Naukowcy są zgodni - najlepsze tęcze zobaczymy na Hawajach

Reklama

wt., 03/16/2021 - 17:48 -- MagdalenaL

W swojej najnowszej publikacji pewien badacz zjawisk atmosferycznych wyłożył pasjonującą tezę w której uzasadnił, dlaczego to właśnie na Hawajach można zobaczyć najpiękniejsze i najbardziej zachwycające tęcze na Ziemi.  

- Waga, którą przywiązuje się do tęcz w kulturze wysp, odzwierciedlona jest w języku hawajskim, który ma bardzo dużo słów i określeń na różne postacie tęcz - mówi Steven Businger, badacz zjawisk atmosferycznych z Uniwersytetu Hawajów w Mānoa.  

Dlaczego Hawaje są światową stolicą tęcz?  

Elementami niezbędnymi do powstania tęczy są deszcz i światło słoneczne. W skrócie, proces powstawania tęczy zaczyna się do światła, przenikającego kropelki wody. Światło odbija się w nich, załamuje się, przechodząc pomiędzy powietrzem a wodą, a następnie rozszczepia się na fale składowe, które pojawiają się w różnych kolorach, i voila - mamy tęczę.  

Obszar podzwrotnikowego Pacyfiku, na którym znajdują się Hawaje, charakteryzuje się występowaniem pasatów (stałych, ciepłych wiatrów), częstych opadów deszczu i czystego nieba pomiędzy opadami. Te czynniki stanowią idealne warunki do powstania tęczy.  

Tęcze najczęściej można zobaczyć przy śniadaniu  

W swoim artykule Businger wymienia cztery dodatkowe czynniki wpływające na częste występowanie tęczy na wyspach.  

- W nocy ciepła powierzchnia oceanu podgrzewa atmosferę od dołu, podczas gdy chmury od góry pozostają chłodne - prowadzi to do intensywnych porannych deszczy. Dzięki temu tęcze pojawiają się akurat w porze śniadaniowej - wyjaśnia naukowiec.  

Poza czynnikami atmosferycznymi, dużą rolę odgrywa także kwestia geograficzna. Góry, znajdujące się na Hawajach, zatrzymują przepływ wiatru i przyczyniają się do powstawania chmur, a w konsekwencji - opadów deszczu. Bez swoich gór Hawaje byłyby pustynią z opadami wynoszących niewiele ponad 40 cm rocznie.  

Trzecim czynnikiem, przyczyniającym się do powstawania tęcz, jest codziennie nagrzewane  powietrze, które cyrkuluje na przestrzeni wyspy. Podczas okresów słabych wiatrów, deszcz kumuluje się po południu na granicy wzniesień w okolicach wysp Oahu i Kauai, co prowadzi do powstania pięknych tęcz podczas zachodu słońca.  

Dzięki odosobnieniu wysp hawajskich od reszty świata, powietrze jest wyjątkowo czyste i wolne od zanieczyszczeń, pyłu kontynentalnego, czy pyłków. To jest czwarty czynnik, który przyczynia się do licznych i jasnych tęcz prezentujących całe spektrum swoich kolorów.  

Jak kultura Hawajów łączy się z tęczami?  

Hawaje znane są jako stan tęcz. W tradycyjnej mitologii tęcze są ważnymi elementami historii o bogach, na których wychowała się społeczność wyspie.  

Na wyspach tęcze nazywane są “aneune”, na cześć bogini Aneune, która jako posłanniczka między ludźmi a bogami użyła tęcz jako dróg pomiędzy niebem a Ziemią. Tęcze były również mostem, który przemierzali zmarli w drodze do nieba. Businger w swoim artykule analizuje wagę tęczy w hawajskiej kulturze.  

Gdzie zobaczyć najpiękniejsze tęcze na Hawajach? 

Istnieje kilka miejsc na wyspach, które warto w tym celu odwiedzić.  

Oahu 

Na nazywanej czasem “miejscem spotkań” wyspie znajduje się Honolulu, stolica stanu. Oahu znana jest z ze swoich licznych tęcz występujących często jednocześnie, a zobaczyć tam można nawet tęczę księżycową - czyli tęczę powstającą pod wpływem światła księżyca, zamiast światła słonecznego.  

Kauai 

Na Kauai pada częściej niż na pozostałych wyspach, co czyni ją idealnym miejscem na oglądanie tęczowych spektakli. Okoliczni rybacy opowiadają, że widywali tęcze unoszące się z powierzchni morza.  

Więcej o atrakcjach Hawajów można dowiedzieć się na jej oficjalnej stronie poświęconej turystyce.  

 

Autor: 
tłum: Zuzanna Witt
Źródło: 

Artykuł “Hawaii is home to the best rainbows in the world, according to science” autorstwa Sarah Palmer z serwisu Euronews.  

Reklama