Pomysł na weekend – Saska Szwajcaria

Reklama

pon., 10/12/2020 - 21:27 -- MagdalenaL

Siedemdziesiąt kilometrów za granicą Polski zlokalizowany jest jeden z najbardziej okazałych Parków Narodowych w Niemczech. Saska Szwajcaria znajduje się w górach Połabskich i zachwyca wyjątkowymi krajobrazami – skały o niezwykłych kształtach ukrywają się wśród wysokich drzew niemieckich lasów. Najpotężniejsze ze skał naturalnie ułożyły się w formacje, które wprawiają w zachwyt każdego turystę spacerującego po szlakach Saskiej Szwajcarii. Niesamowite krajobrazy, bogata historia i ciekawe legendy sprawiają, że jest to największa atrakcja wschodnich Niemiec.

 

Nazwa parku została wymyślona przez pochodzącego ze Szwajcarii malarza. Adrian Zingg odwiedzał to miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku. Spacerując wśród formacji skalnych, dostrzegł niezwykłe podobieństwo tych terenów do gór zlokalizowanych w jego ojczyźnie. W XIX wieku Saska Szwajcaria była coraz bardziej rozpoznawalnym miejscem, szczególnie uwielbianym przez pisarzy, malarzy i artystów szukających natchnienia w tym malowniczym miejscu. Niemiecki malarz, Caspar David Friedrich, uwiecznił piękno tych terenów w swoim obrazie Wędrowiec nad morzem mgły. Dzieło Friedricha z 1818 roku stało się najpopularniejszym obrazem ukazującym uroki Saskiej Szwajcarii.

W tym czasie najpopularniejszym obiektem na terenie Saksonii była twierdza Königstein, z której podziwiano rozległe wzniesienia tej części Niemiec. Niestety, by móc zwiedzać twierdzę, należało zapłacić za wstęp, co niejednemu dziewiętnastowiecznemu podróżnikowi pokrzyżowało plany. Jednym z nich był Sebastian Abratkzy, który mimo braku określonej kwoty, postanowił samodzielnie wspiąć się na szczyt twierdzy po wysokich skałach. Na szczycie został aresztowany przez strażników za próbę zwiedzania twierdzy bez opłaty. Tym sposobem Abratkzy stał się jedynym zdobywcą twierdzy Königstein, a jego nazwiskiem nazwano najpopularniejszą trasę wspinaczkową w Saskiej Szwajcarii.


Most Bastei (fot. Natalia Szafraniec)

Fenomenem parku jest most Bastei, który już od XIX wieku stał się ogromną atrakcją turystyczną. Początkowo most ukryty w saksońskich lasach był drewniany, jednak w obawie przed jego szybkim zniszczeniem, w 1851 roku postawiono tam jego kamienny odpowiednik. Dziś jest to najchętniej fotografowane miejsce na terenie parku, które niezależnie od pory roku, idealnie ukazuje piękno Saskiej Szwajcarii. Droga z mostu Bastei prowadzi do pozostałości średniowiecznym zamku Neurathen, gdzie znajduje się najpiękniejszy punkt widokowy na Bastei i inne formacje skalne.

Okolice parku pełne są urokliwych miejscowości takich jak Hohnstein i Bad Schandau. Niewielkie miasteczka, pełne charakterystycznych dla Saksonii domów posiadają wiele obiektów noclegowych, a bliskość do największych atrakcji Saskiej Szwajcarii to ich dodatkowy atut.

Przejeżdżając przez kręte drogi w okolicy Saskiej Szwajcarii, warto zwrócić uwagę na samotne formacje skalne, które doskonale wtapiają się w krajobraz. Lilienstein,  Pfaffenstein i Papststein niewątpliwie dodają uroku Saksonii, a szczególnie niesamowicie wyglądają o wschodnie i zachodzie słońca.

Autor: 
Natalia Szafraniec
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama