Motovun – przyroda i historia jako wspaniała całość

Reklama

pon., 09/21/2020 - 16:09 -- MagdalenaL

Motovun to  wieś i gmina w Republice Chorwacji. Gmina Motovun znajduje się na północy żupani istryjskiej, niedaleko miast Buzeta i Pazina. Jest oddalona od morza ok. 20 kilometrów. Liczy prawie tysiąc mieszkańców i jest bardzo popularnym celem turystycznym przez cały rok, nie tylko latem

Zabytki kulturowe

Motovun jest bogaty w zabytki kulturowe i przyrodnicze. Można powiedzieć, że w nie obfituje, biorąc pod uwagę, ile posiada mieszkańców. Zabytki kultury wiele mówią o różnych okresach panowania, pod którymi Motovun znajdował się w całej swojej historii.

Kościół św. Stefana

Kościół parafialny Kościół św. Stefana został wzniesiony w miejscu, w którym stał kiedyś stał starszy kościół, a starszy kościół został najprawdopodobniej zbudowany na pozostałościach bazyliki. Obecny kościół św. Stefana został zbudowano w latach 1580-1614. Dzisiejszy kształt nadano mu gdzieś pod koniec XVIII wieku. Właśnie ze względu na swój kształt uważa się, że jest to projekt słynnego weneckiego budowniczego Andrea Palladia.

Dzwonnica

Dzwonnica Motovun w pewien sposób dominuje nad krajobrazem wokół rzeki Mirny. Ma wysokość 27 metrów i została zbudowana w XIII wieku. Służyła jako główna wieża i punkt obserwacyjny. W czasie swojego istnienia była kilkakrotnie odnawiana,  a ostatecznie przekształcono ją w znaną nam dziś dzwonnicę. O renowacjach pozostało wiele informacji, ponieważ wszystkie informacje są zapisane na jej ścianach.

Mury miejskie

W XI i XII wieku wokół Motovuna zbudowano mury, które wzmocniono basztami. W XIII wieku główny wał został jeszcze bardziej wzmocniony, dzięki czemu już w XV wieku z Motovuna utworzono gotycką twierdzę z nową bramą miejską. W XVII wieku część murów rozebrano zgodnie z postanowieniami traktatu pokojowego między Austrią a Wenecją. Część, która pozostała do dziś, jest wspaniałą atrakcją historyczną.

Pałac miejski

W przeważającej części pałac ten został zbudowany w XIII wieku i służył wówczas jako ważny element obronny miasta. Pałac Miejski Motovun jest najlepiej zachowanym romańskim budynkiem publicznym na Istrii i Chorwacji i chociaż z biegiem czasu uległ różnym zniszczeniom, na zachodniej fasadzie budynku nadal można zobaczyć oryginalne romańskie biforia.

Wieża

Wieża jest również nazywana „Nowymi drzwiami” z powodu zdobiącego ją napisu nad portalem wyjściowym. Wieża połączona jest z pałacem miejskim, a przez niego i z otaczającymi murami. Nad drzwiami wieży znajdują się miejsca, z których niegdyś obrońcy wieży zrzucali na wroga ciężkie przedmioty i polewali goracym olejem i wodą.

Zabytki przyrodnicze

Motovun jest wyjątkowy ze względu na swoją różnorodność biologiczną i bogatą florę. Szkoda byłoby być blisko i go nie zwiedzić, ponieważ jest to naprawdę wspaniałe połączenie kultury i przyrody, która zapiera dech w piersiach.

Punkty widokowe

Dziś niektóre stare budynki służą również jako doskonałe punkty widokowe, z których można obserwować piękne części Motovun. Należą do nich różne winnice, dolina rzeki Mirna, las św. Marka, a widok rozciąga się na górę Učka i morze w pobliżu Novigradu .

Rzeka Mirna

U stóp porośniętego roślinnością wzgórza płynie najdłuższa rzeka Istrii. Jest to oczywiście rzeka Mirna, która ma prawie 53 kilometry długości. Rzeka była żeglowna jeszcze przed rzymskim podbojem Istrii i można było nią płynąć od Antenal na wybrzeżu aż do Fontane u stóp Buzet. Statki pływające po Mirnie miały do ​​stu metrów długości. Koryto z czasem się kurczyło, więc trzeba stworzyć nowe sztuczne koryto, gdyż  stare często prawie całkowicie wysycha.

Motovunski las

W lasach należących do Motovuna rosną głównie drzewa liściaste. Można w nich znaleźć dęba szypułkowego, który nie jest charakterystyczny dla tej części Chorwacji, ponieważ jest to drzewo rosnące głównie na obszarach nizinnych. To, co sprawia, że ​​las jest rozpoznawalny na świecie, to fakt, że jest to unikalne na świecie siedlisko białych trufli.

Parenzana

Parenzana to kolej o długości około 123 kilometrów, która łączy Triest i Porec . Została otwarta w 1902 roku i biegnie przez jedenaście mostów, sześć wiaduktów i dziewięć tuneli. Po wprowadzeniu tańszego transportu autobusowego w 1935 roku kolej została zamknięta i rozebrana. Niektóre z miejsc, przez które przechodziła, zostały przekształcone w często używane szlaki rowerowe i piesze.

Aktywności

Motovun z roku na rok staje się coraz popularniejszym celem turystycznym. Wraz ze zwiększeniem jego popularności, zwiększa się również oferta nowych i ciekawych aktywności. Dlatego też można dzisiaj powiedzieć, że Motovun to prawdziwy raj dla miłośników natury i przygody.

Ścieżki piesze i rowerowe

Motovun jest pełen pięknej przyrody na którą składają się lasy, łąki itp.. Przez wieś przebiega wiele ścieżek i szlaków, przeznaczonych właśnie dla tych osób które chcą się pobyć w naturze, czy to pieszo czy na rowerze. Wszyscy miłośnicy tych aktywności, będą zadowolenia z oferty Motovuna.

Paralotniarstwo

Paralotniarstwo to jedna z form aktywności dla osób, które nie boją się przygody i pragną podnieść poziom adrenaliny. W 2012 roku w Motovun urządzono lotnisko dla paralotniarstwa, a ostatnio coraz więcej osób decyduje się spróbować tej aktywności pełnej adrenaliny i oglądać miasteczko z powietrza.

Vespa tour

Vespa tour to relaksująca wycieczka, podczas której można zobaczyć naturalne piękno Istrii oraz odwiedzić i odkryć nowe miejsca, wszystko na popularnym skuterze  Vespa. To rewelacyjna aktywność, dzięki której można się wiele dowiedzieć o samym Motovunie, a to wszystko na siedzeniu małego motocykla.

Polowanie na trufle

Jak już zostało wspomniane,  las Motovun jest pełen białych trufli, które są bardzo cenionym i wartościowym grzybem. Wszyscy turyści mogą wyruszyć na poszukiwania białej trufli w towarzystwie przewodnika. Jest to bardzo zabawna i ekscytująca przygoda, która staje się jeszcze lepsza, jeśli ktoś naprawdę znajdzie tego rzadkiego grzyba.

 

Autor: 
topdestinacije.hr (tłum. Patrycja Szcześniak)
Zagłosowałeś na opcję 'down'.

Reklama