Niezwykłe budowle - piramidy Majów w Ameryce Centralnej

Reklama

czw., 09/17/2020 - 08:27 -- MagdalenaL

Cywilizacja Majów zachwyca od wielu lat. Ich kultura wciąż wykorzystywana jest przez artystów, reżyserów filmowych, a także pisarzy. Co roku do Meksyku, Gwatemali, Belize i Hondurasu przybywa ogromna liczba turystów, pragnących zobaczyć na własne oczy dziedzictwo tej indiańskiej ludności. Podróżnicy zachwyceni ich kulturą szukają odpowiedzi na podstawowe pytanie - kim byli Majowie, jak wyglądały ich miasta i jaką funkcję pełniły ich piramidy?

Wśród soczystej zieleni w dżunglach Ameryki Centralnej, rozległe ścieżki prowadzą do ukrytych w gęstych lasach tropikalnych imponujących budowli – piramid Majów. Fakt, że początek rozwoju cywilizacji Majów przypada na I tysiąclecie n.e., a odkryte przez archeologów w XIX wieku miasta tej ludności przetrwały do dziś, niewątpliwie wzbudza podziw. Majowie osiedlali się na rozległym terenie. Zamieszkiwali góry Gwatemali i Hondurasu, tereny nizinne Belize i Gwatemali, a także znaczną część południowo – wschodniego Meksyku. Mimo tak dużej objętości terenu, ich kultura i  tradycja tworzenia miast zachowała wiele wspólnych cech.Najbardziej charakterystycznymi budowlami na całym terenie Majów były piramidy.

W miastach Majów górowały świątynie, pałace i boiska do rytualnej gry zwanej ullamaliztli.Budowali rozległe tarasy i dziedzińce. W architekturze miast najbardziej rozpoznawalne są piramidy schodkowe. Są to budowle o wyraźnie zaznaczonych piętrach, najczęściej zbudowane na planie kwadratu. Większość budowli Majowie wykonywali z wapienia, który był wtedy podstawowym surowcem. Monumentalne budowle, które widzimy dzisiaj, kiedyś posiadały jaskrawe kolory. Czerwone, niebieskie czy zielne piramidy musiały wzbudzać jeszcze większa fascynację.


Ruiny miasta Majów w Tikal, Gwatemala (fot. Natalia Szafraniec)

Piramidy odgrywały szczególną rolę w życiu religijnym Majów. Na szczycie piramid wznoszone były świątynie dla bogów, a także składano tam dla nich ofiary, którymi najczęściej były owoce, kwiaty, ptasie pióra, a przede wszystkim kukurydza – niezwykle ceniona roślina w kulturze i wierzeniach Majów. Nierzadko składano ofiary ze zwierząt i ludzi. W niektórych okresach tej cywilizacji, składanie ofiar  z ludzi odbywało się w bardzo brutalny sposób. Ścinano głowę ofiary, a ciało zrzucano po kamiennych schodkach piramidy. W innych okresach, ofiary dla bogów dokonywano poprzez wycięcie serca, co również odbywało się na szczycie piramidy. Przed tymi brutalnymi rytuałami ciała ofiar malowano na niebiesko. Po złożeniu ofiary i zrzuceniu jej ciała po schodach, na szczycie budowli kapłan rozpoczynał taniec rytualny, a tłum zebrany wokół budynku stopniowo przystępował do tańca. Patrząc na piramidy dziś, ciężko wyobrazić sobie jak wiele osób musiało tu zginąć. Brutalność tych praktyk wynikała z wierzeń Majów. Według ich religii bogowie stworzyli człowieka z własnej krwi, dlatego składanie ofiar musiało odbywać się w tak ciężki i krwawy sposób.     


Ruiny miasta Majów w Tulum, Meksyk (fot. Natalia Szafraniec)

Piramidy Majów pełniły również funkcję rytuałów pogrzebowych. W piramidach we wschodniej części miast archeolodzy odnaleźli grobowce w dolnych częściach budynków – były to krypty władców i członków ich rodzin.Wschód dla ludności tego społeczeństwa był symbolem zmartwychwstania. Majowie bardzo mocno wierzyli w życie pozagrobowe, dlatego tak ważne było chowanie zmarłych w części wschodniej, w której według ich wierzeń życia zaczynało się od nowa. Co ciekawe, również w tej kwestii ogromną rolę dla członków społeczeństwa odgrywała kukurydza – wkładano jej kolbę w usta zmarłej osoby, by służyła jako waluta w dalszej drodze. Inni członkowie społeczeństwa chowani byli w pobliżu swoich domostw. Majowie wierzyli, że nawet po śmierci mogą kontaktować się ze swoimi bliskimi, a także wysłuchiwać ich rad. 


Świątynia Maski w Lamanai, Belize (fot. Natalia Szafraniec)

Inną ciekawą funkcją piramid była możliwość obserwowania nieba. Majowie szczególnie interesowali się astronomią – stworzyli kalendarz Haab składający się z 360 dni. Tworzyli specjalne budynki w każdej części miasta, by obserwować niebo w noc i dzień i pogłębiać swoją wiedzę astronomiczną.

Spacer wśród miast Majów ukrytych w obficie zalesionych dżunglach pozwala na chwilę przenieść się do świata tej niezwykle ciekawej cywilizacji. Najpiękniejsze stanowiska archeologiczne znajdują się w Meksyku - ChichénItzá,Tulum, Uxmal, Calakmul, Palenque, w Gwatemali – Tikal, El Mirador, w Belize – Lamanai, Caracol, a także w Hondurasie – Copán.

Autor: 
Natalia Szafraniec
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama