Światowe dziedzictwo UNESCO w Chorwacji

Reklama

pt., 08/07/2020 - 14:02 -- AleksandraJ

Chociaż jest małym krajem, Chorwacja ma bogatą kulturę i historię, może się też pochwalić łącznie dziesięcioma obiektami, widniejącymi na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wszyscy słyszeli o starych centrach Splitu i Dubrownika, które są najczęściej odwiedzanymi miejscami ze wszystkich, będących na liście UNESCO, ale teraz się przekonacie, że jest w Chorwacji jeszcze wiele innych miejsc, które warto odwiedzić.

1) Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich jest największym, najstarszym i najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w Chorwacji.  Co więcej, jest on jedynym, któremu udało się zawisnąć na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jak? Głównie dzięki swojej bogatej florze i faunie oraz szesnastoma magicznym turkusowym jeziorom z licznymi kaskadami. Piękno tego parku narodowego jest naprawdę jedyne w swoim rodzaju i z tego powodu, ponad milion ludzi z całego świata odwiedza to miejsce. W końcu, kto by mógł się powstrzymać, żeby nie zobaczyć na żywo prawdziwego niedźwiedzia?

2) Pałac Dioklecjana, Split

Pałac Dioklecjana jest jednym z najlepiej zachowanych pomników kultury rzymskiej. Nazwa „pałac” może wprowadzać w błąd, ponieważ kiedy przyjedziecie do Splitu, nie będziecie mieli wrażenia, że jesteście wewnątrz pałacu, ale w ufortyfikowanej części starego centrum miasta. Ciekawy jest fakt,  że w czasie rządów cesarza Dioklecjana nie było niczego dookoła pałacu. W tym czasie Split nawet nie istniał – tylko pałac i jego mieszkańcy.

Główne części pałacu to Peristil (który był jednocześnie głównym miejskim placem) i podstruktura (popularnie nazywana piwnicami). Czy wiedzieliście, że najstarsza katedra na świecie znajduje się w Pałacu Dioklecjana? Katedra świętego Dujama wybudowana między 295 i 305 rokiem. Stanowi ona również mauzoleum cesarza Dioklecjana.

3) Stare Miasto, Dubrownik

Stare Miasto w Dubrowniku jest powodem, dla którego znany angielski poeta Lord Byron dał temu miejsce nazwę „perła Adriatyku”. Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku i od tego czasu przyciąga ponad milion turystów każdego roku.

Historyczne centrum miasta rzeczywiście jest fortyfikacją, dzięki 2-kilometrowym murom miejskim, które w przeszłości służyły jako ochrona przed najeźdźcami. Główna ulica Starego Miasta nazywa się Stradun i jest ulubionym miejscem przebywania zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Na końcu Straduna zobaczyć możecie piękny gotycko-renesansowy Pałac Sponza i Dwór Książęcy, który został nakręcony w znanym na świecie serialu – Gra o tron.

4) Katedra św. Jakuba, Šibenik

Chociaż nie jest tak stara, jak katedra w Splicie (wybudowana w XVI wieku), Katedra św. Jakuba znalazła swoje miejsce między obiektami światowego dziedzictwa, z powodu wielu innych aspektów. Katedra została wpisana na listę UNESCO w 2000 roku z powodu swojej wyjątkowej właściwości, tj. najważniejszego renesansowego pomnika w całym kraju. Jednak katedra stała się jeszcze bardziej popularna po tym, gdy została pokazana w serialu Gra o tron, gdzie przedstawiała niektóre części Braavosa.

5) Staromiejskie pole, wyspa Hvar

Teren ten, pod ochroną UNESCO, wyróżnia się od któregokolwiek innego miejsca na tej liście. Staromiejskie pole jest terenem rolniczym, które wybudowali Grecy, którzy kolonizowali te tereny w IV wieku p.n.e. To, co teren ten uczyniło częścią światowego dziedzictwa to fakt, że ziemia ta w ciągu wieków zachowała swój pierwotny kształt. Równina przedstawia też system, który Grecy wykorzystywali do uprawiania ziemi. Ziemia była podzielona w tzw. hory, parcele oddzielane suchymi kamiennymi murami. System ten pozostał w użyciu do dzisiaj.

6) Episkopalny kompleks Bazyliki Eufrazjana, Poreč

Jak na małe miasto, Poreč może się pochwalić wieloma rzeczami, a jedną z nich jest bazylika pod ochroną UNESCO. Bazylika Eufrazjana znajduje się na liście budowli pod ochroną od 1997 roku. Episkopalny kompleks składa się z bazyliki, zakrystii, chrzcielnicy i dzwonnicy, która jest jednym z rzadkich okazów architektury bizantyjskiej w Chorwacji.

7) Stećci (średniowieczne nagrobki)

Średniowieczne nagrobki rozproszone po Bośni i Hercegowinie, niektórych częściach Serbii, Chorwacji i Czarnogóry to stećci. Nagrobki, które znajdują się pod ochroną UNESCO, pojawiły się w XII wieku, a wykorzystywane były aż do XV wieku. Są one elementami kultury zarówno katolickiej, jak i prawosławnej. Najczęściej posiadały napisy w starej bośniackiej cyrylicy. W Chorwacji istnieją dwie nekropolie – w mieście Cista Velika i w Konwalach, a pisane były głagolicą.

8) Historyczne centrum Trogiru

Tylko około 30 kilometrów od Splitu znajduje się jeszcze jeden cud starej rzymskiej architektury. Całe miasto w 1997 roku zostało wciągnięte na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Odwiedźcie Katedrę św. Lowre, główny kościół w mieście, która jest jednym z najlepszych egzemplarzy architektonicznych w Chorwacji. Znana jest z portalu w romantycznym stylu, którego wybudował mistrz Radovan. Prawdopodobniej najbardziej znaczącym symbolem Trogiru jest wieża Kamerlengo (na końcu miejskiej ulicy nadbrzeżnej), wybudowana po ustanowieniu władzy wiedeńskiej w XV wieku.

9) Obronny system miasta Zadar i Twierdza św. Nikoli w Šibeniku

Te dwie lokacje chronione są przez UNESCO i rzeczywiście należą do grupy sześciu murów obronnych, wybudowanych przez Republikę Wenecjańską, między XV i XVII wiekiem, wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Poza Chorwacją, twierdze fortyfikacje te znajdują się również we Włoszech i Czarnogórze.

System obronny Zadaru włączą również imponujące Kopnena Vrata, które wybudował wenecjański architekt Michele Sanmicheli. Pełniły funkcję łącznika między starym portem i miastem. Z drugiej strony, Twierdza św. Nikoli oddzielona jest na wysepce Ljuljevac obok Šibenika. Twierdza była przeznaczona do obrony, ale, co jest ciekawe, nigdy nie została napadnięta. Niektóre legendy głoszą, że nikt nigdy nie odważył się napaść na tę twierdzę, ponieważ wyglądała na silną i niezwyciężoną – co w rzeczywistości było głównym celem wybudowania takiej fortyfikacji.

10) Pierwotne lasy bukowe w Karpatach i innych regionach Europy

Niepoprawne jest nazwanie tych terytoriów chorwackimi, ponieważ w Chorwacji znajduje się część tych lasów. Pierwotne lasy bukowe to największy teren pod ochroną UNESCO w Europie, ponieważ rozprzestrzenione są na terenie dwunastu państw. Karpaty łącznie obejmują teren 779 kilometrów kwadratowych, a chorwacka część Karpat tworzy Park Narodowy Paklenica i Park Narodowy Velebit Północny, jak i rezerwaty przyrody Hajdučki i Rožanski kukovi. Głównym celem UNESCO jest ochrona lasów bukowych w Europie i w ten sposób ułatwiać rozwój europejskich ekosystemów.

Autor: 
Tłumaczenie: Karolina Dopierała

Reklama