Teraz możecie podróżować i po Chorwacji z zacisza swojego domu

Reklama

pt., 09/25/2020 - 20:29 -- MagdalenaL

W czasie izolacji pojawił się artykuł o światowych destynacjach, które mogliście wirtualnie zwiedzić dzięki Google  ̶  od najbardziej znanych światowych muzeów, parków narodowych, ogrodów botanicznych po pozostałe znane miejsca w światowych i europejskich miastach. Teraz w ten sam sposób możecie poznać Chorwację i w zaciszu własnego domu wirtualnie poruszać się po wielu zapierających dech w piersiach miejscach, a także poznać bogate chorwackie dziedzictwo niematerialne.

            Chorwacja jest jednym z krajów z największą liczbą niematerialnych obiektów dziedzictwa kulturowego na liście UNESCO, a dzięki współpracy Google Arts & Culture i Chorwackiej Narodowej Rady Turystycznej, w Internecie otrzymacie wgląd w bogate chorwackie dziedzictwo niematerialne, które jest teraz dostępne tutaj https://artsandculture.google.com/project/croatia-intangible-heritage w języku chorwackim i angielskim . W projekcie uczestniczą również Muzeum Sztuki i Rzemiosła oraz Muzeum Sinjske Alke, stając się tym samym częścią ponad 2000 instytucji kulturalnych z 80 krajów uczestniczących w projekcie Google Arts & Culture.

 „To pierwszy duży i kompleksowy projekt Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej i Google, który w innowacyjny sposób promuje chorwackie dziedzictwo niematerialne. W ramach tego projektu udostępniliśmy globalnej publiczności 25 niematerialnych tradycji chorwackich, które z pewnością przyczynią się do dalszego pozycjonowania naszego kraju jako celu turystycznego z bogatą i różnorodną ofertą, z naciskiem na nasze dziedzictwo kulturowe i historyczne, z którego wszyscy jesteśmy bardzo dumni”- powiedział dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej Kristjan Staničić, dodając, że turystyczny produkt kultury jest jednym z najważniejszych motywów przyjazdu turystów przed i po sezonie.

CHORWACJA: SERCA & RZEMIOSŁO

Niematerialne dziedzictwo kulturowe, które odwołuje się do tradycji lub żywych obyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie jest prezentowane przez ten projekt Google i Chorwacką Wspólnotę Turystyczną, w czterech sekcjach tj. znajomość rzemiosła, pieśni i tańców ludowych, świąt i potraw.

„Rok 2020 rok był wyzwaniem dla podróżujących na całym świecie. Wierzymy, że ten projekt jeszcze bardziej przybliży bogatą tradycję Chorwacji, znanej już ze swojego naturalnego piękna i malowniczych miast. Wykorzystując technologię i innowacyjne techniki opowiadania historii, projekt ten, we współpracy i pod patronatem Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, ma na celu zachowanie i promowanie wybranych aspektów niematerialnego dziedzictwa kulturowego Chorwacji wśród globalnej publiczności. To także pierwsza globalna prezentacja chorwackiego dziedzictwa niematerialnego na platformie Google Arts & Culture ”- powiedział Amit Sood, dyrektor Google Arts and Culture.

„Turyści szukają dziś oryginalności w nowoczesny sposób, a różnorodność kulturowa Chorwacji jest skarbem, który warto pokazać całemu światu. Od Trka na prstenac (Wyścig po pierścień), Sinjską alke, po mniej znane ojkanie, czyli sposobie śpiewania pochodzącego z mojego regionu, Chorwacja naprawdę emanuje różnorodnością. Cieszę się, że obecnie istnieją kanały cyfrowe, które mogą przybliżyć nasze niematerialne dziedzictwo kulturowe turystom na całym świecie, zwłaszcza w tym trudnym czasie, który ograniczył możliwość podróżowania. Na listę UNESCO wpisanych jest 17 dóbr kultury, a to tylko część tego, co dziś przedstawiamy, ponieważ Chorwację zdobi bogactwo piękna przyrody oraz bogactwo dziedzictwa historycznego  i kulturowego. Gdy czekamy na powrót do dawnej normalności, takie projekty pozwalają naszym gościom na wirtualne wycieczki i poznanie kulturowego oraz historycznego bogactwa chorwackich destynacji. Mamy nadzieję, że już planujecie swoje podróże i ta strona jest dodatkowym zaproszeniem do odwiedzenia Chorwacji. Do zobaczenia wkrótce w Google Arts and Culture ”- powiedziała minister turystyki i sportu Nikolina Brnjac.

OD SINJSKE ALKE DO PRZYGOTOWYWANIA  ŠTRUKLI Z ZAGORJA

Niektóre przykłady uwzględnione w projekcie to: robienie koronek z agawy, które zgodnie z tradycją wywodzi się z Wysp Kanaryjskich. Dziś w Chorwacji koronki wykonują tylko siostry benedyktynki z klasztoru w mieście Hvar na wyspie o tej samej nazwie.

            W sierpniu, w rocznicę zwycięstwa nad tureckimi najeźdźcami w 1715 r., kiedy 700 chorwackim żołnierzom z Sinja udało się odeprzeć atak 60 000 żołnierzy tureckich odbywa się turniej rycerski Sinjska alka, a także tradycyjny wyścig osłów w Tribunj, który odbywa się co roku pierwszego dnia sierpnia. Zadaniem zawodników jest bieganie po centrum Tribunja.

Projekt obejmuje również Nijemo kolo z obszaru dalmatyńskiego Zagroja, wyjątkowe dlatego, że wykonywane jest w kole lub parami prawie bez akompaniamentu muzycznego. Oprócz tego można usłyszeć śpiewanie w klapie, czyli  tradycyjny polifoniczny śpiew homofoniczny bez akompaniamentu instrumentów, które jest poświęcone miłości lub wspólnocie do której zespół należy. Prezentowana jest także sztuka przyrządzania Zagroskich štruklji, słonej lub słodkiej potrawy z ciasta nadziewanego serem, najsłynniejszej specjalności chorwackiego Zagorja. Opisana została pieśń ludowa bećarac, która ma formę dwuwierszu, gdzie ostatnie słowa są rymowane, a wykonuje się ją na weselach, ale także na wszystkich innych uroczystościach, ponieważ teksty są zabawne i wesołe.

WIRTUALNA PODRÓŻ PRZEZ CHORWACJĘ

Dodajmy, że korzystając z funkcji Street View, ludzie na całym świecie mogą wirtualnie poruszać się po wielu zapierających dech w piersiach miejscach, a jednym kliknięciem uzyskać dodatkowe informacje o chorwackim skarbie lub zanurzyć się w zdjęciach w wysokiej rozdzielczości. Odwiedźcie lśniące wybrzeże i zanurzcie się w krystalicznie czystym Morzu Adriatyckim, odkryjcie Korčulę, ojczyznę tańca z mieczami Moreška lub udajcie się do Omiša, gdzie odbywa się Festiwal Klap Dalmatyńskich.

            Zatrzymajcie się także na wyspie Lastovo, znanej z naturalnego piękna, weneckiej architektury z XVI wieku i tradycyjnego wydarzenia - karnawału Lastovo. Koniecznie zobaczcie Dubrownik i jego okolice, jedno z najważniejszych miejsc turystycznych Morza Śródziemnego.

O GOOGLE'u ARTS & CULTURE

Dzięki Google Arts & Culture skarby, historie i wiedza ponad 2000 instytucji kulturalnych z 80 krajów są na wyciągnięcie ręki. Jeśli misją Google jest udostępnianie światowych informacji, to misją Arts & Culture jest udostępnianie światowej kultury każdemu i wszędzie. To twoje drzwi do odkrywania sztuki, historii i cudów świata. Odkryj historie dziedzictwa kulturowego, od zdjęcia sypialni Van Gogha, dziedzictwa Puerto Rico, sportu w Australii lub Ruchu na rzecz praw kobiet, po starożytne świątynie Majów, japońskie jedzenie i indyjskie koleje.

 

Autor: 
Sara Markov (tłum. Patrycja Szcześniak)
Zagłosowałeś na opcję 'down'.

Reklama