Sheffield jest najbardziej zielonym miastem Europy: 5 powodów dlaczego warto zobaczyć te miasto

Reklama

pt., 08/27/2021 - 14:17 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Sheffield jest najbardziej zielonym miastem Europy: 5 powodów, dla których warto wybrać się na wycieczkę do tego miasta

Podczas wycieczki do Londynu, Barcelony czy Rzymu nie da się już uciec przed chodzącymi tłumami turystów, niebotycznymi cenami hoteli i nadmiarem sklepów z donutami. Dlatego wolimy poszukać mniej oczywistych miast, takich jak Walencja czy Kraków. Dzisiaj typujmy Sheffield, zieloną i ukrytą perłę Anglii.

Jeśli nie chcesz już latać samolotem z powodu problemów klimatycznych, na co przyklaskujemy, wiedz, że z Amsterdamu możesz dotrzeć pociągiem do Sheffield w 7 godzin. Sprawdź również te 7 pięknych podróży pociągiem przez Wielką Brytanię.

„Outdoor City” – Sheffield, najbardziej zielone miasto Europy

Sheffield jest znane lokalnym mieszkańcom i podróżnikom jako „Outdoor City”. Miejska kultura outdoorowa formuje unikalny charakter tego angielskiego miasta w Południowym Yorkshire. Sheffield zostało nazwane najbardziej zielonym miastem Europy oraz jest piwną stolicą Zjednoczonego Królestwa. Ale to nie wszystko: można dowiedzieć się znacznie więcej o czwartym największym mieście Anglii. 5 powodów, dla których warto zarezerwować wycieczkę do Sheffield.

1. Zielone płuca Anglii z Parkiem Narodowym

Ponad dwieście parków, lasów i ogrodów kwalifikuje Sheffield jako najbardziej zielone miasto w Wielkiej Brytanii i być może w Europie. Około jedna trzecia Sheffield leży na terenie Parku Narodowego Peak District, przez co Sheffield jest jedynym miastem w Wielkiej Brytanii z parkiem narodowym w swoich granicach.

Park Narodowy Peak District jest pierwszym parkiem narodowym w Anglii i początkiem ruchu parków narodowych Anglii. Dzięki około 2,5 mln drzew w mieście, Sheffield jest jednym z europejskich miast o największej statystycznie populacji drzew na mieszkańca i często jest nazywane najbardziej zielonym miastem w Europie.

2. Kolebka piłki nożnej

Dzięki Sheffield FC w 1857 roku powstał w Anglii pierwszy na świecie klub piłkarski. To jest powodem, dlaczego Anglia jest teraz opisywana jako „ojczyzna futbolu”, a Sheffield jako „miejsce narodzenia futbolu”.

Pierwsza drużyna piłkarska składała się z 15 do 20 graczy krykieta. Wcześniej studenci Uniwersytetu Cambridge napisali pierwsze przepisy gry w piłkę nożną. Sheffield zostało odznaczone Orderem Zasługi FIFA, najwyższym odznaczeniem dla klubów i osób prywatnych. Oprócz Realu Madryt, Sheffield FC jest jedynym klubem na świecie, który otrzymał tę nagrodę.

3. Piwna stolica Wielkiej Brytanii

W czasie rewolucji przemysłowej w Sheffield istniało już wiele małych browarów. Obecnie scena piwowarska w mieście rozwinęła się tak, że Sheffield stało się wiodącym kierunkiem dla miłośników piwa.

Sheffield jest znane w Anglii jako piwna stolica Wielkiej Brytanii i została nazwana przez New York Times najlepszym piwnym miastem w Wielkiej Brytanii. Ten tytuł został przyznany miastu w północnej Anglii za jakość i wybór niezależnych browarów oraz pubów.

4. Kolarstwo górskie i wędrówki

W Sheffield możesz idealnie połączyć swoją miejską wycieczkę z aktywnymi mini-wakacjami. Tak, miasto posiada trudną trasę dla rowerów górskich. W Parkwood Springs znajdziesz krętą trasę z kilkoma podjazdami i wspaniałymi widokami na miasto. Czytaj więcej tutaj. Znajdują się tu również wspaniałe szlaki turystyczne, a prawdziwi poszukiwacze przygód mogą się wspinać.

5. Ciekawa historia stali

Sheffield było kiedyś znane jako warsztat świata, noże wyrabiano tu już w średniowieczu. W XVIII wieku miasto stało się centrum obróbki stali. W latach 70. wiele fabryk stali zostało zamkniętych, ale miasto nadal jest znane z niezwykłych statków stalowych oraz produkcji noży i sztućców. Dlatego miasto zyskało przydomek „Stalowe miasto”.

 

Miasto natychmiast przestawiło się na wyspecjalizowaną produkcję i budownictwo. Sheffield jest dumne z tego, że na przykład firmy takie jak McLaren i Boeing nazywają to miasto swoim domem. Lokalnych mieszkańców Sheffield można poznać po fakcie, że zawsze sprawdzają pochodzenie swoich sztućców. W mieście znajdują się różne muzea i dawne autentyczne warsztaty, które można odwiedzić w ramach warsztatów i wycieczek.

O Sheffield

Sheffield jest jednym z najbardziej zielonych miast Anglii i leży w Południowym Yorkshire, około dwie godziny jazdy od Londynu. Jego mieszkańcy są typowymi miłośnikami przebywania na zewnątrz i korzystają z wszelkich możliwości, jakie ma do zaoferowania otoczenie i miasto. Sheffield jest jednym z zaledwie dwóch miast w Wielkiej Brytanii, które posiada park narodowy w swoich granicach. A to oferuje możliwości. Od wędrówek, kolarstwa górskiego do wspinaczki i pływania wśród natury. Jest to idealny kierunek na aktywny weekendowy wyjazd dla wszystkich, którzy kochają spędzać czas na świeżym powietrzu. Miasto pełne przygód, akcji i wrażeń, z szeroką ofertą dobrych restauracji i przytulnych, angielskich pubów. Wyjątkowe i oryginalne.

Autor: 
Alrik de Jong tłum. Sandra Musiał

Reklama