Symbioza z przyrodą — Jeziora Plitwickie

Reklama

pt., 06/05/2020 - 17:33 -- moderator2

Bogactwo piękna przyrody naszej Chorwacji wychwalane jest w wielu utworach. W przeciągu ostatnich lat wspina się na wierzchołek drabiny najbardziej porządnych celów podróży w sezonie letnim, a adwent w Zagrzebiu uznawany jest za jeden z najlepszych jarmarków świątecznych na świecie. Wszystko to i wiele więcej ma w sobie piękna Chorwacja, a wartym przytoczenia jest również cudowna przyroda, znajdująca się zaledwie kilka godzin jazdy od Zagrzebia.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się odwiedzić je w zimny dzień, piękno Jezior Plitwickich nie pozostawi was obojętnymi.

 

Jeziora Plitwickie

To największy i najstarszy park narodowy Republiki Chorwacji. Swoim wyjątkowym pięknem zawsze przyciągały uwagę, dlatego 8 kwietnia 1949 r. zostały ogłoszone parkiem narodowym.

Ze względu na proces, w którym formuje się trawertyn i powstają jeziora, zdobyły ogromne uznanie 26 października 1979 roku. Zostały następnie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Znajdują się w górzystej Chorwacji i należą do żupanij (okręgu) Lika-Senj. System jezior składa się z 16 większych i kilku mniejszych jezior. Górne jeziora są bardziej przestronne i wcięte, w przeciwieństwie do dolnych jezior.

Park narodowy oferuje odwiedzającym osiem programów zwiedzania, cztery szlaki turystyczne dla wszystkich poszukiwaczy przygód i jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok.

Górne jeziora miały być zamknięte do wiosny 2020 roku, a jeśli zdecydujesz się na wycieczkę właśnie wtedy, nie pożałujesz. Bujna roślinność, lasy, gatunki zwierząt i wiele kolorowych kwiatów czekają.

W pobliżu jeziora znajduje się kilka hoteli i liczne apartamenty. Dokładają wszelkich starań, aby zachęcić ludzi do dłuższych wakacji, budując bardziej luksusowe budynki, domki i hotele. W ten sposób zachęca się ludzi do symbiozy z naturą, wakacji w lesie, ale z dozą luksusu, na który każdy z nas zasługuje.

Przeczytaj więcej o zwiedzaniu Jezior Plitwickich na stronie internetowej parku.

Jeśli to możliwe, zdecydujcie się na wynajem mieszkania lub domu na dłuższy weekend, przygotujcie jedzenie i cieszcie się dotykiem natury. Czy wiedzieliście, że badania wykazały, że tylko jeden dzień w naturze przywraca równowagę 30% ciała?

Ponieważ wszyscy się dziś spieszymy i stresujemy, mała podróż do natury jest darem, na który warto sobie pozwolić.

Autor: 
Katarina Dropulić / tłum. Anna Nowakowska
Zagłosowałeś na opcję 'down'.

Reklama