Największe atrakcje w mieście Palma de Mallorca

Reklama

czw., 09/17/2020 - 18:30 -- MagdalenaL

Stolica Majorki – Palma, to największe miasto w kraju i w całym archipelagu Balearów. Słynie z pięknych plaż, zabytkowych budynków, świetnej kuchni i wesołej atmosfery panującej zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców miasta.

Historia Palmy rozpoczęła się w II w. p.n.e. – Rzymianie założyli tu swoją osadę. Następnie nad miastem panowali Arabowie, a Medina Mayurka stała się oficjalną nazwą miejscowości. Dopiero w XIII wieku Palma została zdobyta przez króla Aragonii i Kastylii. Dziedzictwo wielu kultur widoczne jest tu do dziś, co sprawia, że miasto jest bardzo popularne i pełne zabytków.

Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w Palmie jest katedra La Seu, której budowa rozpoczęła się w 1229 roku. Poświęcenie katedry odbyło się w 1601 roku. Budowę obiektu zalecił król Aragonii – Jakub I, który w trakcie odbicia miasta z rąk Arabów modlił się o pomyślność do Matki Boskiej. Według legendy podczas tego wydarzenia rozpętał się sztorm, który zagrażał życiu królowi i jego armii. Jakub I, wdzięczny za wysłuchanie jego modlitwy, nakazał zbudować potężną katedrę ku czci Matki Boskiej. Arabski meczet został zburzony, a na jego miejscu powstała katedra La Seu. Katedra w Palmie to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych gotyckich budowli w całej Europie. Wnętrze katedry wypełniają kolorowe witraże, unikatowe rozety, oryginalny żelazny baldachim, zaprojektowany przez Gaudiego, a także alabastrowe sarkofagi władców Majorki.


Katedra La Seu (fot. Natalia Szafraniec)

Obok katedry znajduje się kolejny wspaniały zabytek – Pałac Królewski Almudaina.  Majestatyczny zamek, który można dziś zwiedzać, powstał wskutek modyfikacji arabskiej twierdzy Maurów.Za czasów arabskich odgrywał rolę alkazaru – ufortyfikowanego pałacu i nazywany by Zuda.Gdy Hiszpanie przejęli miasto, obiekt zaczął być stopniowo przekształcany. Dziś można podziwiać charakterystyczne gotyckie elementy, dobudowane po XIII wieku. Nadal widoczne są również wpływy arabskie w pałacu. W pobliżu budynku można odpocząć wśród urokliwych ogrodów S’Hort del Rei, które niegdyś znajdowały się poza murami obiektu. Podobno największy rozkwit ogrodu miał miejsce w XIV wieku, kiedy kwitła tu niezliczona ilość kwiatów i owoców. W połowie XX wieku władze miasta postanowiły przywrócić dawny urok ogrodom, a dziś można znów je podziwiać i relaksować się wśród bujnej roślinności.


Dziedziniec Pałacu Almudaina (fot. Natalia Szafraniec)

Spacerując po Palmie, można natrafić na szereg ciekawych atrakcji. By poczuć dziedzictwo arabskie, warto udać się do Łaźni Arabskich, które są pozostałościami panowania Maurów. Maurowie żyli na tych terenach od VIII do XV wieku, a według historyków miasto przeżyło największy rozkwit podczas ich panowania. Łaźnie arabskie odgrywały niezwykle ważną rolę dla członków społeczności. Były zarówno miejscem spotkań, a także spełniały istotną funkcję podczas rytuałów religijnych, takich jak obmycie ciała przed modlitwą.Łaźnie Arabskie w Palmie to świetnie zachowany zabytek, które warto zobaczyć.

Na szczególną uwagę zasługują jaskinie w Majorce, które są bardzo popularne wśród turystów. Jedna z piękniejszych jaskiń znajduje się w stolicy. Kilka minut drogi od centrum Palmy można podziwiać Coves de Gènova. Ta jaskinia została odkryta na początku XX wieku. Jej wnętrze pokrywają niesamowite formacje skalne, których urok uwydatniają kolorowe światła, jakimi ozdobiona jest cała jaskinia.

Spacerując po ulicach Palmy, można zauważyć zlokalizowany na wzgórzu okrągły zamek – Castell de Bellver. Do zamku można dojść pieszo, poznając przy tym mniej popularne zakątki miasta. Zamek powstał w XIV wieku i miał spełniać zarówno funkcje mieszkalne, jak i obronne. Funkcja mieszkalna zamku nie była do końca spełniona, ponieważ król rzadko w nim przebywał, natomiast funkcja obronna obiektu sprawdziła się świetnie – zamek dwa razy został obroniony przed najazdem wroga. Zdecydowanie warto zobaczyć ten zabytek, ponieważ jest jednym z niewielu okrągłych zamków w Europie. Dodatkowym atutem zamku jest wspaniała panorama miasta, jaką można z niego zaobserwować.


Castell de Bellver (fot. Natalia Szafraniec)

 

 

Palma de Mallorca to miasto, które można zwiedzić spacerując. Niewielkie odległości dzielą rozległy port a urokliwe place zlokalizowane przy mniejszych i większych kaplicach i kościołach. Przy zabytkowej części miasta, również spacerem można dojść na popularną wśród mieszkańców i turystów plażę. Stolica Majorki jest miejscem zarówno dla podróżników pragnących odpocząć przy morzu, jak i tych nastawionych na zwiedzanie zabytkowej części miasta.

Autor: 
Natalia Szafraniec
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama