny arabski styl budownictwa i lokalizacja w centrum miasta to czynniki sprawiające, że jest to najbardziej popularny budynek w Marrakeszu. Wizerunek meczetu bardzo często pojawia się na pocztówkach, magnesach, naczyniach i produktach tworzonych dla turystów. Koło Meczetu Księgarzy nie sposób przejść obojętnie. Na uwagę zasługuje również Meczet Alego ibn Jusufa, który znajduje się na starej części miasta. Jest to najstarsza budowla w mieście.


Meczet Księgarzy (fot. Natalia Szafraniec)

Na uwagę zasługują również pałace i ogrody w Marrakeszu. Perłą wśród marokańskiej architektury jest Pałac Bahia, pełny bogatych i luksusowych pomieszczeń zaprojektowanych w typowo arabskim stylu. Niezwykle bajeczne ogrody pozwalają uciec od głośnych ulic miasta i poczuć spokój i harmonię afrykańskiej flory. Ogrody w Marrakeszu pełne są charakterystycznej dla Afryki Północnej roślinności. Znaleźć tu można drzewka oliwne, granaty, pomarańcze, brzoskwinie, figi, a także estetyczne kompozycje stworzone z jaśminu lub róż. Najstarszym i największym ogrodem w Marrakeszu jest Agdal. Na uwagę zasługuje również ogród Menara i ogród Majorelle. Spacer w cieniu gajów oliwnych, w tych wyjątkowych parcelach pełnych kolorowych mozaik, wypełnionych kolorem soczystej zieleni, to obowiązkowy punkt dla miłośników natury.


Ogród w pobliżu Meczetu Księgarzy (fot. Natalia Szafraniec)

Kwintesencję marokańskiej kultury można znaleźć na niezwykle popularnym, największym w Marrakeszu placu - Dżami al-Fana. Każdego wieczora gromadzi się tu ogromna liczba mieszkańców miasta, którzy sprzedają tradycyjne wyroby, śpiewają berberyjskie przyśpiewki przy akompaniamencie charakterystycznym dla tego kraju instrumentów, malują orientalne wzory henną na dłoni, a wszystko to w aromacie typowo marokańskiej kuchni. Jest tu tłoczno, głośno, a jednocześnie magicznie. Pojawiają się zaklinacze węży, Berberowie w tradycyjnych strojach, a cały plac oświetlają kolorowe światła lampionów. Wieczór na placu Dżami al-Fana to doświadczenie, które nie można pominąć, będąc w Marrakeszu.


Lokalne produkty w Marrakeszu (fot. Natalia Szafraniec)

Marokańskiego ducha czuć na ulicznych targach i straganach. Niezliczona ilość pięknych lokalnych produktów cieszy oko każdego turysty. Charakterystyczne dla kraju zdobienia, ogromna paleta kolorów i możliwość negocjacji ceny sprawiają, że zakupy w tym mieście to czysta przyjemność. Należy pamiętać, że tradycją wśród mieszkańców Maroka jest targowanie się. Sprzedawcy często mocno zawyżają ceny, zachęcając turystów do spróbowania swoich sił w tradycyjnych negocjacjach.

 

Marrakesz to miasto pełne kolorów, dźwięków i magicznego klimatu. Jest to kraina kontrastów, gdzie obok głośnych ulic, rozśpiewanych mieszkańców i nawołujących sprzedawców można skryć się w bajkowych ogrodach. Niewątpliwie jest to najciekawsze miasto w kraju, którego klimat warto poczuć osobiście.

Autor: 
Natalia Szafraniec

Reklama