Teraz możesz zwiedzić podwodne muzeum rzeźby na Morzu Śródziemnym

Reklama

sob., 08/28/2021 - 14:19 -- MagdalenaL

Fantastyczny podwodny las wyrósł u wybrzeży plaży Pernera w południowo-wschodniej części Cypru.

Nazwana Muzeum Rzeźby Podwodnej Ayia Napa (MUSAN), atrakcja została otwarta dla publiczności 2 sierpnia. Zgodnie z oświadczeniem, zawiera ona kolekcję 93 dzieł sztuki autorstwa brytyjskiego rzeźbiarza Jasona deCaires Taylora, którego poprzednie projekty obejmują zanurzone muzea w Meksyku, na Bahamach i we Francji.

Jak powiedział deCaires Taylor Alexandrze Gillespie z magazynu Scuba Diving, chciał on, aby sztuczny las nawiązywał do idei „zadziczania oceanów”. (W ochronie przyrody termin zadziczania (rewilding) odnosi się do pozwolenia naturze, by sama o siebie zadbała, zamiast polegać na interwencji człowieka). Artysta dodaje, że śródziemnomorskie muzeum jest podobne do lasów wodorostów... [z] pionowymi strukturami, które się unoszą, i pomyślałem, że przyciągnięcie życia morskiego z różnych wysokości wody mogłoby być dość interesujące.

Rzeźby ludzi i roślin na miejscu rozciągają się na ponad 17 tys. centymetrach piasku na głębokości do 1000 metrów, donosi Scuba Diving. Według Sarah Medina z magazynu Time Out, robotnicy opuścili 13-tonowe drzewa deCaires Taylor do oceanu, tworząc iluzję gęsto upakowanego lasu. W innych częściach obiektu znajdują się podobizny dzieci, które wydają się biegać po lesie.

Aby uniknąć negatywnego wpływu na środowisko morskie, deCaires Taylor wykonał wszystkie posągi z materiałów o neutralnym pH. I to nie wszystko: Las z czasem przyniesie korzyści swojemu otoczeniu. Jak zauważa Time Out, rzeźby sprzyjają wzrostowi koralowców i z czasem będą służyć jako domy dla morskich stworzeń.

Zostały zaprojektowane tak, aby pozwolić roślinom osiąść na podłożu - mówi deCaires Taylor Tamarze Hardingham-Gill z CNN. Po pięciu lub sześciu dniach, mogłem już zobaczyć cienką warstwę glonów na każdej z głów rzeźb. Mają one dość skomplikowane obszary siedliskowe, i były już pełne małych młodych ryb.

Ochrona środowiska to temat, który przewija się w całym dorobku deCairesa Taylora. Jego najnowsze podwodne muzeum - zlokalizowane na obszarze dotkniętym przełowieniem i zubożeniem siedlisk – mówi bezpośrednio o zmianach klimatycznych oraz o rozliczaniu ludzi i korporacji z ich działań - wspomina Kathleen Rellihan Newsweekowi.

Odwiedzający, którzy mają nadzieję zbadać las i żyjące tam organizmy z bliska, muszą zarezerwować miejsca w zarejestrowanych szkołach nurkowania poprzez stronę internetową muzeum. Dostępne są zarówno miejsca do nurkowania, jak i do snorkelingu (nurkowania z fajką).

[Będzie to] żywe wizualne i ekologiczne doświadczenie, z dziełami sztuki wchodzącymi w interakcję z naturą i ewoluującymi w czasie, mówi w oświadczeniu Marina Argyrou, dyrektor cypryjskiego Departamentu Rybołówstwa i Badań Morskich.

Od czasu otwarcia swojego pierwszego podwodnego parku rzeźb w 2006 roku, deCaires Taylor zainstalował ponad 1000 rzeźb na całym świecie, zauważa Scuba Diving. Na początku tego roku artysta zadebiutował z pokazem gigantycznych, szarych ceramicznych twarzy u wybrzeży Francji. Teraz, donosi CNN, pracuje nad nowymi rzeźbami dla Muzeum Sztuki Podwodnej, które znajduje się w Townsville, w Australii, na Wielkiej Rafie Koralowej. To miejsce światowego dziedzictwa Unesco straciło połowę swoich koralowców w ciągu ostatnich 20 lat.

Autor: 
Isis Davis-Marks, tłum. Jakub Szymański

Reklama