Riwiera zadarska ̶ najpiękniejsze zabytki i miejsca do wypoczynku

Reklama

wt., 09/08/2020 - 20:19 -- MagdalenaL

Zadar jest jedną z najbardziej atrakcyjnych destynacji w Europie i jego znaczenie jako turystycznego miasta z bogatą ofertą rośnie z roku na rok. Zakwaterowanie w Zadarze można znaleźć nie tylko w samym centrum miasta, lecz także na całej Riwierze zadarskiej, której miejscowości są dobrze ze sobą skomunikowane. Miasto oferuje zakwaterowanie takie jak apartamenty, pokoje, domki wypoczynkowe i luksusowe hotele. Rodziny z dziećmi z łatwością mogą zarezerwować apartamenty z dwuosobowymi i trzyosobowymi pokojami i wspaniale spędzać czas np. na plaży Kolovare, Borik lub Usok. Wiele apartamentów oferuje przepiękny widok na błękitne morze na wybrzeżu Adriatyku. 

Riwiera Zadar znajduje się w północnej części Dalmacji. Stare miasta bogate w wspaniałe dziedzictwo kulturowe i nowe osiedla mieszkaniowe, jakby stworzone do wypoczynku, wyznaczają ten piękny „kawałek” wybrzeża Adriatyku. Ponieważ Zadar jest otoczony aż pięcioma parkami narodowymi i dwoma parkami przyrody, odwiedzający będą zachwyceni wyjątkowymi widokami stworzonymi przez naturę, a nawet „odkrywcy” skarbów kultury nie będą zawiedzeni.Spędzenie czasu na Riwierze stanie się dla nich wyjątkowych doświadczeniem, jeśli odwiedzą Vinjerac, gdzie znajdują się wykopaliska ze znaleziskami pochodzącymi  z czasów prehistorycznych i starożytnych lub Ždrijac z najważniejszym starym chorwackim cmentarzem z pogańskim sposobem pochówku. Będą również zachwyceni przeszłością miasta Nin, najstarszej stolicy chorwackich królów, i ich historyczną posiadłością w Bibinje.

Odwiedzających Zadar i jego okolice może przyciągać możliwość zobaczenia tradycyjnego sposobu łowienia ryb na poruszającą się przynętę, spotkania sabunjari, czyli osób zajmujących się wydobywaniem piasku z morza dawnym i bardzo trudnym sposobem oraz usłyszenia legendy o studni Sokolar, której imię pochodzi od bohatera nieszczęśliwej historii miłosnej. W Sukošanie będą mogli popływać w czystym morzu przy Złotym porcie  w kierunku małej wysepki, która została usypana człowieka,  a na której znajdują się pozostałości dawnej wspaniałej wiejskiej posiadłości z XV wieku.

Zadar – 3000 lat historii perły riwiery

Zadar jest centrum riwiery, a spacer starą częścią miasta, na półwyspie można nazwać zwiedzeniem muzeum na otwartej przestrzeni.  Zadar, który ma 3000 lat, pod swoim „dachem” zebrał dziedzictwo kulturowe różnych epok historycznych, od pozostałości rzymskiego Forum do poprzez symbole miasta, romański kościół św. Donata i mury, którymi zostało otoczone miasto w XVI-wiecznym - Organy Morskie i Pozdrowienie Słońca - które tworzą niesamowite dźwiękowe i świetlne efekty na wybrzeżu.


Autor:  Patrycja Szcześniak

Riwiera Zadar sąsiaduje z pięcioma parkami narodowymi. Ponadto żwirowe i kamienne plaże, które rozciągają się wzdłuż Riwiery Zadarskiej, czekają na turystów szukających rozrywki, a niektóre zupełnie nietknięte, są stworzone dla  miłośników samotności i absolutnego spokoju.

 

Godne pozazdroszczenia jest położenie geograficzne Riwiery Zadar, a dokładnie w pobliżu parków narodowych i parków przyrody, zachęca odwiedzających do zobaczenia przynajmniej jednego z nich - do spacerów wzdłuż pięknych jezior Plitwickich lub Krka, do rejsów między 89 wyspami i klifami Kornati lub klifami Velebitu.

Autor: 
Tłumaczenie: Patrycja Szcześniak

Reklama